Dynia, która przez większość osób kojarzona jest ze względu na swoje walory estetyczne, jak się również okazuje, ma także szereg innych zalet. Przede wszystkim te, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. A to chyba wystarczający powód aby jej się bliżej przyjrzeć.
.
Zanim jednak o jej właściwościach, kilka słów tytułem wstępu. Dynia to roślina jednoroczna, pochodzi z Ameryki Środkowej, w Polsce uprawiana jest głównie jako warzywo lub roślina na paszę. Jest rośliną ciepłolubną, o dużym zapotrzebowaniu na wodę.
Najczęściej uprawianymi gatunkami dyni jadalnej są dynia zwyczajna, dynia olbrzymia, a także dynia piżmowa. Poza tym wystepują również gatunki typowo ozdobne, niejadalne, o bogatych kształtach i kolorach, ale o nich innym razem.
Dynię zwyczajną zbiera się od lipca do pierwszych przymrozków. Natomiast owoce dyni olbrzymiej zbiera się wyłącznie w okresie całkowitej ich dojrzałości, właśnie jesienią przed pierwszymi przymrozkami. A więc właśnie niebawem.
Dynia to warzywo bogate w minerały i witaminy. Ciężko wymieniać tu wszystkie, tym bardziej, że nie jest to blog medyczny. Warto jednak wspomnieć, że dynia to przede wszystkim w witamina A, witaminy z grupy B, a także C i E. Poza tym zawiera potas, wapń, fosfor i żelazo. Dodatkowo pestki dyni zawierają cenny niskokaloryczny olej, a także białko, liczne bioperwiastki w tym korzystny dla mężczyzn cynk, a nawet błonnik. Myślę, że tyle mądrych i często słyszanych pojęć wystarczy, aby uznać ją za wartościową.
.
Właściwości dyni jadalnej.
Ciężko wymienić wszystkie, dlatego skupię się na tych najważniejszych. A należą do nich:
.
Walka z pasożytami.
Główną zasługę mają tu pestki dyni i zawarta w nich substancja, która poraża układ nerwowy pasożytów. Skuteczne są głównie w walce z tasiemcem i glistą ludzką, choć i w walce z innymi pasożytami zasługi nie można im umniejszać.
W aptekach można kupić gotowe preparaty, ale można je również wykonać domowym sposobem. Znalazłem nawet gotowy przepis:
150-200 g świeżych nasion bez łupin rozetrzeć z wodą lub mlekiem na papkę, dodać do smaku odrobinę soku owocowego lub miodu. Podzielić na dwie części i zjeść na czczo w odstępie 30 minut. Po 2-3 godzinach należy wypić 2 łyżki oleju rycynowego. Kurację można powtórzyć po dwóch, trzech dniach. Dla dzieci wystarczy 30-100 g nasion i 1-2 łyżeczki oleju rycynowego.
Źródło: http://gotujmy.pl/dynia-wszechstronne-zastosowanie,artykuly-porady-artykul,14335.html
.
Problemy żołądkowe.
Ze względu na lekkostrawność, a także dużą ilość błonnika, dynia zalecana jest osobom z problemami żołądkowymi. Pobudza proces trawienny, poprawia pracę jelit i przeciwdziała zaparciom. Ma również właściwości oczyszczające, poprzez co pomaga pozbyć się z organizmu licznych toksyn.
.
Problemy z prostatą.
Co prawda sprawa dotyczy mężczyzn, ale pośrednio również kobiet. Bo chory facet to wiadomo… Już katar to koszmar, a prostata to już nie wspomnę…
Nasiona dyni, dzięki wspomnianemu cynkowi, wpływają na zmniejszenie prostaty, a nawet poprawiają kondycję seksualną i płodność.
.
Odchudzanie.
Było coś dla panów, to teraz dla pań. Dynia ma niską kaloryczność, a jednocześnie dostarcza cennego błonnika. Dlatego wspomaga odchudzanie.
.
Wzrok.
Ze względu na dużą zawartość witaminy A z beta-karotenu, dynia ma również pozytywny wpływ na nasz wzrok. Zapobiega licznym schorzeniom m.in. słabszemu widzeniu o zmroku, zaćmie, a nawet tzw. zespołowi suchego oka.
.
Ponadto dynia ma szereg innych właściwości, które korzystnie wpływają m.in. na:
- obniżenie poziomu złego cholesterolu
- krzepliwość krwi
- problemy z nerkami i pęcherzem
- układ nerwowy
- gojenie ran
- cerę
Może ograniczać również ryzyko powstawania niektórych nowotworów, a także zapobiegać nadciśnieniu, miażdżycy i chorobom serca. Dynia ma również właściwości kosmetyczne, szczególnie w pielęgnacji skóry suchej.
.
Myślę więc, że od dziś dynia powinna kojarzyć się z czymś więcej, niż tylko jesiennymi dekoracjami. I nawet więcej niż z Halloween świętem.
Ale właśnie z tym, że to bardzo cenne warzywo. Ma szereg właściwości, o których warto pamiętać. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać.
.
Na koniec tradycyjna prośba do Ciebie:
Polub, a jeśli uznasz za ciekawe udostępnij.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
Superrr post, bardzo przydatny!!! Pierwszy raz jadłam zupę z dyni u mojej Babci na wsi. Do dziś pamiętam jej niepowtarzalny smak. Przyznam się, że dawno nie jadłam żadnych potraw z tych warzyw. Ale za to bardzo często suszę pestki dyni, gdyż zawierają również cenne wartości odżywcze.
bardzo ciekawy