Bluszcz – idealne pnącze zimozielone

pnącze zimozielone 0

Pnącze zimozielone to w naszym klimacie rzadkość. Do wyjątków należy bluszcz, czyli główny bohater tego postu.

W gęsto zabudowanych miastach dramatycznie brakuje miejsca na zieleń. Na szczęście tylko w poziomie – w pionie miejsca jest pod dostatkiem! Trzeba tylko umieć to miejsce wykorzystać.

pnącze zimozielone 1

Ogrody wertykalne, czyli zielone ściany z bylin i krzewinek, nadal stanowią w Polsce raczej ciekawostkę niż stały element miejskiego krajobrazu. Ich realizacja i pielęgnacja jest dość skomplikowana, bo uprawa niskich roślin w pionie wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji, zwykle połączonych z system nawadniającym. 

pnącze zimozielone 2

Alternatywny sposób na zieloną ścianę jest prosty: pnącza. Wybór jest olbrzymi: różnią się wymaganiami, siłą wzrostu, są ozdobne z liści, kwiatów lub owoców. 

pnącze zimozielone 3

Większość roślin pnących ma zasadniczą wadę: zrzuca liście na zimę. W efekcie zielona ściana znika na wiele tygodni.

pnącze zimozielone 4

pnącze zimozielone 5

Wyjątek od tej reguły stanowi pnącze zimozielone. Ich królem jest oczywiście bluszcz. Konkretnie mam na myśli rodzimy bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz łudząco podobny bluszcz irlandzki (Hedera hibernica), często uważany za podgatunek pospolitego.

pnącze zimozielone 6

pnącze zimozielone 7

pnącze zimozielone 8

.

Warto wiedzieć 

Oprócz rodzimego bluszczu pospolitego (Hedera helix), w ogrodach uprawiany bywa bluszcz kolchidzki (Hedera colhica). Dlaczego tylko „bywa”? Nie jest w pełni mrozoodporny. Pochodzi z cieplejszych regionów, tzn. z Kaukazu i Azji Mniejszej, dlatego w chłodniejszych częściach Polski może przemarzać, gdy temperatura spada poniżej -15 °C.

pnącze zimozielone 9a

.

Dlaczego bluszcz to idealne pnącze zimozielone?

Biorąc pod uwagę względy praktyczne oraz liczbę zalet na raz, bluszcz deklasuje wszystkie inne pnącza. 

  • Jest zimozielony – Bluszcz nigdy nie traci liści, więc jest atrakcyjny przez okrągły rok

pnącze zimozielone 11

pnącze zimozielone 12

  • Jest bardzo dekoracyjny – Klapowane, skórzaste liście, ciemnozielone z jasnymi żyłkami wyglądają elegancko. Zwłaszcza, gdy pnącze zimozielone utworzy gęstą, zieloną ścianę lub ekran.

pnącze zimozielone 13

pnącze zimozielone 14

  • Pasuje do każdego stylu – Bluszcz wszędzie wygląda dobrze: w ogrodach nowoczesnych, rustykalnych, naturalistycznych, a nawet japońskich i śródziemnomorskich. Świetnie prezentuje się na terenach zieleni miejskiej.

pnącze zimozielone 16

pnącze zimozielone 17

pnącze zimozielone 18

pnącze zimozielone 19

pnącze zimozielone 20

  • Jest uniwersalny – bluszcz można stosować na 1001 sposobów. Może m.in. porastać ogrodzenia, ściany budynków, pergole, altany, wiaty śmietnikowe i autobusowe. Gdy nie ma się po czym piąć, tworzy wiecznie zielony dywan, jako roślina okrywowa.

pnącze zimozielone 21

pnącze zimozielone 22

  • Jest łatwy w uprawie: Bluszcz dobrze rośnie w prawie każdej glebie, jest w pełni mrozoodporny, nie choruje i omijają go szkodniki. Uwielbia cień lub półcień, ale toleruje nasłonecznienie, gdy ma dostatecznie wilgotne podłoże.

pnącze zimozielone 23

  • Natlenia i oczyszcza powietrze – Bluszcz, jako pnącze zimozielone, fotosyntezuje przez cały rok. Przykładowo, ekran z bluszczu o powierzchni około 2 m2, rocznie wytwarza aż 15 kg tlenu i pochłania 20 kg CO2 (dwutlenku węgla).

Processed with VSCO with g3 preset

  • To gatunek rodzimy – bluszcz pospolity rośnie dziko w lasach w całej Polsce. Gdy ucieknie z ogrodu, nie narobi szkód w naturalnych ekosystemach. 

pnącze zimozielone 25

  • Jest miododajny – Bluszcz kwitnie bardzo późno, dopiero jesienią, więc zapewnia pszczołom ostatnią dawkę nektaru w sezonie.

pnącze zimozielone 26

  • Jest pożyteczny dla ptaków – Owoce bluszczu to przysmak ptaków. Uwaga, dla ludzi są lekko toksyczne, nie próbuj się nimi częstować.

pnącze zimozielone 27

  • Zapewnia schronienie drobnym zwierzętom: pnącze zimozielone przez cały rok osłania ptasie gniazda oraz kryjówki ssaków, gadów, płazów i owadów.

pnącze zimozielone 27a

  • Nie wymaga podwiązywania – Bluszcz oplata pędami podpory, wrasta korzeniami czepnymi w chropowate powierzchnie albo przeplata się przez oczka stalowych siatek paneli ogrodzeniowych.

pnącze zimozielone 28

pnącze zimozielone 28a

  • Sprawdza się wszędzie – Bluszcz można uprawiać w gruncie lub pojemnikach, w ogrodzie, na tarasie, balkonie i we wnętrzach. 

pnącze zimozielone 30

pnącze zimozielone 31

  • Nadaje się do szybkich aranżacji – Bluszcz pospolity (forma botaniczna) rośnie szybko, gdy zadomowi się w danym miejscu. Nie lubisz czekać? Efekt zielonego parawanu da się osiągnąć praktycznie od ręki, wykorzystując żywe panele z bluszczu.

Za ich pomocą błyskawicznie stworzysz modułowe zimozielone ogrodzenie, osłonisz taras żywym parawanem lub ukryjesz za kurtyną z bluszczu nieestetyczny śmietnik czy kompostownik. 

pnącze zimozielone 32

pnącze zimozielone 33

pnącze zimozielone 34

Możesz zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, czyli panele z bluszczu DIY, z gotowych modułów, tzn. podłużnych donic z wyrośniętymi sadzonkami bluszczu, posadzonymi przy podporze z drucianej siatki.

pnącze zimozielone 37a

pnącze zimozielone 38

pnącze zimozielone 39

.

Podsumowując

Bluszcz to pnącze zimozielone, mrozoodporne, łatwe w uprawie – po prostu idealne. To najcenniejszy gatunek na całoroczne ekrany z pnączy. Więcej na temat wspomnianych żywych ekranów przeczytasz już wkrótce w osobnym poście. Tymczasem zapraszam Cię na pokaz ciekawych aranżacji z bluszczem w roli głównej.

pnącze zimozielone 40

pnącze zimozielone 41

pnącze zimozielone 42

pnącze zimozielone 43

pnącze zimozielone 44

pnącze zimozielone 45

pnącze zimozielone 46

pnącze zimozielone 47

pnącze zimozielone 48

.

.

Post we współpracy z marką ITC Garden

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *