“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na ósmą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, ósmego już w sezonie 2.
Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.
.
Ogród 8 – swobodny i uporządkowany ogród
Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A tą cechą jest bez wątpienia to, że to wyjątkowo swobodny ogród, w którym rabaty wiją się, tworząc przestrzenie dla ciekawych roślin.
Jednak jak widzisz, nie jest to ogród swobodny, w takim ogólnym rozumieniu, w którym to rośliny „rządzą” na rabatach i wprowadzają trochę własne zasady. Tu wszystko jest pod kontrolą Właścicieli, a całość sprawia wrażenie wyjątkowego porządku. I to właśnie jest druga, charakterystyczna cecha tego ogrodu – całkowity ład i porządek, który sprawia, że ma się wrażenie, jakby było się w wielkim, ogrodowym salonie.
Wracając jednak do kulisów mojej ósmej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Panki, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 8, to właśnie lokalizacja ósmego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 140 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.
Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już osiem, z ogrodów od 1 do 8.
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem w sezonie 2019?“. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę “Gdzie dotarłem w sezonie 2018?“, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Krystyną oraz jej Synem Tomkiem, czyli dwoma pokoleniami domowników, które opiekują się tym miejscem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.
.
Lokalizacja i układ ogrodu
Ósmy odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie śląskim, w niewielkiej, spokojnej miejscowości, w otoczeniu gospodarstw i ogrodów, a w tylnej części pól uprawnych.
Ogród jest duży, ma powierzchnię około 40 arów. We frontowej części stoi budynek mieszkalny i kilka zabudowań gospodarczych oraz znajduje się niewielki przedogórdek. Jak całość działki pięknie zagospodarowany, z oryginalnym oczkiem wodnym, którego centralną częścią jest specjalnie wkomponowane akwarium, do którego wpływają wygrzewające się w nim ryby.
Tylna część ogrodu, za budynkiem, to duża, przestronna przestrzeń, w której dominującym elementem jest zadbany, obszerny trawnik, przeplatany licznie wijącymi się rabatami i innymi elementami zagospodarowania. Całość jest dobrze przemyślana i skomponowana, a przede wszystkim perfekcyjnie utrzymana i wypielęgnowana.
Za tym wszystkim, na samym końcu ogrodu, poza równie efektownymi rabatami, znajduje się jeszcze umiejętnie wkomponowany, bardzo oryginalny zbiornik wodny z małym molo, z którego rozciąga się widok na całą tylną część ogrodu.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Ósmy ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.
Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:
- przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród swobodny, z wijącymi się rabatami i gęstymi nasadzeniami,
- po drugie ten ogród to prawdziwe królestwo roślin, których są tu niezliczone ilości, do tego w wielkiej liczbie gatunków i odmian. Ponadto liczne formowane okazy, które dodatkowo wprowadzają wrażenie ładu i porządku,
- po trzecie to miejsce wyjątkowo przestronne, w którym można sobie pozwolić naprawdę na wiele. I tak właśnie jest, bo poza elementami typowo ozdobnymi, jest tu cały szereg elementów praktycznych, a także służących do odpoczynku i rekreacji,
- na to wszystko nakładają się liczne dekoracje, oryginalne aranżacje, kąciki wypoczynkowe itd., jednym słowem tyle różności, że ciężko to wszystko wymienić. I co ważne, większość z nich wykonanych we własnym zakresie, na dodatek z materiału z odzysku, na który wiele osób nie zwróciłoby uwagi.
Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.
Wijące się rabaty
Opisując ten ogród muszę zastosować sprawdzoną metodę, czyli „od ogółu do szczegółu“. Dlatego, że spoglądając na niego po raz pierwszy, od razu rzuca się w oczy wspomniany przestronny trawnik i przecinające go, wijące się rabaty. To główny element wychodzący na pierwszy plan, a zarazem definiujący ten ogród jako „swobodny“. Co ważne, ten wijący się trawnik i rabaty tworzą takie wewnętrzne korytarze, którymi można przechodzić, podziwiając wszystko jak w „ogrodowym muzeum”.
Gęste nasadzenia
Zaraz po układzie rabat, wzrok pada na rośliny, a konkretnie ich gęstą i uporządkowaną formę. Mówią inaczej, każda przestrzeń jest starannie zagospodarowana i obsadzona, a rośliny dobrze skomponowane. Tworzą fajny, przestrzenny układ, w którym większe są tłem dla tych mniejszych i niższych.
Natomiast w tym roślinnym świecie można wyróżnić kilka ważnych elementów. Przede wszystkim różnorodność gatunkową,
następnie zróżnicowanie kolorystyczne,
a także liczne formowane okazy i kompozycje.
Ciekawe chodniki i nawierzchnie
Oryginalnym elementem ogrodu są chodniki, a właściwie wkomponowane w trawnik płyty,
a także wykonane z marmurowych odpadów nawierzchnie. Muszę przyznać, że nigdy czegoś podobnego nie widziałem, ale bardzo mi się podoba.
Oryginalne kąciki wypoczynkowe
Bardzo efektowną ozdobą są oryginalnie zaaranżowane kąciki wypoczynkowe. Fajnie wkomponowane w rabaty, otoczone roślinami, a także będące samodzielnymi, okazałymi elementami ogrodowej architektury.
Ogrodowy skansen
Super fajnym elementem ogrodu, a zarazem oryginalnym rozwiązaniem jest ogrodowy mini skansen. Ale co więcej, jest on urządzony na takiej mini wyspie, będącej ogrodową enklawą, zupełnie inną od pozostałej części ogrodu. To taki mini lasek sosnowy, nie koszony, nie utrzymywany tak regularnie jak pozostała część ogrodu. Fajny kontrast, a zarazem idealne tło dla tych wszystkich, starych przedmiotów.
Inne ogrodowe starocie
Poza wspomnianym skansenem, w ogrodzie jest mnóstwo innych, ciekawych staroci. Są porozmieszczane po całym terenie i tworzą różne, oryginalne kompozycje.
Efektowne dodatki i inne ciekawe elementy
Ósmy odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją naturalną formą i mnóstwem dodatkowych elementów. Ale to jeszcze nie wszystko, co mam Ci do pokazania. Bo jest tam jeszcze wiele innych, efektownych dodatków. Jednak co to jest i jak wygląda zobaczysz już w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.
Zatem aby dokończyć opowieść o „swobodnym i uporządkowanym ogrodzie” oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024