Jak zaplanować system nawadniania ogrodu i tarasu

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 8

Ręczne nawadnianie roślin pochłania mnóstwo czasu i wody. Jedno i drugie da się zaoszczędzić, decydując się na automatyczne nawadnianie. Oto krótki poradnik, jak zaplanować system nawadniania „skrojony na miarę” Twojego ogrodu i tarasu.

Temat oszczędnego podlewania już wielokrotnie pojawiał się na tym blogu, bo moim zdaniem jest niezwykle ważny i aktualny. W obliczu coraz częstszych i dłuższych susz liczy się każda kropla wody. Ale jak tu odmówić jej spragnionym roślinom?

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 1

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 2

Podlewanie ogrodu jest oczywiście konieczne, zwłaszcza latem, niestety generuje ogromne zużycie wody. Jest na to rada: inteligentny system nawadniania pozwala zaoszczędzić do 70% wody w porównaniu do konwencjonalnych metod nawadniania.

.

Co to znaczy “oszczędny system nawadniający”?

Inteligentny i oszczędny system nawadniający dostarcza roślinom dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebują. W ten sposób nie tylko oszczędza wodę, ale także zapewnia roślinom idealne warunki do wzrostu i rozwoju. 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 5

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 6

Jak to wygląda w praktyce, pokażę Ci na przykładzie Micro-Drip-System marki GARDENA. Który, bez żadnych wątpliwości, można uznać za prawdziwego geniusza wśród inteligentnych systemów nawadniających. Pozwala zaoszczędzić do 70% wody podczas nawadniania ogrodu. 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 8

Micro-Drip-System to modułowy system nawadniający oszczędzający wodę. Składa się z wielu różnych urządzeń i akcesoriów, które można ze sobą łączyć, tak, aby zapewnić precyzyjne nawadnianie każdego zakątka ogrodu, tarasu lub balkonu. Dzięki zastosowaniu opatentowanej techniki łączenia „Quick & Easy” wszystkie elementy systemu Micro-Drip można szybko i łatwo instalować, łączyć ze sobą, dodawać kolejne lub zmieniać ich ułożenie. 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 9

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 10

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 11

.

Z czego składa się oszczędny system nawadniający?

Aby zaplanować system nawadniania ogrodu, musisz wiedzieć, czym dysponujesz. Istnieją rozmaite akcesoria i urządzenia, dostosowane do nawadniania różnych grup roślin oraz rodzajów nasadzeń. Micro-Drip-System obejmuje przede wszystkim urządzenia do nawadniania kropelkowego. Dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin, kropla po kropli, więc nic się nie rozlewa na boki (a tym samym nie marnuje) ani nie zwilża liści roślin (nie powoduje ryzyka oparzeń słonecznych). Taki rodzaj nawadniania pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 70% w stosunku do konwencjonalnych metod. 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 13

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 14

Linie kroplujące – idealnie nadają się do nawadniania liniowych nasadzeń: żywopłotów, grup krzewów, rabat bylinowych, jagodników, zagonów warzyw lub truskawek. Micro-Drip-System oferuje linie kroplujące o różnej długości (od 15 m do 30 m) oraz średnicy (od 4,6-13,7 mm), samodzielne lub wchodzące w skład zestawów.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 15

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 16

Linia kroplująca nie musi być ułożona „pod linijkę”. Wręcz przeciwnie: może wić się, zakręcać, bądź rozgałęziać (wystarczy połączyć kilka linii kroplujących za pomocą łączników, rozdzielaczy typu T i Y oraz czwórników). Dzięki temu umożliwia oszczędne nawadnianie rozległych rabat o skomplikowanym kształcie. 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 17

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 18

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 19

Kroplowniki – mogą być rzędowe lub końcowe, zwykłe lub z kompensacją ciśnienia, a także regulowane, umożliwiające regulację ilości dozowanej wody w zakresie od 0 do ok. 20 litrów na godzinę. Kroplowniki końcowe sprawdzą się w przypadku roślin posadzonych w większej odległości od siebie oraz uprawianych w pojemnikach. Kroplowniki regulowane są niezastąpione w przypadku roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę, rosnących obok siebie. Z kolei kroplowniki z kompensacją ciśnienia zapewniają równomierne nawadnianie niezależnie od ciśnienia wody. Obie funkcje mogą występować razem, jako regulowany kroplownik z kompensacją ciśnienia.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 21

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 22

Nawadnianie kropelkowe ma swoje ograniczenia. Na grządkach i rabatach z dużą ilością drobnych, delikatnych roślin lepiej sprawdzą się dysze zraszające. Do wyboru masz dysze rozpylające wodę w różnym zakresie, od 360° do 90° (te ostatnie sprawdzą się w narożnikach rabat i grządek oraz trawników). 

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 24

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 25

System automatycznego nawadniania balkonu czy tarasu uniezależni Cię od pomocy sąsiadów podczas wyjazdów. Zestawy tego rodzaju sprawdzą się również w przypadku roślin uprawianych w pomieszczeniach.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 28

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 29

A co z trawnikiem?

Nawadnianie trawnika to zadanie dla zraszaczy – więcej na ich temat przeczytasz w tym poście.

.

Zaplecze techniczne

System nawadniania to nie tylko urządzenia nawadniające. Równie ważne są takie elementy jak pompa, rury doprowadzające wodę, różnego rodzaju złączki i zawory itd.

Rury doprowadzające wodę – stanowią nieodłączną część każdego systemu nawadniania. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, trwałe i elastyczne zarazem, odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV oraz nieprzepuszczalne dla światła. Oczywiście muszą dawać się łatwo i szczelnie łączyć z urządzeniami nawadniającymi.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 34

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 35

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 36

Sterowniki – to dzięki nim system nawadniania staje się automatyczny oraz inteligentny. O sterownikach nawadniania pisałem niedawno w tym poście, więc nie będę się powtarzał. Nadmienię tylko, że za ich pomocą możesz zaprogramować ilość dostarczanej wody, częstotliwość oraz pory nawadniania.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 37

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 38

.

Warto wiedzieć 

System nawadniania można uzupełnić o dozownik do nawozu, który umożliwi jednoczesne nawadnianie i nawożenie. Mówiąc kolokwialnie, rośliny będą mogły się napić i najeść za jednym zamachem.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 39

.

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, tarasu i balkonu?

Jeśli nadal nie masz pewności, że uda Ci się samodzielnie zaplanować idealny system nawadniający, na stronie marki GARDNA znajdziesz praktyczny poradnik, dostępny całkowicie za darmo. Dzięki niemu, krok po kroku, dobierzesz wszystkie niezbędne elementy, pozwalające perfekcyjnie zaspokoić pragnienie Twoich roślin w ogrodzie, na tarasie i balkonie.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 40

.

Podsumowując

Nawadnianie kropelkowe to najoszczędniejszy sposób podlewania roślin w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Pozwala roślinom napić się do syta, a mimo to zmniejsza zużycie wody nawet o 70%. Oczywiście tak imponujące rezultaty gwarantuje wyłącznie profesjonalny system nawadniający – taki wspomniany w poście.

Jak zaplanować system nawadniania ogrodu 46

.

.

Post we współpracy z marką Gardena

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *