Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 12 – część 1.

dc7e44cdece8f4619352063b8b5577b2
dc7e44cdece8f4619352063b8b5577b2

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dwunastą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwunastego już w sezonie 2.

Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 12 – nowoczesny ogród różany

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A tą cechą jest bez wątpienia pewien porządek, który jest charakterystyczny dla ogrodów geometrycznych, nowoczesnych i bogatych w proste, formowane rośliny.

Natomiast jest to tylko pierwsze wrażenie. Bo w tym teoretycznie dużym porządku i prostocie kryje się wielkie bogactwo i różnorodność roślin, które są charakterystyczne dla ogrodów bardziej naturalnych niż nowoczesnych. Do tego jeszcze są to prawdziwe roślinne kolekcje, których nie powstydziłby się nawet ogród tzw. kolekcjonerski.

Wracając jednak do kulisów mojej dwunastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Pełczyce, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 12, to właśnie lokalizacja dwunastego ogrodu, położonego w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 90 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już dwanaście, z ogrodów od 1 do 12.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę Gdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował przed ogrodem, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Janą. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał (lub jego pobliże jak w tym przypadku), a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Dwunasty odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie dolnośląskim. W niewielkiej miejscowości pod Wrocławiem, na niewielkim osiedlu, w sąsiedztwie częściowo nieużytkowanych terenów i innych zabudowań.

Ogród jest średniej wielkości, ma powierzchnię 15 arów. W centralnej części stoi budynek mieszkalny, który dosłownie otoczony jest ogrodem. Dlatego, że od frontu znajduje się ładnie zagospodarowany przedogródek, a boki i tył zajmuje już właściwy ogród, ze wszystkimi swoimi geometrycznymi rabatami oraz dużym okalającym go kamiennym okręgiem, który stanowi główną, optyczną oś ogrodu.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Dwunasty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

  • przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród geometryczny, a zatem nowoczesny, ale ze względu na zróżnicowane nasadzenia, łączący elementy stylu naturalnego,
  • po drugie to ogród wyjątkowo uporządkowany, w którym rośliny trzymane są „w ryzach”, a zatem nie wykraczają poza wyznaczone obszary,
  • a obszary te, to przede wszystkim zlokalizowane po obrysie ogrodu rabaty, które niejako stanowią ramy całego terenu,
  • ramy te w głównej mierze wyznacza również oryginalny, kamienny okrąg, który stanowi granicę pomiędzy trawnikiem i jedną wielką rabatą otaczającą ogród.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.

Geometryczne rabaty i nowoczesne materiały

Pierwszy najbardziej charakterystyczny element stanowią geometryczne rabaty, które nadają zdecydowanie nowoczesnego wyglądu ogrodu. Nowoczesny styl widoczny jest również w całym sposobie zagospodarowania, wyjątkowym ładzie jak i użytych materiałach.

Półokrągły, kamienny mur

Drugi najbardziej charakterystyczny element ogrodu stanowi wspomniany, kamienny mur, który dosłownie otacza boczną i tylną część ogrodu. Jest pomysłowo wykonany, tzn. na swoim początku wychodzi z poziomu trawnika, następnie wznosi się wyznaczając za sobą obszar będący dużą, podwyższoną rabatą, a w końcówce znów opada do początkowego poziomu. W ten sprytny sposób płaski teren zyskał dodatkowy poziom, a zatem optycznie stał się urozmaicony i zdecydowanie ciekawszy.

Na uwagę zasługuje również sposób nasadzeń w rabacie ‘za murem’, który jest wyjątkowo dobrze skomponowany i zestopniowany, a rośliny tworzą piętra i wznoszą się ku zewnętrznej części działki.

Zadbany, regularny trawnik

Regularne i trzymane w ryzach rabaty, mają jeszcze jedną zaletę. Zostawiają dużo miejsca na trawnik, który również staje się regularny, geometryczny i dający poczucie przemyślanego. I tak właśnie jest w tym ogrodzie. Co więcej jest to trawnik bardzo zadbany, który wyjątkowo pasuje do tego nowoczesnego charakteru ogrodu.

Przedogródek i boczna część ogrodu

Wspominając o trawniku nie dodałem jeszcze, że aby go zobaczyć, trzeba wejść w głąb ogrodu, a najlepiej na jego tył. Tymczasem już od wejścia ogród wita swoim efektownym wyglądem, a konkretnie niewielkim przedogródkiem, zlokalizowanym pomiędzy frontową częścią działki i budynkiem.

Przedogródek płynnie łączy się z lewą stroną ogrodu, czyli wąskim przejściem pomiędzy budynkiem, a granicą działki. Ten niewielki obszar jest również efektownie obsadzony i dobrze przemyślany, a jednocześnie rozbudza ciekawość przed właściwą częścią ogrodu, położoną z tyłu i prawej strony budynku.

Drewniany taras

Niezwykle ciekawym elementem ogrodu jest zlokalizowany za budynkiem drewniany taras, a mówiąc precyzyjnie sposób w jaki został zaaranżowany. Otaczają go kolorowe i lekkie rabaty, które efektownie oddzielają go od otaczającego trawnika.

Taras półokrągłym, oryginalnym, kamiennym chodnikiem łączy się z kolejnym miejscem wypoczynkowym, zlokalizowanym w tylnej części ogrodu, za wspomnianym kamiennym murem.

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje duża, okrągła rabata zlokalizowana w połowie tego chodnika, która jest przez niego przecięta.

To bardzo ciekawe rozwiązanie, które samo w sobie stanowi bardzo efektowną ozdobę, mogącą być główną dekoracją ogrodu. Szczególnie latem, kiedy bukszpanowe obwódki wypełniają się kwitnącymi roślinami.

Drewniany warzywnik

Bardzo oryginalnym elementem ogrodu jest ukryty w narożniku, również w obszarze za kamiennym murem, „drewniany warzywnik”. Drewniany dlatego, że urządzony jest w drewnianych skrzyniach, które są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Po pierwsze pasują do nowoczesnego, geometrycznego stylu ogrodu, a ponadto wprowadzają ład i porządek, a jednocześnie ułatwiają uprawę. Chociażby poprzez brak konieczności schylania i łatwy dostęp do uprawianych warzyw.

Podkreślenia wymaga fakt, że warzywnik, który z natury rzeczy nie jest w ogrodzie elementem ozdobnym, jest fajnie ukryty i gdyby nie lekko przebijające się podwyższone skrzynie, praktycznie wcale byłby niewidoczny. Podobnie jak plac zabaw, który również został sprytnie wkomponowany ‘za kamiennym murem’.

Formowane rośliny

Odchodząc od elementów zagospodarowania, warto przyjrzeć się również roślinom, które w tym ogrodzie mają wyjątkowo ciekawe oblicze. Z jednej strony występuje tu wiele odmian formowanych, które są charakterystyczne dla ogrodów nowoczesnych, właśnie takich jak tu – geometrycznych.

Z drugiej strony te formowane i geometryczne okazy są przeplatane różnymi innymi roślinami, jak chociażby efektownymi trawami, których w ogrodzie tym są dziesiątki.

Mnogość gatunków roślin

Dwunasty odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją geometryczną, uporządkowaną formą. Jednak ma on w sobie jedną niebywałą rzecz. To mnogość gatunków roślin, których na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać. Wydaje się, że to ogród wyjątkowo oszczędny w tym zakresie, a tymczasem fakty są zupełnie inne. Pod tym płaszczykiem uporządkowania, za wychodzącymi na pierwszy plan formowanymi roślinami, kryje się cała mnogość innych gatunków, które swoje prawdziwe oblicze pokazują w dalszej część sezonu. Jednak jak to wygląda zobaczysz już w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o „nowoczesnym ogrodzie różanym oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *