Nawożenie na kwitnienie

Nawożenie na kwitnienie 0

Aby rośliny miały energię do obfitego kwitnienia, owocowania i bujnego wzrostu, wymagają zasilania właściwie dobranymi dawkami składników odżywczych. Co, kiedy i czym nawozić? Postaram się odpowiedzieć na pytania w zakresie nawożenia na kwitnienie w tym poście.

Tysiące kolorów, kształtów, rozmiarów, zapachów… Różnorodność kwiatów zachwyca i oszałamia! Krzewy, byliny (w tym te długo kwitnące), drzewka, kwiaty balkonowe… Każdy inny, wszystkie piękne!

Nawożenie na kwitnienie 1

Nawożenie na kwitnienie 2

Nawożenie na kwitnienie 3

Nawożenie na kwitnienie 4

Nawożenie na kwitnienie 7

Patrząc na tą kwitnącą rozmaitość, nie powinno dziwić, że rośliny ogrodowe mają różne wymagania. Nie chodzi tylko o stanowisko, czyli nasłonecznienie, wilgotność i odczyn gleby. W przypadku roślin kwitnących ogromne znaczenie ma nawożenie. Tworzenie setek albo nawet tysięcy kwiatów przez kilka tygodni pod rząd pochłania mnóstwo energii i składników odżywczych. Jeśli ich nie uzupełnisz, kwitnienie szybko dobiegnie końca, a roślina osłabnie i w kolejnym sezonie nie będzie miała sił powtórzyć barwnego spektaklu.

Nawożenie na kwitnienie 8

Nawożenie na kwitnienie 9

Nawożenie na kwitnienie 10

Każda roślina jest inna, ale na szczęście da się je usystematyzować pod względem wymagań. Dzięki temu można perfekcyjnie dostosować sposób nawożenia do potrzeb konkretnych gatunków. Przykładowo, róże i hortensje potrzebują nieco innego zestawu składników pokarmowych, w różnych proporcjach. Do tego powinny je mieć podane w odpowiedniej formie. Na możliwość przyswajania pierwiastków przez rośliny wpływa też odczyn. Jak się w tym nie pogubić?

Nawożenie na kwitnienie 11

Nawożenie na kwitnienie 12

Spokojnie! Może się to wydawać skomplikowane, ale tak naprawdę nawożenie na kwitnienie jest banalnie proste. Wystarczy ułatwić sobie życie i postawić na preparaty dedykowane konkretnym roślinom, skomponowane specjalnie pod kątem ich indywidualnych potrzeb. Pokażę Ci to na przykładzie nawozów BLOOM! od BOPON.

Nawożenie na kwitnienie 13

BLOOM! to seria łatwo przyswajalnych, rozpuszczalnych nawozów mineralnych o wydłużonym działaniu. Nawiasem mówiąc, wbrew nazwie (bloom = ang. kwiat lub rozkwit) są przeznaczone nie tylko do typowych roślin kwitnących, o ozdobnych kwiatach, takich jak róże, hortensje czy supertunie,

Nawożenie na kwitnienie 14

Nawożenie na kwitnienie 15

Nawożenie na kwitnienie 16

ale także do warzyw i owoców, czyli pomidorów i borówek

Nawożenie na kwitnienie 17

Nawożenie na kwitnienie 18

a także iglaków oraz zielonych roślin domowych i balkonowych (jak monstera, epipremnum albo plektrantus). W końcu „wyglądać kwitnąco” nie musi oznaczać kwiatów we włosach.

Nawożenie na kwitnienie 19

Nawożenie na kwitnienie 20

Preparaty z serii BLOOM! to preparaty wieloskładnikowe. Każdy z nich zawiera inny, specyficzny zestaw podstawowych makroelementów w optymalnych proporcjach, kluczowych dla roślin. Zawierają dwie formy azotu: łatwo rozpuszczalny, szybko działający azot azotanowy oraz azot amonowy, który jest wchłaniany dopiero po przekształceniu przez bakterie glebowe do formy azotanowej, więc wystarcza roślinom na dłużej. W ten sposób nawozy BLOOM! dostarczają roślinom zastrzyk energii natychmiast po zastosowaniu, a potem stopniowo dozują kolejne porcje.

Dużą zaletą tej serii nawozów jest kompozycja wszystkich niezbędnych mikroelementów. Rośliny zużywają ich niewiele, ale bez nich nie mogłyby prawidłowo funkcjonować! W nawozach BLOOM! Mikroskładniki występują w formie związków ułatwiających roślinom ich pobieranie. Przykładowo, żelazo, miedź, mangan czy cynk są wielokrotnie lepiej przyswajane, jeśli zostaną dostarczone w formie chelatów (EDTA). Bor lepiej dostarczać w formie kwasu, a molibden jako sól amonową.

Nawożenie na kwitnienie 21

.

Jak przejść z ogrodem na TY?

Rośliny na podmokły teren 7a

Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.

Rośliny na podmokły teren 7aaa

Rośliny na podmokły teren 7aaaa

.

Przepis na powódź kwiatów – nawozy dla roślin kwitnących

Nawozy do roślin kwitnących z serii BLOOM! o podwyższonej zawartości fosforu i potasu stymulują powstawanie pąków kwiatowych i wydłużają okres kwitnienia. Kluczowe znaczenie ma stosunek procentowej zawartości kluczowych makroelementów, czyli azotu, potasu i fosforu (NPK), a także siarki, odpowiedzialnej za kwaśny odczyn. Zakwaszenie gleby może zwiększać rozpuszczalność magnezu. Bez obaw: nawozy obfitujące w siarczany dodatkowo wzbogacono tlenkiem magnezu.

NPK = 18,5:3,9:19,9,

S = 0,7%

Róże to królowe kwiatów! Potrzebują królewskich dawek wszystkich makroelementów, dlatego przeznaczony dla nich nawóz musi być wyjątkowo „pożywny” . Tym samym nawozem możesz zasilać również kwitnące byliny i krzewy ozdobne.

Nawożenie na kwitnienie 22

Nawożenie na kwitnienie 23

NPK = 16,5:2,6:19,9

Mg (magnez) = 1,1%

S = 12%

Zwróć uwagę na podwyższoną zawartość siarki – jej zakwaszające właściwości zdecydowanie służą hortensjom.

Nawożenie na kwitnienie 24

Nawożenie na kwitnienie 25

Nawiasem mówiąc, hortensje ogrodowe możesz alternatywnie zasilać nawozem wzmacniającym kolor. Wkrótce o nich napiszę.

Nawożenie na kwitnienie 26

NPK = 16,5:4,8:19,9

Mg = 1,1%

S =1,4%

Nawożenie na kwitnienie 27

Nawożenie na kwitnienie 29

Pelargonie kwitną obficie miesiącami, więc zużywają mnóstwo potasu, który stymuluje tworzenie mnóstwa nowych pąków i poprawia wybarwienie kwiatów. Zbilansowana kompozycja pozostałych makroskładników i mikroelementów umożliwia roślinom balkonowym bujny, zdrowy wzrost aż do końca sezonu.

NPK = 16,5:3,9:19,9

Mg = 1,1%

S =0,7%

Podobnie jak pelargonie, supertunie i surfinie są spragnione potasu. W końcu kwitną równie długo i wspaniale!

Nawożenie na kwitnienie 30

Nawożenie na kwitnienie 31

Nawożenie na kwitnienie 32

.

Nawożenie na kwitnienie i owocowanie

Bez kwiatów nie ma owoców! Jeśli chcesz zebrać obfite plony pomidorów czy borówek, powinieneś zachęcić te rośliny do kwitnienia poprzez odpowiednie nawożenie.

Nawożenie na kwitnienie 33

NPK = 16,5:2,6:19,9,

Mg =1,1%,

S = 12%

Borówki to krzewy kwasolubne o specyficznych wymaganiach. Odpowiednio zbilansowane składniki pokarmowe stymulują je do prawidłowego wzrostu, intensywnego kwitnienie a następnie obfite owocowanie. Właściwie zasilane wydają nie tylko liczne, ale także dorodne i smaczne owoce pełne składników odżywczych. Oprócz azotu, potasu i fosforu oraz mikroelementów, dedykowany im nawóz zawiera magnez oraz znaczne ilości zakwaszającej siarki.

Nawożenie na kwitnienie 34

Nawożenie na kwitnienie 36

NPK = 8:4,8:24

Mg = 1,2 %

S  = 10 %

Pomidory rodzą owoce bogate w potas, więc wymagają nawozów o rekordowej zawartości tego pierwiastka. 

Nawożenie na kwitnienie 37

Nawożenie na kwitnienie 38

.

Zanim przejdziemy dalej ważna informacja – jeśli być może szukasz pomysłu na piękny i komfortowy balkon. Polecam odcinek:

.

Nawożenie na zazielenienie

Rośliny o ozdobnych liściach i igłach też nie powinny głodować! Zasługują na równie staranne nawożenie jak gatunki kwitnące i owocujące. Gdy niczego im nie brakuje, zieleń rozkwita urodą!

NPK = 18:2,6:14,9

Mg = 1,2 %

S = 9,2 %

Właściwe nawożenie podczas przesadzania młodych roślin zapewnia szybkie zakwaszenie podłoża, pomagając im przyjąć się w nowym miejscu, rozpocząć prawidłowy wzrost i rozwój. Zasilanie iglaków słabo rosnących wzmacnia je i poprawia ich wygląd. Podwyższona zawartość azotu oraz żelazo poprawiają wybarwienie igieł, a magnez zapobiega ich brunatnieniu.

Nawożenie na kwitnienie 39

Nawożenie na kwitnienie 40

NPK = 18,5:5,2:15,8

Mg = 1 %

S = 9,2 %

W sezonie zwykle ogród staje się priorytetem. Nie zapominaj o roślinach domowych! One też właśnie teraz rosna intensywnie, więc nie powinny głodować! Specyficzny skład nawozu BLOOM! zaspokaja apetyt zarówno roślin domowych, jak i balkonowych o ozdobnym ulistnieniu. Dzięki niemu rozwijają bujne, intensywnie zielone liście, wyglądają pięknie i zdrowo rosną. Jak widać na przykładzie domowych rarytasów z kolekcji Makowej Panienki.

Nawożenie na kwitnienie 41

Nawożenie na kwitnienie 42

.

Jak stosować nawozy BLOOM!

Seria BLOOM! to łatwo przyswajalne nawozy krystaliczne, doskonale rozpuszczalne w wodzie i wyjątkowo wydajne. Zawierają wszystko, czego potrzeba roślinom, w idealnie wyważonych dawkach, więc nie trzeba ich uzupełniać innymi nawozami. Stosuje się je razem z podlewaniem, co znacznie upraszcza sprawę 😉

Nawożenie na kwitnienie 43

Rozpuszcza się je w wodzie w proporcji 5 g nawozu (ok. 1 łyżeczka) na 5 litrów wody i używa do podlewania. Paczka 200 g preparatu wystarczy Ci na aż 200 litrów wody – to naprawdę dużo! Dokładne zasady stosowania znajdują się na opakowaniu każdego preparatu. Nawozy dla roślin kwitnących i owocujących stosuje się raz w tygodniu przed i po kwitnieniu, dwa razy w tygodniu w pełni kwitnienia, a zimą co dwa tygodnie. Z nawozami do iglaków i roślin zielonych jest jeszcze prościej: od wiosny do jesieni raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Uwaga – nigdy nie zasilaj roślin na zapas i nie przekraczaj zalecanych dawek! Skutki takich poczynań są zwykle opłakane! To jak z soleniem zupy – więcej nie znaczy lepiej.

Nawożenie na kwitnienie 44

.

@zogrodemnaty

SPOSÓB NA SZKODNIKI I CHOROBY GRZYBOWE W OGRODZIE. W tej roli idealnie sprawdzi się czosnek zwyczajny, który należy do przypraw zawierających substancje odpowiedzialne za ostry smak i zapach oraz wykazujących działanie grzybo i bakteriobójcze. Spójrz jak go posadzić z użyciem pikownika. Post we współpracy z marką GARDENA #rośliny #chorobyroślin #ogród #zogrodemnaty #garden #inspiracjeogrodowe #piękneogrody #inspiracje #zrobtosam #czosnek #narzędziaogrodnicze #sprzętogrodowy

♬ dźwięk oryginalny – Z ogrodem na TY

.

Podsumowując

Nawożenie przynosi spodziewane efekty tylko wtedy, jeśli podchodzisz do tematu z głową. Podsypywanie wszystkich roślin tym samym, losowo wybranym nawozem o nieznanym składzie nie ma sensu. Zwłaszcza, jeśli w ramach rekompensaty przesadzasz z ilością i częstotliwością nawożenia. Brzmi to jak przepis „Jak zabić swoje rośliny”! Lepiej postawić na nawozy o profesjonalnie skomponowanym składzie, dedykowane konkretnym gatunkom. A potem cieszyć się ogrodem, balkonem i domem pełnym kwiatów, owoców i żywej zieleni!

Nawożenie na kwitnienie 45

Nawożenie na kwitnienie 47

Nawożenie na kwitnienie 48

Nawożenie na kwitnienie 49

Nawożenie na kwitnienie 50

Nawożenie na kwitnienie 51

Nawożenie na kwitnienie 52

.

.

Post we współpracy z marką Bopon

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *