Promieniowanie UV jest szkodliwe również dla roślin. Podpowiadam, kiedy ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna i jak ją zapewnić wrażliwym roślinom.
Rośliny do życia potrzebują światła, niezbędnego do prowadzenia fotosyntezy. A jednak nadmiar słońca może im zaszkodzić.
Najczęstsze objawy to oparzenia na liściach, wyblakłe kwiaty, więdnięcie, utrata intensywnie zielonego zabarwienia, żółknięcie liści i pędów. Słońce zwykle idzie w parze z upałem i suszą, także pomimo podlewania. Im jest cieplej i bardziej słonecznie, tym woda intensywniej paruje z gleby i transpiruje z liści. W efekcie wrażliwe rośliny więdną w oczach.
.
Dlaczego nadmiar słońca szkodzi roślinom?
Światło słoneczne składa się z kilku rodzajów promieniowania. Oprócz światła widzialnego, kluczowego dla fotosyntezy, są to ultrafiolet (promieniowanie UV) oraz podczerwień. To właśnie te dodatkowe rodzaje światła wywierają zgubny wpływ na rośliny.
- Ultrafiolet, czyli promieniowanie UV, w niewielkiej ilości jest korzystne. Uodparnia rośliny na choroby i szkodniki, wpływa na intensywność zapachu kwiatów i smaku owoców. Ale co za dużo, to niezdrowo: długotrwała ekspozycja na intensywne promieniowanie, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tkanek.
- Podczerwień to inaczej promieniowanie cieplne. O tym, jak upał wpływa na rośliny, zapewne nieraz miałeś okazję się przekonać.
.
Rośliny różnią się wrażliwością na silne nasłonecznienie. Gatunki pochodzące z gorącego południa, np. śródziemnomorskie krzewy i zioła, palmy oraz sukulenty wręcz kochają słońce.
Za to gatunki leśne, przywykłe do ocienienia, najdotkliwiej odczuwają skutki intensywnego promieniowania.
Teoretycznie wystarczyłoby posadzić rośliny światłolubne w słońcu, a cieniolubne w cieniu i po problemie. Niestety, tylko w teorii. Rośliny do intensywnego kwitnienia potrzebują słońca. Typowym przykładem są hortensje: generalnie lubią półcień, ale posadzone w słońcu kwitną obficiej, o ile mają zapewnioną stałą wilgotność.
Niemniej wszystko ma swoje granice: w słoneczne, upalne dni ich pędy dosłownie mdleją, a szczególnie wrażliwa na nadmiar światła jest hortensja ogrodowa.
Ten paradoks może rozwiązać ochrona przeciwsłoneczna. I nie mam tu na myśli stosowania siatek cieniujących (cieniówek) czy innych osłon. Istnieje sprytna, innowacyjna ochrona przeciwsłoneczna dla roślin, czyli Płyn UV, działający podobnie jak krem z filtrem UV, który stosujesz przed wyjściem na plażę.
.
Płyn UV czyli 24-godzinna ochrona przeciwsłoneczna dla roślin
Płyn UV Greenplan działa jak selektywna tarcza przeciwsłoneczna dla roślin. To innowacyjny produkt, jedyny w swoim rodzaju, niemający żadnego odpowiednika na polskim rynku. Filtruje szkodliwe promieniowanie UV i podczerwieni, nie zakłócając przy tym fotosyntezy.
Płyn UV jest produktem hybrydowym, łączy cechy kremu ochronnego UV dla roślin oraz wieloskładnikowego nawozu dolistnego. Ochronę przeciwsłoneczną zapewnia dwutlenek tytanu (TiO2), natomiast makroelementy, czyli azot, potas, fosfor oraz magnez, odżywiają roślinę. To doskonałe uzupełnienie dla nawozów granulowanych, dedykowanych konkretny grupom roślin.
Płyn UV Greenplan działa szybko i efektywnie, natychmiast po zastosowaniu, a jednocześnie długotrwale. Chroni rośliny przed słońcem i suszą, redukuje zużycie wody potrzebnej do nawadniania nawet o 30%.
Dodatkowo tworzy na liściach roślin mechaniczną barierę, chroniącą przed zanieczyszczeniami.
Co ważne, Płyn UV jest całkowicie bezpieczny dla środowiska, biodegradowalny i pozbawiony mikroplastików. To w pełni ekologiczna ochrona przeciwsłoneczna.
.
Jak stosować Płyn UV?
Płyn UV dla roślin jest przydatny w ogrodzie, na tarasie, w szklarni, na balkonie i w mieszkaniu. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie uprawiasz rośliny. Ja stwierdziłem, że ochrona przeciwsłoneczna przyda się hortensjom,
laurowiśni,
różom rosnącym w pełnym słońcu (chcę, by ich kwiaty zachowały intensywny kolor),
pomidorom w szklarni,
oraz niecierpkom w skrzynkach na parapecie.
Płyn UV jest bardzo wydajny i łatwy w użyciu. Stosuje się go w formie oprysku, dolistnie, po odpowiednim rozcieńczeniu. Butelka o pojemności 250 ml wystarcza do przygotowanie aż 16 litrów roztworu, czyli tylu, ilu potrzeba do skutecznej ochrony przeciwsłonecznej rabaty lub trawnika o powierzchni ok. 1000 m2.
W przypadku roślin doniczkowych, ogrodowych bylin i innych roślin zielnych, drzew, krzewów (ozdobnych i owocowych), żywopłotów oraz warzyw zalecana dawka to 15 ml Płynu UV (czyli jedna nakrętka) na 1 litr wody. Dlatego tak przygotowanym roztworem opryskaj dokładnie rośliny za pomocą opryskiwacza.
W przypadku trawnika, do aplikacji roztworu preparatu, możesz w zastępstwie opryskiwacza użyć konewki z sitkiem.
Uwaga: zawsze stosuj produkt na suchą powierzchnię liści i nie bezpośrednio przed prognozowanymi opadami. Przecież po posmarowaniu się kremem z filtrem UV nie wskakujesz od razu do basenu!
Aby Płyn UV wykazywał pełną skuteczność, stosuj go co 2-3 tygodnie, w zależności od tempa wzrostu roślin, w szczególności rozwoju ulistnienia. W miarę możliwości staraj się systematycznie zwilżać suchą powierzchnię liści i kwiatostanów.
Aby jeszcze skuteczniej chronić rośliny przed słońcem, upałem i suszą, warto łączyć stosowanie Płynu UV z Produktami Save Water tej samej marki.
Zachowaj jednak odpowiednią kolejność: najpierw Produkt Save Water,
potem obfite nawadnianie,
a dopiero na koniec oprysk Płynem UV.
.
Podsumowując
Nadmiar słońca jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i dla roślin. Innowacyjna ochrona przeciwsłoneczna, czyli Płyn UV, pozwoli roślinom przetrwać. bez szwanku. ekstremalne warunki upalnej pogody, a dodatkowo rozkwitnąć urodą. I to dosłownie!
.
.
Post we współpracy z marką Doktor Trawnik
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024