Czosnek ozdobny na rabacie to prawdziwy skarb! Pasuje do każdego stylu ogrodowego – dowodem są kompozycje z prywatnych ogrodów, które zebrałem dla Ciebie w tym poście.
Czosnek ozdobny to obecnie jedna najmodniejszych roślin ogrodowych. Właściwie nie jedna, ale mnóstwo różnych gatunków, odmian i mieszańców zaliczanych do rodzaju czosnek (Allium).
Znanych jest blisko 1000 dzikich botanicznych gatunków czosnków. Co najmniej kilkadziesiąt z nich zyskało uznanie jak rośliny ozdobne. Nic dziwnego!
Czosnki ozdobne są niebywale różnorodne i wszechstronnie „utalentowane”:
- osiągają od ok. 10 cm do ponad 1,5 m wysokości,
- ich kwiatostany różnią się kształtem, kolorem, wielkością i budową. Najczęściej są kuliste lub półkuliste, ale od tej reguły są liczne wyjątki. Kwitną w całej gamie odcieni fioletu, różu, bieli i zieleni, nie brak też żółtych i niebieskich,
- po przekwitnięciu kwiatostany czosnków ozdobnych zasychają i jeszcze długo pozostają dekoracyjne,
- nadają się do suchych i świeżych bukietów,
- są łatwe w uprawie, przy czym poszczególne gatunki różnią się wymaganiami,
- kwitną później od większości roślin cebulowych, tzn. od maja do sierpnia,
- są miododajne,
- czosnek ozdobny na rabacie korzystnie wpływa na sąsiednie rośliny. Jednak pod tym względem nie do pobicia jest czosnek zwyczajny.
.
Warto wiedzieć
Czosnek zwyczajny (Allium sativum) jest skarbnicą tzw. fitoncydów, czyli roślinnych związków o działaniu bakterio- i grzybobójczym. Sam praktycznie nie choruje i trzyma szkodniki na dystans. Przy okazji chroni w ten sposób rośliny rosnące w pobliżu.
.
Czosnek ozdobny – popularne gatunki i odmiany
Wybór jest ogromny – oto tylko kilka najczęściej uprawianych gatunków czosnków ozdobnych.
- Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) – wysokość 1-1,5 m, kwitnie: VI-VII.
- Czosnek alfatuneński (Allium aflatunense) – wysokość 50-90 cm, kwitnie: V-VI.
- Czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon) – wysokość: 30-90 cm, kwitnie: VI-VII.
- Czosnek białawy (Allium cristophii) – wysokość: 30-50 cm, kwitnie: VI-VII.
- Czosnek karatawski (Allium karataviense) – wysokość: 20-30 cm, kwitnie: IV-VI.
- Czosnek bułgarski (Allium siculum) – wysokość: 60-100 cm, kwitnie: V-VI.
- Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) – wysokość: 20-50 cm, kwitnie: IV-VI.
- Czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) – wysokość: 20-25 cm, kwitnie: V-VIII.
- Czosnek południowy, inaczej złocisty (Allium moly) – wysokość: 20-30 cm, kwitnie: V-VI.
- Czosnek błękitny (Allium caeruleum) – wysokość: 30-60 cm, kwitnie: VI-VII.
- Czosnek ‘Globemaster’ – superpopularny mieszaniec. Przy wysokości około 80 cm ma kwiatostany o średnicy aż 20 cm!
.
Warto wiedzieć
Czosnek niedźwiedzi, zwyczajny oraz szczypiorek to znane i cenione rośliny przyprawowe. Do rodzaju czosnek należy także kilka popularnych warzyw, m.in. cebula zwyczajna (Allium cepa), siedmiolatka (Allium fistulosum), szalotka (Allium ascalonicum) oraz por (Allium ampeloprasum).
Skoro wiesz już, dlaczego warto mieć czosnek ozdobny na rabacie, pora pokazać Ci inspirujące i aranżacje z udziałem tych roślin.
.
.
Czosnek ozdobny na rabacie – inspiracje i zdjęcia z prywatnych ogrodów
Czosnek ozdobny na rabacie zawsze wygląda dobrze – trzeba tylko dobrać właściwy gatunek czy odmianę oraz umiejętnie zaaranżować.
1. Czosnek ozdobny na rabacie z iglakami
Iglaki są, z kilkoma wyjątkami, zimozielone, a tym samym atrakcyjne cały rok. Z drugiej strony, kompozycja z samych roślin iglastych może wydać się niepełna. Aranżacja z różnokolorowych odmian iglaków (w tym przypadku głównie jałowców) o zielonych, złotych, błękitnych i srebrnych igłach lub łuskach robi wrażenie, jednak wisienką na torcie jest drużyna fioletowych czosnków olbrzymich.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
2. Czosnek ozdobny na straży
Kilkanaście czosnków olbrzymich przypomina gwardię strzegącą ceglanej kolumny z zegarem słonecznym. To właśnie dzięki nim ten punkt ogrodu nabiera szczególnego znaczenia i przykuwa wzrok obserwatora już z daleka.
.
3. Czosnek ozdobny na rabacie przy podjeździe
Biała kora brzóz efektownie odznacza się na szmaragdowym tle bukszpanu, sosny oraz żywotników. Jednak najpiękniejszym powitaniem czekającym przyjezdnych wysiadających z samochodu są czosnki ozdobne, a konkretnie czosnek olbrzymi w odmianach ‘Gladiator’ oraz ‘Mars’.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
4. Czosnek ozdobny na rabacie bylinowej
Prawdziwa uroda nie przemija i nie boi się konkurencji! Przykładem są zaschnięte kwiatostany czosnków olbrzymich, które pozostają dobrze widoczne mimo wielobarwnej mozaiki kwitnących bylin w tle. Wyrastają z niebieskiego morza lawendy, które dodatkowo podkreśla ich ciekawy pokrój.
.
5. Czosnek ozdobny na rabacie z traw ozdobnych
Za kilka tygodni na tej rabacie władanie przejmą trawy ozdobne, jednak w czerwcu gwiazdą jest czosnek alfatuneński. Śliwkowe półkule wyraźnie odcinają się od zieleni bukszpanów, ostnicy i imperaty, która nie nabrała jeszcze charakterystycznej czerwieni.
.
6. Czosnek ozdobny na rabacie preriowej
Rabata preriowa zachwyca naturalistyczną swobodą, bujnością i bogactwem gatunków. Zdaje się tętnić życiem dzięki morzu traw kołysanych każdym podmuchem wiatru. Ciemnofioletowe kulki czosnku główkowatego wyraźnie kontrastują z preriową scenerią zarówno barwą, jak i pokrojem. Jak już kilkukrotnie wcześniej w tym poście wspomniałem, czosnek odgrywa rolę kropki nad i.
.
7. Czosnek ozdobny na rabacie przy tarasie
Nowocześnie i sielsko zarazem. Kosodrzewina i cis zapewniają zimozielone tło, a półzimozielona lawenda daje srebrzysty akcent. Puszysta kępa miskanta zapewnia efektowne tło dla śliwkowych główek czosnku główkowatego.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
8. Czosnek ozdobny na rabacie francuskiej
W zasadzie jest to wariacja na temat francuskiej rabaty w dość swobodnym wydaniu. Partery ogrodowe obramowane bukszpanem wypełnia lawenda z domieszką ziół i traw ozdobnych. Ponad fioletowym kobiercem wznoszą się bardzo oryginalne zaschnięte kwiatostany czosnku bułgarskiego. Wśród nich znalazło się miejsce dla czosnku cebuli, która w czasie kwitnienia ujawnia swoją mało znaną dekoracyjną stronę.
.
9. Czosnek ozdobny na rabacie nowoczesno-romantycznej
Prosty, przejrzysty układ typowy dla nowoczesnego stylu zyskał romantyczny wydźwięk dzięki zastosowaniu wielu różnych kwitnących roślin o bujnym, swobodnym pokroju. Tę zasadę zastosowano w całym nowoczesnym ogrodzie różanym opisanym w tym poście. Mniej oczywistym elementem powtarzającym się na prawie każdej rabacie jest czosnek ozdobny w wielu odmianach. Czosnek olbrzymi unosi kuliste główki z zawiązanymi nasionami ponad kępy traw ozdobnych, szałwii i lawendy, a także zaschniętymi kulami czosnku karatawskiego.
Czosnek olbrzymi powtarza się również na narożnej rabacie przy ogrodzeniu jako towarzysz dla żurawek, róż, bergenii, traw ozdobnych i magnolii,
a także czosnku główkowatego, który kwitnienie ma dopiero przed sobą.
W tym samym ogrodzie, na prostokątnej rabacie przy bramce, króluje intensywnie fioletowy czosnek ‘Gladiator’.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
10. Czosnek ozdobny w warzywniku
Czosnek szczypiorek częściej kojarzy się z pikantnym dodatkiem do kanapek niż z rośliną ozdobną. Tymczasem liliowe główki szczypiorku kwitnącego w drewnianej skrzyni wyglądają co najmniej równie atrakcyjnie jak petunie w glinianej donicy stojącej opodal.
.
Porada na koniec: jak i kiedy sadzić czosnek ozdobny na rabacie?
Czosnki ozdobne najlepiej sadzić jesienią (IX-X) na głębokości trzykrotnej wysokości cebuli danego gatunku. Jeśli zostały Ci jakieś zapomniane cebulki z jesieni, ostatecznie możesz spróbować posadzić je do gruntu w marcu. Jest szansa, że zakwitną jeszcze w tym samym sezonie, ale gwarancji nie ma. Tak czy inaczej, gleba musi być przepuszczalna i niezbyt ciężka, najlepiej bogata w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podlewanie jest potrzebne tylko w okresach suszy i upałów, za to nadmiar wilgoci w podłożu skutkuje gniciem i pleśnieniem cebul. Poza tym praktycznie nie chorują i nie lubią ich szkodniki. Czosnki ozdobne nie przemarzają, bezproblemowo zimują w gruncie i nie trzeba ich wykopywać na zimę. Większość preferuje słoneczne miejsca, do wyjątków należy rodzimy czosnek niedźwiedzi, który woli półcieniste miejsca, wymaga wyższej wilgotności oraz zasobności podłoża.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024