Bariera na ślimaki – bardziej eko się nie da!

bariera na ślimaki 0

Ślimaki, zwłaszcza nagie, to prawdziwa plaga. Nie da się wyeliminować wszystkich, za to można przed nimi zabezpieczyć cenne rośliny. Wystarczy naturalna bariera na ślimaki.

Inwazja nagich ślimaków to kolejny problem wynikający z globalnego ocieplenia, o którym rzadko się wspomina. Ślimaki muszelkowe są stosunkowo nieszkodliwe, żywią się głównie martwą materią organiczną, są stosunkowo małe i nieliczne. Za to ślimaki nagie to obecnie istna plaga!

bariera na ślimaki 1

bariera na ślimaki 3

.

Poznaj swojego wroga – ślimak nagi

Ślinik luzytański (Arion lusitanicus) to ślimak nagi zaliczany do 100 najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie. Wraz z łudząco podobnym ślinikiem wielkim (Arion rufa) pustoszą polskie ogrody. Z pewnością miałeś wątpliwą przyjemność spotkać je nieraz. Potężne, rudobrązowe mięczaki pokryte śluzem, którego nawet za pomocą mydła i szczotki trudno się pozbyć. Przeczą utartej opinii o powolności ślimaków – gdy jest ciepło i wilgotno, śliniki dosłownie śmigają po ogrodzie, siejąc spustoszenie na grządkach i rabatach. Osiągają 15-18 cm długości w zaledwie kilka miesięcy, więc mają spory apetyt, dlatego, czy nie sadzisz, że niezbędna jest np. bariera na ślimaki…?

bariera na ślimaki 4

bariera na ślimaki 5

Pomrów wielki (Limax maximus) to kolejny inwazyjny najeźdźca z południa Europy. Występuje rzadziej niż śliniki, ale jego populacja stale rośnie. Zgodnie z nazwą jest WIELKI – osiąga do 20 cm długości. Ten nakrapiany ślimak uwielbia pustoszyć szklarnie i tunele foliowe, ale gdy akurat nie ma jakichś w okolicy, rusza na żer w ogrodzie.

bariera na ślimaki 6

bariera na ślimaki 7

Ślimaki nagie są wszystkożerne, ale szczególnie upodobały sobie siewki, kiełkujące nasiona i młode liście, delikatne pędy oraz soczyste owoce. Gdy ich zabraknie, biorą się za starsze liście, kwiaty, łodygi, a na zagryzkę grzyby i padlinę.

bariera na ślimaki 8

bariera na ślimaki 9

bariera na ślimaki 10

bariera na ślimaki 11

Wracając do globalnego ocieplenia, ślimakom znacznie ułatwiło życie – a właściwie przeżycie! Kiedyś siarczyste mrozy mocno przerzedzały populację tych mięczaków. Obecnie zimy są łagodne, więc do wiosny znaczna część dorosłych osobników i większość jaj. Biorąc pod uwagę, że jaja składa każdy ślimak (śliniki i pomrowy to obojnaki), i może ich wyprodukować do 400 rocznie, problem jest naprawdę poważny i dlatego tak ważna jest bariera na ślimaki

bariera na ślimaki 12

Ślimaki lubią wilgotne miejsca, więc wydawałoby się, że coraz częstsze susze i upały je przetrzebią. Niestety, potrafią sobie z nimi radzić. W dzień zagrzebują się w ziemi lub kryją w chłodnym cieniu pod liśćmi. Pod wieczór, gdy robi się chłodniej, a Ty właśnie podlałeś ogród, masowo ruszają na żer. W jedną noc potrafią zniszczyć cały warzywnik pełen młodych siewek i na deser pożreć sadzonki kwiatów dopiero co posadzone na rabatach. Po deszczu wypełzają dosłownie spod ziemi, niezależnie od pory dnia.

bariera na ślimaki 13

.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie

Istnieją dwie główne strategie, które możesz przyjąć w kampanii przeciwko ślimakom:

  • Czynna walka – Obejmuje wszelkie sposoby dążące do zredukowania populacji szkodnika: trutki na ślimaki oraz ręczne zbieranie podstępnych mięczaków.

Przykładem jest ekologiczny granulat na ślimaki, o którym pisałem w tym poście.

bariera na ślimaki 14

  • Bierny opór – Do tej kategorii zaliczają się sposoby ochrony roślin przed ślimakami, bez ich zabijania. Innymi słowy, chodzi o tworzenie fizycznych barier, przez które ślimaki nie mogą się przedostać, zabezpieczających warzywa, kwiaty i inne przysmaki mięczaków.

Tę strategię doskonale oddaje organiczna Bariera na Ślimaki BROS.

bariera na ślimaki 15

bariera na ślimaki 16

.

Naturalna bariera na ślimaki

BROS Naturalnie bariera na ślimaki to rozwiązanie typu 4 w 1, do tego jest w 100% ekologiczny. Preparat ma postać granulatu na bazie naturalnych włókien. Granulki rozsypane na powierzchni podłoża pod wpływem wilgoci łączą się ze sobą i zmieniają w filcową matę. Wielofunkcyjną!

  • Bariera na ślimaki – kontakt z szorstką, igiełkowata powierzchnią drażni ciała ślimaków, więc rezygnują z wpełzania na matę broniącą dostępu do roślin.
  • Bariera dla chwastów – Granulat stanowi zwartą, organiczną ściółkę, przez którą chwasty nie mogą się przebić
  • Ochrona przed suszą – Mata z granulatu chłonie i przepuszcza wodę, a jednocześnie ogranicza jej parowanie z gleby. W ten sposób pozwala roślinom dłużej korzystać z wilgoci zgromadzonej w podłożu po deszczu czy podlewaniu.
  • Organiczny nawóz – granulat BROS jest w pełni biodegradowalny. Pełni funkcje ochronne cały sezon, a jednocześnie ulega powolnemu rozkładowi. Jesienią możesz go pozostawić na powierzchni gleby, przekopać albo wrzucić na kompost, gdzie zmieni się w próchnicę.

bariera na ślimaki 17

bariera na ślimaki 18

.

Bariera na ślimaki – jak ją stosować?

Granulat to tworzenia bariery na ślimaki można stosować na 3 sposoby:

  • Pojedyncze rośliny: Rozsyp granulki wokół rośliny, tworząc z nich koło o średnicy 10 cm. Jeśli roślina jest duża, możesz wysypać dookoła niej opaskę granulatu, o szerokości co najmniej 5 cm.

bariera na ślimaki 19

bariera na ślimaki 20

  • Rabaty i grządki: Zamiast zabezpieczać każdą roślinę osobno (co w przypadku siewek byłoby niewykonalne), możesz utworzyć z granulek pas o szerokości ok.5 cm dookoła całej grządki, rabaty lub grupy roślin.

bariera na ślimaki 21

bariera na ślimaki 22

  • Donice i skrzynie: rozsyp granulki równomiernie na całej powierzchni pojemnika.

bariera na ślimaki 23

Uwaga: Jeśli liście roślin dotykają podłoża, innych roślin czy przedmiotów znajdujących się poza zasięgiem bariery, ślimaki mogą potraktować je jak most i przedostać się po nich na roślinę, którą chciałeś ochronić.

bariera na ślimaki 24

Bariera chroni przed wpełznięciem szkodników z zewnątrz, ale przed ślimakami, które już są na roślinach. Upewnij się, czy nieproszony gość nie skrywa się pod liśćmi, pod doniczką albo nie czyha zagrzebany w ziemi na grządce otoczonej barierą. Ta ostatnia sytuacja zdarza się szczególnie często, dlatego przez pierwszych kilka dni po zastosowaniu bariery dookoła grządki warto zlustrować teren po wieczornym podlewaniu. Właśnie wtedy ślimak stają się aktywne, więc łatwo można wypatrzeć i usunąć ewentualnych intruzów.

bariera na ślimaki 25

.

Podsumowując

Bariera na ślimaki chroni rośliny, ale nie zabija szkodników. Jeśli jesteś wyjątkowo pokojowo nastawiony do wszystkiego, co żyje, możesz na niej poprzestać. Jeśli mimo wszystko chcesz nieco przetrzebić szeregi wroga, rozsyp w wilgotnych, cienistych miejscach ogrodu ekologiczną trutkę na ślimaki.

bariera na ślimaki 26

bariera na ślimaki 27

.

.

Post we współpracy z marką Bros

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *