Ściana zieleni wzdłuż ogrodzenia to zawsze dobra decyzja: z punktu widzenia ekologii, estetyki, ochrony prywatności i wielu innych względów. Dlatego nie zastanawiaj się, czy warto, tylko od razu postaw sobie pytanie: co na żywopłot wybrać? Jeśli marzy Ci się wyraźna odmiana od rzędów identycznych żywotników, otaczających co drugą posesję, weź pod uwagę żywopłot liściasty.
.
Żywopłot liściasty – zalety i wady
Żywopłot liściasty to rozwiązanie mniej oczywiste, a jednak pod wieloma względami niezwykle korzystne.
Różnorodność
Żywotniki i cisy oferują jedynie tonację zieleni i żółci, a cyprysiki i jałowce wzbogacają tą listę o odcienie szarości i błękitu.
Tymczasem liściaste drzewa i krzewy na żywopłot prezentują bogactwo kolorów, faktur i kształtów liści. Do najczęściej wybieranych barwnych roślin żywopłotowych należy buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Atropunicea’. Wyraźnie odcina się od zieleni ogrodu, ciekawie wygląda w zestawieniu z klasycznym bukiem pospolitym.
Jego liście nieustannie zmieniają kolor. Najmłodsze przyrosty są jasnoczerwone, starsze liście ciemnoczerwone lub purpurowozielone (zależnie od nasłonecznienia), a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-żółto. W dodatku większość z nich po zaschnięciu utrzymuje się przez całą zimę.
Jednak jeśli chodzi o szatę jesienną, moim zdaniem niedościgniony jest ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua). Jesienią jego liście mienią się intensywnymi odcieniami czerwieni, fioletu, żółci do pomarańczy. Warto przyjrzeć im się z bliska: kształtem przypominają pięcioramienne gwiazdki. Chociaż zwykle jest sadzony solo lub w formie szpaleru, świetnie nadaje się na żywopłoty.
Skoro już o tym mowa, żywopłoty liściaste prezentują niesamowitą różnorodność kształtów, rozmiarów i faktur liści. Pięcioklapowe listki klonu polnego (Acer campestre),
idealne serca lipy drobnolistnej (Tilia cordata),
liście grabu (Carpinus betulus) z charakterystyczną harmonijką i piłkowanymi brzegami,
duże, skórzaste liście laurowiśni (Prunus laurocerasus),
kolczaste listki ostrokrzewu (Ilex meservae)… Jest w czym wybierać!
Zimową biżuterię urozmaicającą żywopłot, stanowią ozdobne owoce, które można podziwiać np. u berberysów.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Ekologia
Żywopłoty liściaste są często miododajne lub cenne dla owadów ze względu na wczesną porę kwitnienia. Pod względem miododajności konkurencję deklasuje lipa drobnolistna,
ale klon polny, irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus), ligustr (Ligustrum ovalifolium), laurowiśnia i berberys również mają się czym pochwalić.
Kwiaty zmieniają się w owoce, czyli przysmak ptaków i drobnych ssaków. Orzeszki grabu to przysmak grubodziobów, buczyna potrafi zwabić do ogrodu łakomą wiewiórkę, a ozdobne jagody berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) przez całą zimę dokarmiają sikorki i inne wygłodniałe ptaki.
Pielęgnacja
Większość roślin liściastych stosowanych na żywopłoty ma skromne wymagania glebowe i znosi zanieczyszczenia powietrza lepiej od krzewów zimozielonych. Jest mrozoodporna, świetnie znosi cięcie, a szkodniki rzadko się nimi interesują. Arcymistrzami przetrwania w trudnych warunkach są berberys,
klon polny,
irga błyszcząca
oraz ligustr.
Całoroczna uroda
Nie wszystkie rośliny liściaste „łysieją” na zimę. Na przykład laurowiśnia i ostrokrzew zachowują wiecznie zielone liście cały rok.
Z kolei buk i grab zrzucają tylko część liści, reszta zasycha i pozostaje na pędach, by żywopłot mógł nadal osłaniać posesję przed ulicznym hałasem, wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami.
.
Jakie rośliny wybrać na żywopłot liściasty?
Wybierając rośliny na żywopłot liściasty, weź pod uwagę nie tylko ich atrakcyjność, ale przede wszystkim przystosowanie danego gatunku do lokalnych warunków glebowych i nasłonecznienia. Wymagania popularnych roślin na żywopłoty (liściaste i iglaste) znajdziesz w tym poście. Weź pod uwagę również planowaną wysokość żywego ogrodzenia – na niskie żywopłoty świetnie nadają się np. berberys i irga, natomiast na wysokie kolumnowe odmiany laurowiśni oraz buka. Grab i ostrokrzew są pod tym względem uniwersalne.
Jeśli zależy ci na błyskawicznych efektach, postaw na żywopłot z gotowych roślinnych modułów ogrodzeniowych. To innowacyjne rozwiązanie oferuje firma Blumkowsky, specjalizująca się zarówno w produkcji wspomnianych modułowych żywopłotów, jak ich błyskawicznym montażu. W ten sposób „przeskoczysz” kilka lat czekania i otrzymasz gotowy żywopłot w zaledwie kilka godzin!
.
.
Post we współpracy z marką Blumkowsky
- Jak odnowić rabatę? Wymiana roślin krok po kroku - 8 listopada 2024
- Zimozielone kompozycje w donicach z betonu - 5 listopada 2024
- Wiecznie zielone ogrodzenie w jedno popołudnie krok po kroku - 4 listopada 2024