W każdym ogrodzie prędzej czy później jakaś roślina zaczyna chorować. Jeśli jesteś specjalistą w tej dziedzinie, to bardzo dobrze, ale większość właścicieli ogrodu zajmuje się zielenią jedynie amatorsko. Gdy na listkach byliny, krzewu, drzewka owocowego albo “kwiatka” na parapecie pojawią się niepokojące przebarwienia, ciężko powiedzieć, co konkretnie dolega roślinie. Oczywiście, można mozolnie przeszukiwać Internet lub leksykony chorób roślin, próbując zdiagnozować problem. Z drugiej strony, da się to załatwić prościej.
.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Chorują głównie rośliny, które już wcześniej były osłabione, bo czegoś im brakuje. Dlatego przede wszystkim spokojnie się zastanów, czy dany okaz rośnie w odpowiednich warunkach. Jedne gatunki lubią cień i wilgoć, inne przeciwnie – potrzebują mnóstwo słońca, za to niewiele wody. Do tego dochodzą jeszcze odczyn i zasobność podłoża. No dobra, ale mączysty nalot albo rdzawe plamy na liściach świadczą, że roślina już choruje i najpewniej jest to choroba grzybowa.
.
Jeśli zauważyłeś takie objawy w zeszłym sezonie, w obecnym możesz ich uniknąć, działając profilaktycznie i to już na początku okresu wegetacji.
W żadnym razie nie namawiam do sięgania po chemiczne preparaty do ochrony roślin na zapas ani na chybił trafił. Zamiast przysłowiowej „chemii”, odpowiednio wcześnie sięgnij po naturalne, uniwersalne środki.
.
Zwalcz grzyba grzybem
Pora przejść do konkretów: środek, który chcę Ci polecić, znajdziesz w moim sklepie, a jest nim POLYVERSUM WP – w 100% ekologiczny środek na choroby grzybowe. Nie zawiera żadnych syntetycznych substancji aktywnych niebezpiecznych dla owadów zapylających, zwierząt ani ludzi. Zastępuje je żywy organizm, a dokładniej strzępki niepatogenicznego grzyba Pythium oligandrum. Dla rośliny jest zupełnie nieszkodliwy, wręcz przeciwnie, chroni ją jak szczepionka. Zadomawia się w strefie korzeniowej i broni swoich włości przed różnymi gatunkami grzybów chorobotwórczych. Chroni w ten sposób zarówno podziemną, jak i nadziemną część rośliny. Mało tego, jednocześnie stymuluje jej naturalne mechanizmy odpornościowe i dostarcza fosforu, cukrów i hormonów roślinnych. POLYVERSUM WP działa jak odżywczy koktajl dodający energii do wzrostu. Jest uniwersalny pod każdym względem: zabezpiecza i walczy z rozmaitymi grzybowymi patogenami, a przy tym nie robi mu różnicy, czy chroni drzewo, krzew, bylinę, trawę, zioło, czy warzywo.
.
.Krok po kroku: jak używać preparat?
Środek można stosować na kilka sposobów, ale za każdym razem ciecz roboczą przygotowuje się tak samo. Zacznij o wyjęcia zawartości opakowania oraz przygotuj niezbędne akcesoria.
Teraz trzeba aktywować zarodniki pożytecznego grzyba. To prostsze, niż myślisz. Wsyp odmierzoną ilość preparatu do worka filtracyjnego załączonego do opakowania i szczelnie go zawiąż. Włóż go do czystego naczynia i zalej letnią, czystą wodą.
Minimalna dawka wody to 100 ml na 5 g preparatu, ale możesz przygotować od razu więcej zawiesiny, o ile to potrzebne, na przykład zalewając 50 g preparatu 1 litrem wody. Ważne, by proporcje się zgadzały.
Następnie odstaw naczynie z przygotowywaną mieszanką na 1 godzinę.
Po tym czasie wyjmij worek filtracyjny i dokładnie wyciśnij do naczynia z zawiesiną. Powinien na nim zostać osad drobnego grysu, który możesz z czystym sumieniem wysypać gdzieś w ogrodzie – jest całkowicie nietoksyczny. Nie wyrzucaj worka filtracyjnego, tylko wyczyść i przepłucz. Przyda się, gdy będziesz chciał kiedyś przygotować kolejną dawkę preparatu.
Przygotowaną zawiesinę przelej do zbiornika opryskiwacza wypełnionego do połowy wodą, ciągle mieszając. Potem uzupełnij taką ilością wody, by docelowo przypadał 1 litr wody na 5 g preparatu.
Uwaga, to dawka orientacyjna, dokładną ilość preparatu i cieczy roboczej, a także sposób stosowania zalecany dla różnych roślin znajdziesz w ulotce środka. Różnice są niby niewielkie, ale mimo to ważne.
.
Ekologiczny sposób na choroby grzybowe w praktyce
Pora zacząć działać, czyli opryskiwać rośliny. Nic nie szkodzi, jeśli się chwilę zagapisz, ale nie zwlekaj dłużej niż 10 godzin od przygotowania roztworu.
Przygotowaną w ten sam sposób mieszaniną możesz również podlewać rośliny lub moczyć w niej sadzonki – efekt ochronny jest ten sam.
.
Warto pamiętać!
POLYVERSUM WP w formie oprysku lub doglebowo stosuj wcześnie rano lub pod wieczór, przy pochmurnej, bezwietrznej pogodzie. Z tym, że najskuteczniej działa w podłożu o temperaturze 12-25°C oraz pH 5,5-7,5. Nigdy nie łącz go z żadnym innym grzybobójczym preparatem i koniecznie zachowaj odpowiedni odstęp czasowy od ostatniego zabiegu wykonanego innym środkiem ochrony roślin. Ponadto pamiętaj, że środek stosuje się przede wszystkim zapobiegawczo, we wczesnej fazie choroby, lub nawet przed infekcją. Czyli mówiąc inaczej, nie jako lek, a szczepionkę.
.
Pewnie to dla ciebie oczywiste, ale dla czystego sumienia przypomnę. Podczas stosowania środka nie wolno jeść, pić ani palić. Oprysk przeprowadzaj w maseczce, bo środek może powodować podrażnienie dróg oddechowych. Warto też mieć na sobie okulary, maseczkę, rękawice, obuwie i odzież ochronną. Środek przechowuj w oryginalnym opakowaniu, z dala od żywności, napojów, pasz i osób trzecich, w temperaturze 5-15°C.
Walka z chorobami grzybowymi, o czym wspominałem już w poście o chorobach grzybowych trawnika, to trochę jak walka z niewidzialnym przeciwnikiem. Dlatego warto wiedzieć jak z nim postępować. Tym bardziej, że to walka z dużymi szansami na powodzenie. Pod warunkiem jednak posiadania odpowiedniej broni i właściwego jej stosowania.
- Żywopłot liściasty – dlaczego warto się na niego zdecydować? - 9 września 2024
- Borówka amerykańska i jagoda kamczacka. Wyjątkowe odmiany - 5 września 2024
- Ogród polsko – włoski, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 14 - 4 września 2024