Co sadzić w szklarni z poliwęglanu?

co sadzić w szklarni 0

Szklarnia ogrodowa ma mnóstwo zalet i jedną wadę: ograniczone rozmiary. Podpowiem Ci, co sadzić w szklarni z poliwęglanu, żeby odnieść maksymalne korzyści.

Zacznę od banału: w szklarni z poliwęglanu panują warunki szklarniowe. Wewnątrz jest o dobrych kilka stopni cieplej niż na zewnątrz, ponadto wahania temperatury są mniejsze i mniej gwałtowne. Rośliny uprawiane w szklarni maja zapewnione zaciszne stanowisko osłonięte od wiatru oraz wysoką wilgotność powietrza. Te wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę, odpowiadając na pytanie, co sadzić w szklarni z poliwęglanu.

.

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu ma mnóstwo rozmaitych zastosowań. Jest przydatna cały rok, nie tylko w sezonie! 

  • Już wczesną wiosną, od końca lutego lub początku marca, możesz w niej wysiać pierwsze rozsady kwiatów i warzyw albo nowalijki na przyspieszony zbiór. 
  • W sezonie, czyli od wiosny do jesieni, świetnie nadaje się do uprawy warzyw ciepłolubnych, egzotycznych owoców oraz ziół.
  • W szklarni sezon trwa kilka tygodni dłużej, więc możesz kontynuować uprawę warzyw do późnej jesieni. Niektóre jarzyny plonują w szklarni nawet zimą!
  • Szklarnia z poliwęglanu to dobre miejsce do zimowania nie w pełni mrozoodpornych roślin, np. młodych okazów figowca, albicji, opuncji i innych ogrodowych egzotyków.

Pierwsze trzy z powyższych zagadnień składają się na odpowiedź na pytanie: „Co sadzić w szklarni z poliwęglanu?” Jednak pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden czynnik, czyli to, jak urządzone jest wnętrze szklarni. Inaczej mówiąc, co szklarnia ma w środku. Już śpieszę z bardziej szczegółowymi wyjaśnieniami.

.

Jak urządzić wnętrze szklarni?

Wnętrze szklarni można zagospodarować na dwa podstawowe sposoby:

  • Zagony gruntowe – rośliny rosną bezpośrednio w glebie ogrodowej w obrębie szklarni. Grunt wymaga wówczas starannego odchwaszczenia, przekopania i wzbogacenia kompostem lub żyznym podłożem.

co sadzić w szklarni 4

  • Skrzynie, donice lub inne pojemniki – grunt pod szklarnią wykłada się agrotkaniną lub grubą agrowłókniną. Podłoże należy wcześniej wstępnie oczyścić z wieloletnich chwastów oraz wyrównać. Nie trzeba go natomiast niczym wzbogacać. Rośliny i tak będą uprawiane w świeżym podłożu, którym napełnisz pojemniki. Alternatywą dla skrzyń i donic są tzw. stoły uprawowe oraz regały na rośliny.

Jeśli zaliczasz się do stałych czytelników tego bloga, prawdopodobnie wiesz, że niedawno stałem się dumnym posiadaczem szklarni, właśnie z poliwęglanu. Konkretnie jest to szklarnia ogrodowa GL036 od Scala Plastics do samodzielnego montażu. Relację z budowy mojej szklarni znajdziesz w tym poście. Do czego zmierzam: moja szklarnia w środku jest wyłożona agrotkaniną. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie porządku, zapobiega chorobom odglebowym roślin oraz szkodnikom takim jak nicienie czy drutowce, a ponadto pozwala co sezon serwować roślinom świeże, zasobne podłoże.

co sadzić w szklarni 6

Wracając do tematu: aby odpowiedzieć na pytanie „Co sadzić w szklarni”, po prostu pokażę Ci, co ja w niej posadziłem. Jest tego sporo, bo to szklarnia ogrodowa GL036, która jest wewnątrz zaskakująco przestronna. A więc po kolei.

.

Co sadzić w szklarni wczesną wiosną?

Już na przełomie lutego i marca możesz w szklarni wysiać nowalijki, takie jak rzodkiewka, cebula, szczypiorek, pietruszka naciowa, szpinak, sałata, rukola i roszponka.

W tym samym terminie możesz wysiać rozsady warzyw, ziół i roślin ozdobnych. Ja wysiałem m.in. rozsadę sałaty, brukselki, aksamitki, cynii, werbeny patagońskiej, a nieco później również cukinii.

co sadzić w szklarni 8

co sadzić w szklarni 9

co sadzić w szklarni 10

co sadzić w szklarni 12

Oczywiście Ty możesz wysiać co innego, np. rozsadę pora, kapusty, kalafiora, brokułu, selera oraz mnóstwa różnych jednorocznych kwiatów.

.

Co sadzić w szklarni jako plon główny?

Zanim wiosna dobiegnie końca, nowalijki uprawiane w szklarni będą gotowe do zbioru, a rozsady do posadzenia na stałe miejsca. Najwyższa pora na zmianę obsady szklarni. Klasycznymi „lokatorami” szklarni są ciepłolubne warzywa, które pod osłonami plonują dłużej i obficiej niż w gruncie. Możesz je posadzić w szklarni z poliwęglanu już w połowie kwietnia, czyli o miesiąc wcześniej niż w ogrodowym warzywniku. Prym wiodą pomidory i ogórki, tuż za nimi plasują się papryka, cukinia oraz bakłażan. Dla urozmaicenia możesz uzupełnić tą listę o arbuzy i melony, a także takie rarytasy jak fasolnik egipski, pepino, rodzynek brazylijski albo kiwano. 

W mojej szklarni, w dużych donicach posadziłem wysokie odmiany pomidorów, 

co sadzić w szklarni 14

co sadzić w szklarni 14a

co sadzić w szklarni 15

pnące ogórki 

co sadzić w szklarni 17

oraz paprykę.

co sadzić w szklarni 18

.

Co sadzić w szklarni po sezonie?

Szklarnia z poliwęglanu pozwala przedłużyć plonowanie ciepłolubnych warzyw do jesieni. Pomidory dojrzewają w niej nawet do października! A gdy w końcu zakończą owocowanie, możesz po raz trzeci zmienić obsadę szklarni. Jesienią zdążysz jeszcze wysiać szybko plonujące warzywa wytrzymałe na niskie temperatury, np. sałatę, szpinak, rukolę, roszponkę albo pietruszkę naciową. Zimą ich liście staną się bezcennym źródłem świeżej zieleniny. 

co sadzić w szklarni 19

co sadzić w szklarni 20

.

Podsumowując

Jeśli dobrze przemyślisz, jak rozplanować warzywa w szklarni, przy odrobinie szczęścia będziesz mógł zbierać świeże plony praktycznie przez cały rok, nawet zimą. A profesjonalna szklarnia udowodni, że jest inwestycją przydatną każdego dnia! 

co sadzić w szklarni 21

.

.

Post we współpracy z marką Scala Plastics

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *