Ogród to żywe dzieło sztuki, które nieustannie się zmienia. Niestety, czasem na gorsze. Wówczas konieczna jest renowacja, w tym wymiana roślin na nowe. Pokażę Ci, jak odnowić rabatę bez pomyłek.
Świeże nasadzenia młodych roślin wyglądają mizernie,
ale z każdym rokiem rozrastają się i „pięknieją”. A zasada ta dotyczy każdego ogrodu.
Mówi się, że efekty zaczynają być widoczne dopiero w trzecim roku od założenia ogrodu. Można się z tym spierać, bo istnieją rozwiązania dla niecierpliwych.
Niemniej faktycznie ogród dojrzewa z wiekiem, jak dobre wino. Z drugiej strony, zmiany nie zawsze są pozytywne. Tu i ówdzie jakaś roślina przemarznie lub z innego powodu zmizernieje i uschnie, więc trzeba zastąpić ją nową.
Jak to zrobić, żeby przy okazji nie „popsuć” reszty rabaty?
.
Warto pamiętać
Rabata z prawdziwego zdarzenia to nie tylko rośliny, ale także odpowiednie podłoża, ściółki, dodatkowe dekoracje oraz instalacje, takie jak nawodnienie czy oświetlenie. Trzeba je wziąć pod uwagę, planując wymianę roślin lub nowe nasadzenia na istniejącej rabacie.
.
Jak odnowić rabatę? Przepis krok po kroku
Ustal plan działania
Zanim zaczniesz działać, ustal, co konkretnie chcesz zrobić. Odnowa, czyli rewitalizacja rabaty nie polega tylko na wykopaniu starych roślin i zastąpieniu ich dowolnymi nowymi. Trzeba jeszcze zrobić to z głową.
Krok 1: Zdefiniuj problem
Skoro chcesz odnowić rabatę, to zapewne z jakiegoś powodu „zbrzydła”. Przykładowo, na tej rabacie kilka roślin uschło.
Dlaczego tak się stało? Rabata znajduje się w pełnym słońcu, na piaszczystej, kwaśnej glebie rodem z boru sosnowego. Nasadzenia składają się z wielu różnych gatunków i odmian, ale tylko jeden konkretny rodzaj roślin nie przetrwał, a mianowicie żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) ‘Golden Tuffet’. To odmiana w pełni mrozoodporna, ale ze względu na płytki system korzeniowy wymagająca dosyć żyznych i wilgotnych gleb. Jak widać, jałowy piasek przerósł jej wytrzymałość.
Nic nie dolega rosnącym tuż obok, tj. żywotnikom w odmianie ‘Golden Danica’, cenionej m.in. za niskie wymagania uprawowe. Świetnie radzą sobie również berberysy, sosny i jałowce, z natury przystosowane do kwaśnych, suchych i ubogich gleb. Żywopłot z tolerancyjnych świerków serbskich (Picea omorica) również nie sprawia problemów.
.
Krok 2: Zaplanuj nowe nasadzenia
Przemyśl, jakie gatunki i odmiany będą się dobrze czuły na danym stanowisku. Weź pod uwagę ich dekoracyjność zależnie od pory roku – na rabacie zawsze powinno coś się dziać. Ja postanowiłem posadzić kilka berberysów Thuberga (Berberis thunbergii) ‘Vulcano’, dwa berberysy brodawkowate (Berberis verruculosa) oraz parę jałowców łuskowych (Juniperus squamata) ‘Floreant’.
Zadbaj o odpowiedni rozstaw, zgodny z docelowymi rozmiarami wybranych gatunków i odmian. Zbyt gęste nasadzenia będziesz musiał za kilka lat przerzedzić. Zastanów się, ile nowych roślin potrzebujesz. Wcale nie musi być ich tyle samo co roślin przeznaczonych do wykarczowania i nie muszą rosnąć dokładnie w tych samych miejscach. Uwaga: jeśli rabata jest wyłożona agrowłóknina lub geowłókniną, dokładne trzymanie się starego schematu nasadzeń ułatwi Ci życie. Po prostu nie będziesz musiał wycinać w materiale ściółkującym nowych otworów na rośliny ani martwić się, że stare, nieużywane rozcięcia staną się wrotami dla chwastów.
.
Krok 3: Wykarczuj martwe rośliny
Potrzebna będzie porządny szpadel i… w zasadzie nic więcej. Do takich prac mogę Ci polecić szpadel ostry GARDENA z serii NatureLine. Ma ostro zakończony, dobrze wyprofilowany sztych, idealny do precyzyjnych zadań (takich, jak manewrowanie szpadlem w ciasnych rozcięciach włókniny). Oczywiście z przekopywaniem grządek też sobie poradzi.
Najpierw rozgarnij ściółkę dookoła rośliny – w tym przypadku są to drobne otoczaki. Następnie wbij ostrożnie szpadel tuż przy roślinie, tak, by trafić w otwór, nie naruszając włókniny. Poluzuj nieco podłoże wokół martwego krzewu i podetnij korzenie boczne. Powtórz całą operację z różnych stron krzewu. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli pod korzeniami roślin znajduje się linia kroplująca. Przecież nie chcesz uszkodzić systemu nawodnienia. Gdy krzew dosłownie „chwieje się w posadach, wyrwij go wraz z systemem korzeniowym.
.
Krok 4: Posadź nowe rośliny
Usuń resztki korzeni wykarczowanego krzewy. Wykop nieco ziemi i pogłęb dołek tak, by był ok. 1/3 głębszy i szerszy od bryły korzeniowej nowej rośliny. Uzupełnij dołek do ok. 1/3 podłożem dostosowanym do wymagań danego gatunku. Ja akurat sadzę berberys Thuberga, który preferuje lekko kwaśne, dobrze przepuszczalne gleby, ale jest bardzo tolerancyjny. W związku z tym odpowiednie będzie zarówno podłoże uniwersalne, jak i ziemia do iglaków.
Umieść krzew w dołku, uzupełnij brakujące podłoże i lekko uciśnij je dookoła rośliny. Wywiń brzegi włókniny, tak, by maksymalnie przykryć podłoże wokół krzewu. Obsyp roślinę ściółką, którą przedtem rozgarnąłeś na boki.
Gotowe! Pierwsza roślina posadzona. Postępuj tak samo z kolejnymi, aż uznasz, że osiągnąłeś zamierzony efekt i renowacja rabaty dobiegła końca.
.
Podsumowując
Jak odnowić rabatę? To nic trudnego, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wszystko, czego potrzebujesz, to zdrowe rośliny odpowiednie do stanowiska, podłoże dopasowane do ich wymagań oraz porządny szpadel!
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024