Cięcie wczesną wiosną to nie wszystko: warto je uzupełnić w pełni sezonu. W tym poście pokażę Ci, jak przycinać drzewa owocowe latem.
Kiedy przycinać drzewa owocowe? Podstawowy termin głównego, formującego cięcia młodych drzewek w sadzie przypada wczesną wiosną, tuż przed początkiem wegetacji. Drzewa są wtedy pozbawione liści, więc dobrze widać strukturę korony. Dzięki temu można łatwiej ocenić, które gałęzie wymagają skrócenia, które całkowitego wycięcia, a których lepiej nie ruszać.
Niemniej wczesnowiosenne cięcie to nie wszystko. Po raz drugi sekatory i piły znów idą w ruch w pełni sezonu.
.
Jakie drzewa owocowe ciąć latem?
Można wszystkie! Lato to podstawowy termin przycinania większości drzew pestkowych (czereśni, wiśni, wczesnych odmian śliw, brzoskwini, moreli), ale warto przeprowadzić również powtórne, letnie cięcie jabłoni i gruszy.
.
Kiedy latem przycinać drzewa owocowe?
Letnie cięcie drzew owocowych przypada od początku lipca do końca sierpnia, konkretny termin zależy od gatunku i odmiany drzewa. Przykładowo, wczesne odmiany jabłoni tnie się na początku lipca, natomiast zimowe do końca sierpnia.
Cięcie czereśni i wiśni wykonuje się tuż po zakończeniu owocowania albo jeszcze w trakcie zbiorów.
Bezpośrednio po zbiorze owoców przycina się również wczesne odmiany śliwy, takie jak ’Renkloda Ulena’, ‘Mirabelka z Nancy’ oraz ’Węgierka Wangenheima’.
Letnie cięcie jabłoni, gruszy, brzoskwini, moreli i późnych odmian śliw wykonuje się 3-4 tygodnie przed zbiorem owoców danej odmiany, tzn. od pojawienia się zawiązków owoców oraz w trakcie ich dojrzewania. Usunięcie nadmiaru pędów sprawi, że owoce będą lepiej doświetlone, a przez to słodsze i ładniej wybarwione.
Niezależnie od gatunku drzewa, cięcie wykonuje się w pogodny, bezdeszczowy, ale nie upalny dzień.
.
Warto wiedzieć
Latem rany po cięciu zabliźniają się znacznie szybciej niż zimą, co zmniejsza ryzyko wniknięcia przez nie patogenów. Mimo to dla pewności rany po cieciu grubszych gałęzi i konarów zasmaruj maścią ogrodniczą. To szczególnie ważne w przypadku czereśni oraz wiśni, czyli drzew podatnych na choroby drewna i kory.
.
Jak latem przycinać drzewa owocowe?
Letnie cięcie drzew owocowych polega przede wszystkim na usuwaniu tzw. „wilków”, czyli tegorocznych, silnych pędów rosnących pionowo w górę. Wilki usuwane latem odrastają znacznie słabiej niż po cięciu wczesną wiosną lub pod koniec zimy.
W razie potrzeby usuń wszelkie martwe, suche, złamane lub chore pędy i gałęzie, a także pędy wybijające zbyt nisko z pnia. Wytnij jak najniżej odrosty podkładki, wyrastające u podstawy i wokół pnia.
Pozostałe zabiegi zależą od gatunku i odmiany drzewa:
Letnie cięcie jabłoni, gruszy i późnych odmian śliwy
Bezwzględnie usuń wszystkie wilki rosnące wewnątrz korony i w jej szczytowej części, a także wyjątkowo grube, silne i wybujałe. U młodych, słabo zagęszczonych drzewek możesz zostawić niektóre „wilki” rosnące na zewnątrz korony, a potem je przygiąć do poziomu. Dzięki temu, w kolejnym sezonie, mają szansę przekształcić się w pędy owoconośne. Z tego samego powodu możesz część słabszych, cienkich wilków skrócić zamiast całkiem wycinać. Za rok prawdopodobnie zakwitną.
.
Letnie cięcie śliwy – wczesne odmiany
Wczesne odmiany śliwy, tzn. owocujące w lipcu i sierpniu, przycina się tuż po zbiorze owoców. To ich główny termin cięcia. Usuń wilki, a ponadto prześwietl koronę. W tym celu wytnij gałązki krzyżujące się, rosnące do wewnątrz, martwe i uszkodzone. Jeśli korona nadal jest zbyt gęsta, wytnij dodatkowo pędy cienkie i słabe.
.
Letnie cięcie czereśni
Letnie cięcie czereśni wykonuje się od 4. roku po posadzeniu drzewka. Usuń wilki, prześwietl koronę tak samo, jak u śliwy. Następnie przytnij ok. 1/3 przewodnik i główne konary, najlepiej nad gałęzią rosnącą w miarę poziomo. Na koniec skróć o 2/3 długości silne, tegoroczne pędy, pozostawione po cięciu wilków. W razie potrzeby przytnij gałązki zwieszające się zbyt nisko ku ziemi oraz wytnij suche i martwe.
.
Letnie cięcie wiśni
Prześwietl koronę (z pewnością już wiesz jak), ponadto skróć mniej więcej o połowę kilkuletnie, grubsze gałęzie oraz pędy wyrastające poza regularny obrys korony. Jak zawsze, usuń wszystko, co martwe i suche.
.
Czym przycinać drzewa owocowe?
Narzędzia do cięcia drzew muszą być przede wszystkim czyste i dobrze naostrzone. Młode, cienkie pędy (w tym „wilki”) możesz usunąć ręcznym sekatorem.
Gałęzie o nieco większej średnicy oraz rosnąca wyżej, poza Twoim zasięgiem, sekatorem dwuręcznym.
Grubsze gałęzie usuń lub skróć używając piły.
No dobrze, ale jak to zrobić? Żaden problem, jeśli masz młode drzewka owocowe albo starsze, ale zaszczepione na skarlającej podkładce. Wystarczy zwykła drabina.
Stare, wyrośnięte drzewa owocowe to już wyzwanie. Przykładowo czereśnia, która nie była cięta przez kilka lat, potrafi osiągnąć ponad 10 m wysokości. Niby człowiek pochodzi od małpy, niemniej amatorska wspinaczka po drzewach, z ostrymi narzędziami, kłóci się z zasadami BHP.
Zamiast ryzykować, lepiej sięgnąć po odpowiednie narzędzie. Mam na myśli narzędzia teleskopowe z serii GARDENA combisystem. Najważniejszym elementem jest trzonek teleskopowy, który pasuje do wszystkich narzędzi GARDENA combisystem. Złożony trzonek ma długość 160 cm. Po rozsunięciu wydłuża się niemal dwukrotnie, do 290 cm. W ten sposób człowiek o przeciętnym wzroście może z łatwością wykonać cięcie gałęzi w zasięgu do ok. 5 m, bez użycia drabiny.
Nie musisz od razu wysuwać trzonka na maksymalną długość: specjalny zatrzask umożliwia aż 26-stopniową regulację długości, w zakresie 160-290 cm. Dzięki temu możesz precyzyjnie dostosować długość narzędzia do swojego wzrostu i wysokości, na jakiej wyrasta gałąź do przycięcia.
Aby trwale i bezpiecznie zamocować narzędzie z serii combisystem do trzonka, wystarczy nasadzić daną końcówkę na trzonek, przykręcić śrubę mocująca i zacisnąć pomarańczowy zatrzask.
Aby wymontować końcówkę po zakończeniu pracy, po prostu odkręć śrubę „aż puści”, odegnij zatrzask i zsuń końcówkę z trzonka. Proste, prawda?
Trzonek teleskopowy jest wykonany z wysokiej jakości aluminium, uzupełnionego o miękkie elementy z tworzywa sztucznego. Jest lekki i stabilny, więc możesz nim łatwo i bez wysiłku pracować, trzymając go w powietrzu. Amortyzator zapobiega przypadkowemu wysunięciu trzonka.
Ponieważ potrzebowałem przyciąć grubszą, suchą gałąź wyrastającą wysoko w koronie czereśni, połączyłem trzonek teleskopowy z profilowaną piłą ogrodową combisystem 300 PP. Ma długość aż 30 cm, do tego ułożenie zębów umożliwia cięcie na zasadzie „do i od siebie”, co znacznie przyspiesza pracę. Chromowany brzeszczot jest odporny na korozję, a hartowane impulsowo zęby długo pozostają ostre jak brzytwa.
Hak na końcu piły pozwala bez trudu ściągnąć na ziemię gałęzie ścięte wysoko w gęstej koronie.
Nawiasem mówiąc, możesz z powodzeniem używać tego narzędzia jak zwykłej piły ręcznej, tzn. bez trzonka teleskopowego. Ergonomiczny uchwyt pewnie leży w dłoni, ogranicznik na końcu rękojeści i elementy z miękkiego tworzywa zapobiegają ześlizgiwaniu się dłoni podczas piłowania.
Praktyczna osłona ostrza wykorzystywana podczas przechowywania i transportu, zabezpiecza brzeszczot przed stępieniem, a Twoje ręce przed skaleczeniami. Aby zdjęć osłonę, należy odgiąć 2 klipsy. Analogicznie, po założeniu osłony na piłę, klipsy trzeba ponownie zatrzasnąć.
Jak już wspomniałem, trzonek teleskopowy łączy się ze wszystkimi narzędziami combisystem. Oprócz różnych modeli piły, są to m. in. zrywaczki do owoców, nożyce do gałęzi, przyrząd do czyszczenia rynien oraz szczotka do narożników.
.
Podsumowując
Letnie cięcie drzew owocowych pozwala uzyskać rumiane, słodkie, dorodne owoce, ograniczyć rozmiary drzewa i generalnie zapobiec wielu problemom w uprawie. Mam nadzieję, że lektura tego postu rozjaśni Ci kwestię co, jak, kiedy i czym przycinać. Zaręczam, że w praktyce przycinanie drzew owocowych latem to prosty zabieg – pod warunkiem, że posiadasz odpowiednie narzędzia i wiesz, jak ich używać.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024