Jak nawozić trawnik czyli jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku?

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 0

Nawożenie trawnika to problem bardziej złożony, niż się wydaje. Liczy się nie tylko czym, kiedy i jak często, ale także jak nawozić trawnik. Inaczej mówiąc, jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku?

O trawnikach i ich nawożeniu pisałem na blogu wiele razy. Niemniej to temat rzeka i zawsze znajdzie się coś, co warto dopowiedzieć. Niewłaściwe nawożenie trawnika może okazać się równie szkodliwe jak całkowity brak nawożenia, dlatego warto się upewnić, że robisz to prawidłowo. W tym celu powinieneś odpowiedzieć sobie na 4 zasadnicze pytania:

  • Kiedy nawozić trawnik? Pisałem o tym m. in. w tym i tym poście.
  • Jak często nawozić trawnik? Odpowiedź zależy od tego, jaki nawóz do trawy stosujesz (długodziałający czy uwalniający składniki odżywcze wkrótce po rozsypaniu).
  • Czym nawozić trawnik czyli jaki nawóz do trawy wybrać? Wybór nawozów do trawnika jest ogromny, więc ta kwestia zdecydowanie zasługuje na osobny post.
  • Jak nawozić trawnik? Na tym zagadnieniu skupię się w obecnym poście. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 1

.

Jak nawozić trawnik czyli prawidłowa technika nawożenia

Przede wszystkim na nawożenie trawnika najlepiej wybrać pochmurny dzień przed zapowiadanymi opadami deszczu. Aplikacja nawozu podczas słonecznej pogody grozi przypaleniem źdźbeł trawy przez nawóz. Zrezygnuj z nawożenia w czasie suszy i upałów, jak również w okresach, gdy gleba jest zamarznięta. Obie sytuacje utrudniają czy wręcz uniemożliwiają wniknięcie nawozu w głąb gleby, a tam samym pobranie składników odżywczych przez korzenie trawy. Aby ułatwić wchłanianie nawozu, należy przed rozsypaniem preparatu skosić murawę i porządnie ją wygrabić. Ideałem byłoby przystąpić do nawożenia w momencie, gdy gleba jest wilgotna, ale źdźbła trawy zdążyły już obeschnąć.  

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 2

.

Kluczowe znaczenie ma trzymanie się zalecanych dawek oraz równomierne rozprowadzenie nawozu po całej powierzchni murawy. 

Nawozy do trawy mają w większości postać proszku lub granulek. Płynne nawozy do trawy należą do rzadkości. Aplikację jednego z nich przy pomocy opryskiwacza opisałem w tym poście

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 5

Wracając do rozsiewania nawozów sypkich. W ich przypadku równomierne rozsianie  jest jeszcze ważniejsze!!! Ze względu na większą koncentrację składników odżywczych rozsypane w nadmiernej ilości potrafią miejscami „wypalić” fragmenty murawy. 

W najlepszym razie efektem nierównomiernego rozsiewu nawozu będzie nierównomierny wzrost trawy. Twoja idealna murawa zmieni się w mozaikę wybujałych kępek i placków osłabionych źdźbeł.  

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 6

No dobrze: konieczność równego rozrzucenia nawozu nie ulega wątpliwości. Tylko jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku?

Właściwa odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: siewnikiem do nawozu. Ale nie byle jakim siewnikiem, który rozrzuca granulki nawozu losowo, byle gdzie, łatwo się blokuje albo pyli nawozem na wszystkie strony. Równie dobrze mógłbyś rozrzucać nawóz do trawy ręcznie, a to niestety daje mierne rezultaty. Dlatego warto zaopatrzyć się w profesjonalny siewnik do nawozu. Przyda się nie tylko podczas nawożenia, ale także wysiewania nasion trawy, wapnowania oraz piaskowania trawnika. No dobrze, profesjonalny siewnik czyli jaki?

.

Jak dobrać siewnik do trawnika?

Przede wszystkim warto zainwestować w siewnik ogrodowy od sprawdzonego producenta. Tylko wtedy masz pewność, że Twój zakup wykonano z materiałów wysokiej jakości, umożliwia równomierne rozrzucanie nasion i nawozu oraz jest wyposażony w szereg praktycznych udogodnień. Innymi słowy że Twój nowy siewnik do trawnika będzie w pełni sprawny, trwały, a przy tym łatwy w obsłudze. O profesjonalizmie świadczy również długi okres udzielanej gwarancji: oznacza, że producent jest pewien niezawodności swojego wyrobu i może ręczyć za jego perfekcyjne działanie również po dłuższym okresie intensywnego użytkowania. Ja zdecydowałem się zaufać marce GARDENA, z której produktów korzystam od lat i jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłem. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 8

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 9

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 10

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 11

Wybór konkretnego modelu siewnika zależy przede wszystkim od powierzchni trawnika.

Siewnik ręczny M o pojemności 1,8 litra jest idealny w przypadku trawników o powierzchni do 100m², typowych dla przydomowych, miejskich ogrodów. Ręczny siewnik przydaje się również podczas dosiewki nasion oraz uzupełniania ubytków w trawniku.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 12

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 12a

Siewnik uniwersalny L jest przeznaczony do obsiewania średnich i dużych trawników o powierzchni maksymalnie 400 m². Jest to siewnik wózkowy o pojemności 12,5 litra oraz zasięgu rozrzutu wynoszący 45 cm.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 13

Siewnik uniwersalny XL to najlepszy wybór, jeśli posiadasz rozległy trawnik o powierzchni do 800 m². Nawiasem mówiąc, właśnie taki sobie sprawiłem. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 14

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 15

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 16

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 17

Jest wyjątkowo prosty do samodzielnego montażu. Wystarczy wsunąć rączki uchwytu i przykręcić dwie śrubki,

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 18

oraz podpiąć linkę regulacji rozrzutu.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 19

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 20

Przed przystąpieniem do pracy trzeba ustawić ilość wyrzucanego nawozu w zależności od jego gramatury.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 21

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 22

Jeszcze regulacja kąta wyrzutu (180o na środku trawnika i 90o przy obrzeżach).

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 23

Gotowe. Na koniec trzeba już tylko wsypać nawóz do pojemnika.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 24

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 25

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 26

I już można rozpocząć nawożenie.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 28

.

Siewnik uniwersalny XL to profesjonalny siewnik wózkowy o pojemności aż 18 litrów. Szerokość pracy urządzenia wynosi od 1,5 do 6 metrów, w zależności od prędkości, z jaką prowadzisz siewnik. Urządzenie umożliwia wysiew materiałów o różnym uziarnieniu, od pylistych nawozów po grubą sól drogową, co znacznie poszerza zakres możliwości wykorzystania tego modelu.  Swobodnie obracające się tarcze mechanizmu rotacyjnego zapobiegają zapychaniu się siewnika oraz przypadkowemu rozsypywaniu rozsiewanego materiału, gwarantując równomierne rozprowadzanie nasion, nawozu, piasku, soli drogowej itp. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 29

Praktyczna pokrywa tarczy obrotowej pozwala na precyzyjny wysiew przy samej krawędzi. Obsługę siewnika upraszcza funkcja otwierania/zamykania na uchwycie, służąca do regulacji ilości rozrzucanego materiału bez konieczności schylania się. Ergonomiczna konstrukcja sprawia, że prowadzenie siewnika jest wygodne i nie obciąża kręgosłupa. Duże, wyprofilowane koła zapewniają dobrą przyczepność na każdej nawierzchni. To bardzo ważne, gdy używasz siewnika zimą, do rozsypywania piasku lub soli na oblodzonym chodniku czy podjeździe. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 30

Komora zbiornika jest umieszczona wyżej w porównaniu do innych modeli siewników, co ułatwia pracę na nierównym terenie. 

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 31

Siewnik uniwersalny XL jest wykonany z najwyższej jakości tworzywa odpornego na korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli urządzenie podczas pracy się zabrudzi, z łatwością wyczyścisz je zwykłą wodą bez ryzyka uszkodzenia. Marka GARDENA ręczy za trwałość i niezawodność siewnika pięcioletnią gwarancją.

.

Jak nawozić trawnik za pomocą siewnika uniwersalnego?

Aby równomiernie rozsiać nawóz, przemieszczaj się po powierzchni trawnika, pchając siewnik jak wózek. Wykonuj równoległe przejazdy systemem pasowym, miejsce przy miejscu, ale nigdy „na zakładkę”. Siewnik uniwersalny XL, mimo sporego rozmiaru, jest zaskakująco lekki i zwrotny, więc można nim z łatwością manewrować, wykonując ostre zakręty. Proste, prawda?

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 33

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 34

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 35

.

Podsumowując

Jak nawozić trawnik czyli jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie dla kondycji oraz wyglądu trawnika.

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 36

jak równomiernie rozsiać nawóz na trawniku 37

Według mnie ręczne rozprowadzanie nawozu do trawy mija się z  celem. Jest praco- i czasochłonne, a przede wszystkim praktycznie uniemożliwia dozowanie równych ilości preparatu na całej powierzchni murawy. Bez siewnika ani rusz!

.

.

Post we współpracy z marką Gardena

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *