Pomysły na aranżację przestrzeni wokół basenu stelażowego. Zainspiruj się

Basen stelażowy 1

Basen stelażowy to ciekawa alternatywa dla basenu wbudowanego w ziemię. Nie tylko pod względem praktycznym, ale i estetycznym! Przestrzeń wokół tego typu zbiornika można bowiem zaaranżować równie ciekawie. Jak zatem stworzyć wyjątkową aranżację, która współgra z ogrodem oraz tarasem i zachęca do letniego orzeźwienia na świeżym powietrzu? Gdzie najlepiej postawić basen stelażowy oraz jakie dekoracje i rośliny wybrać do aranżacji przestrzeni wokół?

.

W jakim miejscu najlepiej jest postawić basen stelażowy?

Miejsce, w którym zostanie umieszczony basen stelażowy, powinno być nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale i bezpieczne. Najważniejsze jest to, aby teren był równy i stabilny. Zapobiegnie to przechylaniu się basenu na jedną stronę oraz powstawaniu uszkodzeń jego konstrukcji.

Jeśli chodzi o kwestie praktycznie, ważne jest również nasłonecznienie terenu. Basen stelażowy powinien znaleźć się w miejscu, które nie jest w pełni zacienione. Lokalizacja zbiornika np. pod drzewem będzie skutkować opadającymi do wody liśćmi i gałązkami, które będzie trzeba regularnie wyławiać. Dodatkowo woda będzie miała znacznie niższą temperaturę.

Idealne miejsce to takie, które znajduje się stosunkowo blisko wejścia do domu. Jednocześnie jednak basen powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od wejścia, aby nie męczyć się z nieustannie zachlapanym tarasem czy schodkami. Musi natomiast mimo wszystko być na tyle blisko, aby można było szybko i bezproblemowo dostać się do budynku w razie potrzeby. Pomijając kwestie aranżacyjne – niewielka odległość do domu ma zdecydowanie więcej korzyści, np. zapewnia łatwy dostęp do źródła prądu niezbędnego do działania pompy.

Basen stelażowy 2

.

Jak zaaranżować przestrzeń wokół basenu stelażowego?

Możliwości aranżacyjnych przestrzeni wokół basenu stelażowego jest naprawdę wiele. Sam zbiornik może zostać umieszczony na kostce brukowej, wylewce betonowej lub drewnianym podeście. Wpłynie to nie tylko na funkcjonalność danej przestrzeni, ale i na możliwość jej ciekawego zaaranżowania.

Kostka brukowa wokół basenu

Jeśli basen stoi na kostce brukowej, można do nawierzchni poprowadzić ścieżkę wyłożoną z tego samego materiału. Pozwoli to wyraźnie wyznaczyć drogę do strefy relaksu nad basenem. Na kostce wokół warto ustawić leżaki ogrodowe, stolik i… nie można zapomnieć o parasolu przeciwsłonecznym. Aranżację wzdłuż ścieżki można natomiast urozmaicić licznymi nasadzeniami. Chcąc grillować przy basenie, warto zadbać o to, aby wielkość powierzchni kostki umożliwiała postawienie tam tego typu sprzętu. Pozwoli to bez problemu odpoczywać w okolicach basenu, organizować imprezy, spotkania z rodziną czy znajomymi.

Drewniane aranżacje z basenem stelażowym

Basen stelażowy to rozwiązanie, które pozwala na wiele wariacji aranżacyjnych. Sam zbiornik również może prezentować się naprawdę ciekawie np. po obudowaniu go drewnem! Tego samego surowca warto użyć do wyłożenia podłoża wokół basenu oraz do stworzenia schodków umożliwiających bezproblemowe dostanie się do środka. Całość z pewnością zaprezentuje się efektownie. Do tego korzystanie z drewnianego podestu z pewnością będzie wyjątkowo przyjemne – można bez problemu stanąć na nim gołą stopą, ponieważ drewno jest miłe w dotyku i nie nagrzewa się tak szybko jak kostka czy beton.

Jedną z ciekawszych aranżacji z wykorzystaniem drewnianych lub kompozytowych desek jest dodatkowe stworzenie wyższego podestu wokół basenu. Może on całkowicie otaczać basen, stwarzając wrażenie, że zbiornik jest wbudowany w ziemię, lub przylegać do niego tylko częściowo. Na podeście warto ustawić leżaki, stolik, a nawet (jeśli jego powierzchnia na to pozwala), cały zestaw mebli ogrodowych. Podest to wygodne rozwiązanie – pozwala usiąść na brzegu i relaksować się mocząc nogi w wodzie.

Basen stelażowy 3

Oświetlenie przestrzeni wokół basenu stelażowego

Ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni w ogrodzie. Rozmieszczenie źródeł światła wokół basenu pozwala korzystać z niego nawet po zmroku, tworząc dodatkowo magiczną atmosferę. Warto postawić na lampy solarne – mogą oświetlać ścieżki i całą przestrzeń wokół basenu, a dodatkowo będą ekologicznym i efektownym rozwiązaniem.

Rośliny przy basenie stelażowym

Rośliny posadzone przy basenie stelażowym mogą znacząco odmienić charakter przestrzeni, czyniąc ją bardziej atrakcyjną i praktyczną. Dodadzą jej uroku, zapewnią cień i prywatność, a także stworzą przytulną atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Wybierając gatunki do nasadzeń wokół basenu, najlepiej jest postawić na trawy ozdobne, lawendę czy jałowce. To rośliny odporne na wilgoć oraz lubiące słoneczne stanowiska. Dodatkowo doskonale prezentują się w bliskim otoczeniu wody. Lawenda, rozmaryn oraz inne zioła nie tylko dodadzą uroku, ale także wypełnią przestrzeń pięknym zapachem, a nawet odstraszą owady. Natomiast krzewy, takie jak bukszpan czy jałowiec, posadzone wzdłuż ogrodzenia, zapewnią prywatność i ochronią przed wiatrem.

Warto również postawić na rośliny w donicach. To doskonały sposób na wprowadzenie różnorodności i koloru do otoczenia basenu. Można wybierać spośród klasycznych ceramicznych donic, nowoczesnych minimalistycznych form (sprawdzą się w przypadku nawierzchni z kostki czy betonu), a nawet rustykalnych drewnianych skrzynek (świetny wybór do dekoracji naturalnych aranżacji z podestem). Wypełnione kolorowymi kwiatami czy egzotycznymi roślinami, staną się piękną ozdobą przestrzeni. Można też postawić na pnącza, takie jak bluszcz. Prowadzone po pergolach lub trejażach, stworzą zielone ściany, które zapewnią cień i prywatność.

Basen stelażowy 4

Dodatki i dekoracje wokół basenu

Dobór dekoracji wokół basenu ogranicza tylko wyobraźnia i ilość wolnego miejsca. Jeśli zbiornik stoi na trawie, to można urozmaicić przestrzeń, układając wokół niego różnego rodzaju kamienie.

Ciekawym i oryginalnym pomysłem jest również postawienie przy samym basenie wyższego, podłużnego stolika przypominającego ten barowy. Jego powierzchnia powinna mniej więcej równać się z krawędzią basenu. Wystarczy ustawić przy nim krzesła barowe oraz parasol ogrodowy. Efekt jak z nadmorskiego kurortu gwarantowany!

Warto zadbać również o łatwą dostępność akcesoriów basenowych. Przy basenie można umieścić schowek lub szafkę na ręczniki, zabawki, dmuchane materace i inne niezbędne akcesoria. Pozwoli to utrzymać porządek wokół basenu i zapewni łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych przedmiotów.

.

.

Post we współpracy z marką Leroy Merlin

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *