Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” jest już mocno zaawansowany i jak wiesz z poprzedniego postu, rozpoczęły się prace w terenie. Wykonaliśmy już nasypy pod budynki, następnie płyty fundamentowe i szkielety budynków, a także przyłącza energetyczne. Obecnie przyszedł czas na kolejne prace ziemne tzn. budowę sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. I właśnie temu poświęcony jest obecny, dziesiąty post tego cyklu.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze w tej inwestycji. A jestem, jak możesz zobaczyć na stronie głównej tego cyklu, już po takich działaniach:
.
Budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych (sanitarnych)
Jak pamiętasz z poprzedniej części tego cyklu, jesteśmy po wykonaniu szkieletów budynków, do których obecnie musimy dociągnąć sieć wodociągową i kanalizacyjną.
Samo ich wykonanie jest czynnością budowlaną i techniczną, którą w moim przypadku wykonała oczywiście specjalistyczna firma. Natomiast jej prace na gruncie poprzedzało wytyczenie przebiegu sieci przez geodetę, co oczywiście zostało precyzyjnie zrealizowane w oparciu o dokumentację projektową.
.
Zanim krótko przedstawię Ci jak wyglądała sama budowa, kilka słów o samej dokumentacji tego, co zostało wykonane. Można ją podzielić na 2 odrębne części:
-
pierwsza to odcinki, które umownie można nazwać siecią kanalizacyjną sanitarną (kolor brązowy) i wodociągową (kolor niebieski), biegnące w drodze wewnętrznej, od granicy moich działek, aż do drogi gminnej gdzie wpinały się do istniejących sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
-
druga to odcinki, które umownie można nazwać przyłączami kanalizacyjnymi i wodociągowymi, biegnące wewnątrz moich działek, od budynków, aż do granicy, gdzie wpinały się do sieci opisanej powyżej.
.
Zatem powyższe zakresy zostały wykonane. Natomiast z uwagi na fakt, że ich budowa to czynność typowo techniczna, nie będę tego rozpisywał na poszczególne etapy, a zaprezentuję Ci ją ogólnie w materiale zdjęciowym. Natomiast jeśli będziesz miał jakieś pytania, zapraszam do kontaktu. Tymczasem spójrz jak wyglądała budowa opisanych powyżej odcinków wewnątrz działek,
oraz odcinków w drodze wewnętrznej.
Czynność ostatnia tego zakresu to ponowna wizyta geodety, tym razem w celu dokonania tzw. inwentaryzacji powykonawczej, czyli pomierzenia wykonanych elementów przed ich zasypaniem, a następnie wykonania dokumentacji powykonawczej i naniesienia ich na mapy, prowadzone przez właściwe dla mojego terenu starostwo.
.
I co dalej?
Sieci mamy wykonane, szkielety budynków również i jak wiesz z poprzedniej części tego cyklu, czekamy na stolarkę okienną i drzwiową (zewnętrzną). Kolejny etap prac to jej montaż, co oczywiście szczegółowo będzie pokazane w kolejnych postach tego cyklu.
.
A kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,
dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:
-
Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt
-
Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners
-
Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk
-
Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna
-
Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet
-
Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly
-
Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa
-
Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
.
Tymczasem dodam również, że na tym etapie moich działań rozwiązałem umowę z jednym z powyżej wymienionych partnerów – firmą W.G.Partners. O kulisach tej decyzji nie będę wspominał, natomiast tylko tytułem informacji wspomnę, że dalsze prace związane z dokończeniem budynków, będą realizowane z udziałem innych firm w poszczególnych zakresach prac, lub jeśli będzie to możliwe, jednego generalnego wykonawcy.
.
Do zobaczenia w 11 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród“.