Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 22 – część 1.

624780a4f96701c85eb8b643b73dc54e
624780a4f96701c85eb8b643b73dc54e

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dwudziestą drugą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego drugiego już w sezonie 2.

Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 22 – ogród bajkowy

Jak już wiesz z poprzednich relacji, każdy ogród na wstępie staram się jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. I tak jest również w tym przypadku. A ten ogród to bez wątpienia „ogród bajkowy”, jak z bajki o Hobbicie, w którym wszystko wygląda jak z zaczarowanego świata.

Co więcej, większość z użytych materiałów, to rzeczy przyniesione z lasu lub pozyskane z odzysku, którym przyświeca zasada: czym bardziej stare i krzywe tym lepsze.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej dwudziestej drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Krzyżanowice, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 22, to właśnie lokalizacja dwudziestego drugiego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 130 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już dwadzieścia dwie, z ogrodów od 1 do 22.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę Gdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Iloną oraz jej Córką Sandrą. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Dwudziesty drugi odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie śląskim. W niewielkiej miejscowości, na osiedlu domów jednorodzinnych.

Jest nieduży, ma powierzchnię kilku arów. We frontowej części działki stoi budynek mieszkalny, przed którym znajduje się niewielki przedogródek. Za budynkiem znajdują się zabudowania gospodarcze, a za nimi piękny, właściwy ogród.

Ogród otoczony jest gęstym i równo przystrzyżonym żywopłotem z tuj, przez co jest idealnie wycięty z otoczenia i tworzy taką małą, zamkniętą enklawę.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Chcąc opisać ten ogród ciężko ustalić to, co jest elementem wiodącym. Dlatego, że to taki prawdziwy „ogród bajkowy – cukiereczek”, w którym wszystko jest inne niż to, co widziałem w odwiedzanych ogrodach. No może sam trawnik wygląda podobnie. Cała reszta to jedyna w swoim rodzaju kompozycja, która w większości składa się z elementów, które gdzieś tam można znaleźć. To niebywała zaleta tego ogrodu, pokazująca, że naprawdę ogród można zrobić bez angażowania wielkich budżetów. Jednak po kolei.

Ogród bajkowy – widok ogólny

Zanim zagłębię się w ten ogród, chciałbym abyś spojrzał na jego widok ogólny. Dlatego, że całe wrażenie robi ogromne wrażenie, po którym mnie, tam na miejscu, aż zamurowało. To jak wejście do innej, bajkowej krainy.

Krzywe płoty

Krzywe płoty to pierwszy z elementów, który jest zrobiony z tego, co bez problemu można znaleźć w lesie. Zupełnie za darmo, niewielkim nakładem pracy.

Drewniane ścieżki

Kolejny element to kilkucentymetrowej grubości plastry drewnianych pni, które idealnie sprawdzają się w roli ogrodowych ścieżek. Ale uwaga: jak zdradził mi Gospodarz, najbardziej wytrzymałe są akacje, stąd je poleca do tego typu zastosowań.

Drewniane schody

Skoro mogą być ścieżki, to również dobrze mogą być i schodu. I są.

Drewniane rzeźby

Prawdziwą ozdobą tego ogrodu są naturalne rzeźby, czyli stare korzenie i pnie. Dodają tego bajkowego uroku, a przy tym stanowią takie trochę elementy „mini grozy” i tajemniczości.

Drewniane obrzeża

To kolejne niezwykłe elementy z wykorzystaniem znalezionych konarów. Oryginalnie ułożone, są kolejną ozdobą tego ogrodu.

Drewniane podpory do roślin

Bardzo urokliwym elementem są również podpory do roślin. Również z pozyskanych patyków, oryginalnie poukładane i pozaplatane.

Drewniane, naturalne karmniki i budki dla ptaków

Prawdziwą perełką albo „kropką nad i” są własnoręcznie robione, również w 100% z materiału z odzysku, budki i domki dla ptaków. Muszę przyznać, że wyglądają niezwykle uroczo.

Inne ciekawe elementy

Dwudziesty drugi odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją nieregularną, swobodną formą, z której wyłania się ogromna ilość gatunków roślin i dekoracji. Widziałeś to już wcześniej, ale kilka dodatkowych ujęć jeszcze nie zaszkodzi. Zobaczysz je już jednak w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o „Ogrodzie bajkowym oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *