Pusta działka wokół świeżo wybudowanego domu to przygnębiający widok. Nie masz czasu i ochoty czekać na efekty przez lata?
Przygotowałem dla Ciebie garść rozwiązań, jak stworzyć ogród od zera w ekspresowym tempie. Poznaj sposoby na ogród dla niecierpliwych!
Świat pędzi do przodu. Żyjemy coraz szybciej, w nieustannym biegu. Mało kto ma chęć i ochotę czekać przez lata na efekty – dotyczy to również zakładania ogrodu „od zera”.
Na szczęście istnieją ogrodnicze patenty, dzięki którym w kilka dni, a nawet w kilka godzin osiągniesz widoczne efekty. Poniżej znajdziesz sprytne sposoby, jak przechytrzyć czas, z wyszczególnieniem wad i zalet każdego z nich. Skomponujesz z nich swój własny przepis na ogród dla niecierpliwych, czyli inaczej mówiąc, ogród bez czekania.
.
Przepis na ogród dla niecierpliwych: składniki
Aby było ciekawiej, w tym poście postaram się „stopniować napięcie”: w tym celu uszeregowałem różne pomysły na ogród dla niecierpliwych, w kolejności od najbardziej oczywistych po mniej znane, a jednocześnie niezawodne i wyjątkowo efektowne.
.
Drzewa szybko rosnące
To najbardziej oczywiste, ale dość ryzykowne rozwiązanie. Istnieją gatunki i odmiany drzew, które potrafią w kilka lat osiągnąć imponujące rozmiary. Najszybciej rosnące drzewo możliwe do uprawy w naszym klimacie to Oxytree (tzw. „drzewo tlenowe”) – mieszańcowa odmiana paulowni, wyselekcjonowana specjalnie pod kątem błyskawicznego tempa wzrostu. W korzystnych warunkach potrafi urosnąć o 2-3 m w ciągu roku!
Nawiasem mówiąc, inne odmiany paulowni (Paulownia tomentosa) rosną tylko odrobinę wolniej, więc również nadają się do ogrodu dla niecierpliwych.
Inne szybko rosnące drzewa liściaste to m. in.:
- katalpa (Catalpa bignonioides) – mam na myśli formę botaniczną, nie popularną karłowatą odmianę ‘Nana’.
- Dąb czerwony (Quercus rubra)
- Klon pospolity (Acer platanoides) i klon jawor (Acer pseudolatanus)
- Lipa (Tilia) – różne gatunki, rodzime i obce
Iglaste drzewa szybko rosnące to np.:
- Modrzew europejski (Larix decidua)
- Daglezja wiecznie zielona (Pseudotsuga menziesiii)
- Jodła kalifornijska (Abies concolor)
- Świerk serbski
Uwaga: sadząc rośliny szybko rosnące, musisz pamiętać, że nie zakończą one wzrostu po osiągnięciu rozmiaru zaplanowanego przez Ciebie. Oznacza to konieczność intensywnego ciecia nawet kilka razy w roku. Inaczej po kilku latach konieczna może się okazać pomoc wysięgnika i brygady specjalistów.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Ekspansywne byliny, krzewy i pnącza
To samo ryzyko, co w przypadku szybko rosnących drzew, dotyczy bylin i krzewów, które szybko rozrastają się na boki przez kłącza lub odrosty, a także ekspansywnych pnączy. Co prawda kilka sadzonek szybko zarośnie pokaźny obszar, wypełniając rażącą w oczy pustkę, niestety na tym nie poprzestaną i ruszą na podbój coraz rozleglejszych obszarów ogrodu. Z czasem czeka Cię karczowanie, wyrywanie i niekończące się przycinania. No chyba, że masz naprawdę ogromny teren do zagospodarowania.
Przykładowe krzewy szybko rosnące:
- Dereń biały (Cornus alba)
- Bez czarny (Sambucus nigra)
- Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)
Byliny ekspansywne (szybko rozrastające się na boki):
- Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) i kantabryjski (Geranium x cantabrigiense)
- Gajowiec żółty (Lamium galeobdolon)
- Bambusy drzewiaste (Phyllostachys spp.)
Pnącza szybko rosnące
- Winobluszcz (Parthenocissus spp.)
- Glicynia (Wisteria spp.)
- Milin amerykański (Campsis radicans)
.
Jednoroczne kwiaty szybko rosnące
To rozwiązanie stosunkowo bezpieczne, ale z drugiej strony krótkoterminowe. Słonecznik (Helianthus annuuus), fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) czy nasturcja (Trapaeolum majus) w kilka tygodni rozrastają się do pokaźnych rozmiarów, by zniknąć z ogrodu wraz z końcem sezonu.
Z kolei takie rośliny jednoroczne jak facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) i ogórecznik lekarski (Borago officinalis) rosną dosłownie w oczach, w zaledwie 6 tygodni zmieniają się w dorodne rośliny, wydają nasiona i… zamierają. Kolejne pokolenia tych roślin mogą powtórzyć ten cykl do trzech razy w sezonie, a wiosną rozpocząć go od początku. Uwaga: z każdym rokiem robi się ich więcej, do tego siewki pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach.
.
Trawnik z rolki
Tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Gdy zakładasz trawnik z rolki, efekt zielonego dywanu masz praktycznie od razu po rozłożeniu.
Tymczasem w przypadku trawnika z siewu, na gęstą darń musisz czekać co najmniej przez kilka tygodni.
.
Mała architektura, inne konstrukcje i dodatki
Konstrukcje takie jak pergole, trejaże, murki oporowe albo podwyższony warzywnik, wizualnie wypełnią przestrzeń, zanim rośliny zdążą się rozrosnąć. Jasne, do zielonego ogrodu z prawdziwego zdarzenia jeszcze daleko, ale przynajmniej Twoja posesja przestanie przygnębiająco świecić pustkami.
.
Starsze, duże drzewa i krzewy
Wiele szkółek oferuje duże, starsze rośliny, w tym drzewa wysokości ponad 3 m. Rośliny uprawiane w donicach przez wiele lat i co roku szkółkowane, dobrze przyjmują się po przesadzeniu do ogrodu, w przeciwieństwie do kopanych z gruntu.
Starsza, dorodna roślina, już uformowana, kosztuje więcej niż młodziutka sadzonka, a zdecydowanie warto w nią zainwestować. W końcu płacisz nie tylko za samo drzewo, ale przede wszystkim czas i środki włożone w jego pielęgnację przez wiele sezonów. W ten sposób sprytnie przeskakujesz wiele lat czekania, aż np. klon polny (Acer campestre) osiągnie godne uwagi wymiary i wytworzy efektowny pokrój.
.
Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych
To rozwiązanie wręcz uosabiające ideę ogrodu dla niecierpliwych! Żywopłot z modułów ogrodzeniowych pozwoli w ciągu zaledwie jednego dnia otoczyć ogród szczelnym, zielonym parawanem, wyglądającym, jakby rósł w danym miejscu od lat.
Nawiasem mówiąc, moduły gotowego żywopłotu to faktycznie starsze krzewy, dotychczas uprawiane i formowane przez kilka sezonów w specjalistycznej szkółce.
Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych, w formie w pełni zasługującej na swoją nazwę, jest na polskim rynku oferowany wyłącznie przez szkółkę Blumkowsky. Znajdziesz tam wyłącznie zdrowe, gęste, w pełni wyrośnięte rośliny, uformowane w modułach ogrodzeniowych, gotowe do posadzenia jedna przy drugiej w formie zwartego żywopłotu.
Co prawda na aukcjach internetowych i innych zbiorowych platformach sprzedażowych możesz natknąć się na „podróbki” aspirujące do miana żywopłotu modułowego. Jeśli dasz się na nie skusić, nie zdziw się, gdy zamiast fragment żywego, „zielonego muru”, otrzymasz kawałek drucianego przęsła ogrodzeniowego z rozpiętą na nim roczną sadzonką niewiadomego pochodzenia. Ewentualnie duży krzew, który co prawda żyje… ale tylko częściowo. I, delikatnie mówiąc, nie prezentuje się zbyt korzystnie.
Żywopłot modułowy w ogrodzie zakłada się równie szybko jak najzwyklejsze ogrodzenie w formie płotu z przęseł. Jednocześnie pod względem ekologicznych i wizualnych korzyści, gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych, w niczym nie ustępuje tradycyjnym żywopłotom, które po latach uprawy osiągnęły już docelową gęstość i odpowiednie rozmiary. I to niezależnie od gatunku rośliny żywopłotowej. Dzięki temu możesz błyskawicznie otoczyć posesję zieloną ścianą np. z cisa, podczas gdy w przypadku tradycyjnego sposobu zakładania żywopłotu z sadzonek tego dość wolno rosnącego gatunku, musiałbyś czekać na podobne efekty nawet przez dekadę.
Wybór krzewów odpowiednich na żywopłotu jest bardzo duży, obejmuje zarówno rośliny liściaste, jak i wiecznie zielone (nie tylko iglaki). Każdy z nich ma nieco inne walory. Możesz się o tym przekonać, czytając ten post.
Nie musisz ograniczać się do sadzenia modułów żywopłotowych wyłącznie przy ogrodzeniu. Idealnie nadają się również do wydzielania stref wewnątrz ogrodu, jako ściany „pokoi ogrodowych”. Zaciszny kącik wypoczynkowy otoczony żywym murem z laurowiśni, jadalnia na świeżym powietrzu ograniczona żywopłotem z owocującego derenia jadalnego, taras osłonięty zieloną ścianą bluszczu, plac zabaw oddzielony od reszty ogrodu parawanem z czerwonego buka to tylko niektóre z niekończącej się listy możliwości.
.
Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych jest dostępny w formie wysokich roślinnych bloków (120-200 cm), jak i w znacznie niższej wersji, w sam raz na obwódki rabat i obrzeża ścieżek. A co powiesz na mini labirynt z berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) albo irgi błyszczącej (Cotoneaster lucidus)?
Możliwości, jakie dają gotowe żywopłoty z modułów ogrodzeniowych są niemal nieograniczone. Zwłaszcza, że możesz dobrać idealny gatunek rośliny żywopłotowej na dowolne stanowisko: podmokłe, cieniste, suche, w pełnym słońcu, na kwaśnej glebie… Po prostu na każde.
.
Podsumowując
Po przeanalizowaniu różnych sposobów, jak błyskawicznie założyć ogród dla niecierpliwych, dochodzę do wniosku, iż najlepiej zainwestować w starsze, podrośnięte rośliny (trawnik z rolki, duże drzewa i gotowe żywopłoty modułowe). W ten sposób błyskawicznie osiągniesz w pełni zadowalający efekt, a jednocześnie w przyszłości unikniesz walki z nadmiernie rozpanoszoną, ekspansywną zielenią.
.
.
Post we współpracy z firmą Blumkowsky
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024