Nowoczesne donice betonowe idealnie eksponują urodę roślin. Tu znajdziesz pomysły na jesienne aranżacje w donicach na taras i do ogrodu.
Prosta, geometryczna forma oraz surowa tonacja szarości – betonowe donice wbrew pozorom nie wydają się nudne ani ciężkie! Ich modernistyczny minimalizm idealnie pasuje do nowoczesnych ogrodów. Nowoczesne donice betonowe doskonale eksponują urodę roślin. Są odporne na czynniki atmosferyczne, więc mogą stać na zewnątrz cały rok.
Aranżacje z roślin wieloletnich przedstawione w tym poście wyglądają najefektowniej od późnego lata do zimy, ale przez cały rok jest na co popatrzeć. Jednak zanim do nich przejdę, podstawowa kwestia:
.
Jakie donice betonowe wybrać?
Beton betonowi nierówny. Jako materiał na nowoczesne donice ogrodowe najlepiej sprawdza się beton architektoniczny GRC. To innowacyjny rodzaj betonu, zbrojony rozproszonym włóknem szklanym cyrkonowym. Pozwala na uzyskanie cienkich, a jednocześnie wytrzymałych ścianek, znacznie lżejszych w porównaniu z klasycznym betonem. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością na ściskanie, odpornością na ścieranie, skrajne warunki atmosferyczne oraz korozję.
Donice z betonu architektonicznego posiadają gładką, śliską powierzchnię pokrytą impregnatem hydrofobowym, odpychającym kurz i wodę, więc wszelkie zabrudzenia spływają z nich wraz z deszczem. Z bliska dobrze widać charakterystyczne „wżery” powierzchniowe, wynikające ze specyficznego procesu produkcji, nadające każdej donicy betonowej niepowtarzalny charakter.
Doskonałej jakości donice z betonu architektonicznego oferuje firma Betmar. Są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach: kwadratowe i prostokątne, od małych po bardzo duże. Do wyboru są dwa odcienie szarości: popielaty i grafitowy. Każda donica betonowa posiada otwór w dnie, umożliwiający odpływ nadmiaru wody.
Zatem po kolei, od najmniejszej po największą, garść pomysłów co posadzić w nowoczesnych donicach betonowych. – przykłady gotowych aranżacji na jesień i na cały rok.
.
Mała doniczka betonowa na trzy sposoby
Najmniejszy model donicy z betonu architektonicznego GRC ma podstawę kwadratu o boku 20 cm oraz wysokość 36 cm. W tak małej donicy zwykle mieści się tylko jedna roślina, więc powinna być naprawdę efektowna i to jak najdłużej. Doskonale sprawdzi się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Hidcote’, kwitnąca od czerwca do jesieni.
Alternatywą jest rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’, jednoroczna trawa ozdobna o czerwonych liściach i różowo-beżowych kwiatach jak puszyste wyciory do butelek.
Opcja nr 3 to typowo jesienna kompozycja w donicy z trzech odmian wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) oraz jednorocznej mulenbekii (Muehlenbeckia complexa). Dwie odmiany pączkowe użyte w aranżacji zachowują kolorowe pączki do silnych mrozów, poza tym są zimozielone. Trzecia odmiana, z serii Skyline nie kwitnie, ale za to ma grube pędy pokryte złotymi łuskami, atrakcyjne cały rok.
.
Kwadratowa donica 30×30 cm w trzech odsłonach
W zasadzie ta donica jest nie tyle kwadratowa, co sześcienna: każdy bok kwadratowej podstawy, a także wysokość, mają długość 30 cm. Zmieści się w niej jedna, duża roślina albo kilka mniejszych.
Kompozycja z czterech odmian zimozielonego hebe, różniących się kolorystyką liści i kwiatów, jest dekoracyjna cały rok. Szczyt urody osiąga od sierpnia do listopada, w okresie kwitnienia,
Sprawdzoną solistką jest lagerstroemia (Lagerstroemia indica), znana jako „bez południa”, tu w karłowej odmianie ‘Lunar Magic®‘ o białych kwiatach i czekoladowych liściach. To jeden z najdłużej kwitnących krzewów możliwych do uprawy w naszym klimacie. Prawidłowo pielęgnowana, na słonecznym, zacisznym stanowisku i starannie okrywana na zimę, lagerstroemia kwitnie obficie od połowy lipca do października.
Znów wrzosy, ale tym razem w czterech odmianach, posadzonych w szerokiej misie, dla której kwadratowa donica betonowa pełni funkcję osłonki. Kompozycję w tymczasowej, plastikowej doniczce wiosną można zastąpić inną, np. z wrzośców i kwiatów cebulowych.
.
Kwadratowa donica 50×50 cm – aranżacje z hortensjami i wrzosami
Późnym latem i jesienią hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) wyglądają najpiękniej! Karłowe lub półkarłowe odmiany świetnie sprawdzą się w dużych donicach z betonu.
Hortensja bukietowa ‘Little Lime’, miniaturka popularnej ‘Limelight’, prezentuje się dobrze otoczona wiecznie zielonymi turzycami (Carex morrovii) ‘Vanilla Ice’.
Natomiast hortensja bukietowa ‘Sundae Fraise’, mniejsza wersja klasycznej ‘Vanille Fraise’, o sztywniejszych pędach i wzroście do ok. 1 m, nabiera uroku podsadzona żurawką (Heuchera) w 4 kolorowych odmianach.
Totalna odmiana: centrum kompozycji w kwadratowej donicy zajmuje żywotnik (Thuja occidentalis) ‘Golden Anne’. Otaczają go wrzosy pączkowe i mulenbekie.
.
Duża donica prostokątna – mnóstwo możliwości
Donica prostokątna 100 cm długości, 45 cm szerokości i 50 cm wysokości zapewnia dość miejsca dla kilku roślin. Dlatego na początek warta jest uwagi kompozycja z hortensją na pniu i trawami ozdobnymi. Wybrałem odmianę ‘Mega Paerl’ na pniu wysokości 80 cm. Po dwóch stronach esponują ją miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) ‘Morning Light’ o nitkowatych, biało-zielonych źdźbłach oraz dwa rozchodniki (Sedum spectabile) ‘Brillant’.
Z kolei aranżacja po „drobnej” modyfikacji wygląda następująco: miejsce hortensji zajął bluszcz pospolity (Hedera helix) ‘Profesor Seneta’. Rośliny o zwisających pędach i wysoka donica betonowa to murowany (betonowy) sukces!
Kolejna wymiana: rozchodniki zajęły miejsce tuż przy bluszczu, a miskanty zastąpiła imperata (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’.
Duża donica betonowa to godna oprawa dla rarytasów, takich jak pstrokata irga szwedzka (Cotoneaster ×suecicus) ‘Juliette’ na pniu. W donicy sąsiaduje z imperatą i kaskadami bluszczu.
Ostatnia propozycja to betonowa donica ogrodowa w obsadzie z roślin zimozielonych odpornych na suszę. Jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens) ‘Nana’ szczepiony na pniu, podsadzony wrzosami i kostrzewą siną (Festuca glauca) ‘Eliah Blue’.
.
Podsumowując
Donice betonowe wyglądają elegancko i ponadczasowo w ogrodzie, przed domem i na tarasie. Doskonale sprawdzają się również jako donice ekspozycyjne – w tej roli występują w szkółce Junipea, z której pochodzą rośliny użyte do aranżacji w tym poście. Niezależnie od tego, gdzie chcesz ustawić donice betonowe, zwróć uwagę na ich jakość! Tylko profesjonalne donice z betonu architektonicznego gwarantują trwałość oraz wytrzymałość na uszkodzenia i kaprysy pogody. Do najlepszych na rynku zdecydowanie należą donice betonowe Betmar. Jakość idzie w parze z efektownym wyglądem – sam zobacz!
.
.
Post we współpracy z marką Betmar
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024