Bęben na wąż ogrodowy, wózek, nosidło i nie tylko: tu znajdziesz najlepsze pomysły, gdzie schować wąż ogrodowy po zakończeniu podlewania.
Po podlewaniu „z węża” pojawia się problem: co z nim zrobić? Wąż ogrodowy pozostawiony luzem na trawniku, może powodować odgniecenia, łatwo można się o niego potknąć lub nawet go uszkodzić, np. podczas koszenia. Poza tym po prostu niezbyt estetycznie wygląda. A więc gdzie schować wąż ogrodowy, by nie przeszkadzał po zakończeniu podlewania? Przygotowałem dla Ciebie garść praktycznych rozwiązań tego problemu.
.
Bęben na wąż ogrodowy
Bęben na wąż ogrodowy pozwala do minimum zredukować ilość miejsca potrzebną do przechowywania tego sprzętu. Wygląda estetycznie, jest prosty w montażu i użytkowaniu. Bębny na wąż ogrodowy montuje się na stałe. Rodzajów bębnów jest kilka, różnią się wyglądem, sposobem mocowania oraz długością węży. Wybierając konkretny model, trzeba wziąć pod uwagę planowaną lokalizację bębna w ogrodzie.
Naścienny bęben na wąż ogrodowy
Jak sama nazwa wskazuje, modele tego typu montuje się na ścianie, a konkretnie przykręca się do niej uchwyt, na którym bęben jest zawieszony. Osobiście posiadam bęben naścienny RollUp L marki Gardena, mieszczący wąż ogrodowy o długości 30 m. Pisałem o nim w tym poście.
Wbrew pozorom nie jest to zwykły schowek na węża, ale zaawansowane technologicznie urządzenie ułatwiające życie. Możesz z niego wyciągnąć dokładnie taką długość węża, jaką potrzebujesz: gdy tylko przestaniesz ciągnąć za wąż, blokada zatrzyma dalsze wciąganie. A gdy po zakończeniu podlewania zechcesz wąż zwinąć, wystarczy lekkie pociągnięcie, aby wbudowana stalowa sprężyna automatycznie zwinęła go za Ciebie.
Uchwyt tego modelu nie tylko trwale mocuje bęben do ściany, ale ponadto umożliwia wychylenie go w jedną lub drugą stronę, w zakresie ponad 180°. Oczywiście zależnie od tego, w którym kierunku chcesz wyciągnąć wąż ogrodowy. Wewnątrz uchwytu znajduje się praktyczny schowek, w którym można przechowywać dysze, zraszacze i inne akcesoria do podlewania.
Producent oferuje Bęben naścienny RollUp w rozmiarach S, M, M/L, L i XL, różniących się długością węża (od 15 m do 35 m). Wybór jednego z nich powinien zależeć od tego, jak duży masz ogród, lub raczej jak daleko od planowanej lokalizacji bębna znajdują się rośliny, które chcesz „z węża” podlewać. Dwa najmniejsze modele (S i M) mają uchwyt mocowany od dołu, a pozostałe mocowany z boku, ale w praktyce nie robi to większej różnicy.
Istnieje jeszcze opcja „de lux”, czyli naścienny bęben na wąż ogrodowy PowerRoll. Jest to innowacyjny model zasilany akumulatorowo, z opcją zdalnego sterowania. Gdy naciśniesz przycisk na pilocie lub przycisk na obudowie bębna, wąż o długości 35 m lub 40 m (wersja XL lub XXL) automatycznie się zwija.
Stojący bęben na wąż ogrodowy
Alternatywą dla modeli montowanych na ścianie, jest bęben na wąż ogrodowy przykręcany do podłoża. Gardena oferuje stojące bębny RollUp w rozmiarze S oraz M, o długości odpowiednio 15 m i 20 m. Działają identycznie jak ich naścienne odpowiedniki, różnica tkwi jedynie w sposobie montażu. Stojące bębny mocuje się do podłoża za pomocą solidnej śruby i pręta montażowego, wbijanego w ziemię. Dzięki temu można zainstalować bęben z dala od budynku, muru czy innej ściany, w dowolnym miejscu na rabacie czy trawniku. Ten sposób mocowania umożliwia obracanie bębna dookoła, w zakresie 360°. Dzięki temu możesz swobodnie podlewać rośliny zlokalizowane w dowolnym kierunku.
Bęben tarasowy na wąż
Bęben tarasowy na wąż RollUp, dostępny w rozmiarach S i M, to modyfikacja stojącego bębna ogrodowego. Posiada uniwersalne mocowanie, które pozwala stabilnie ustawić bęben w dowolnym miejscu na drewnianym lub betonowym tarasie.
.
Wózek na wąż ogrodowy
W przeciwieństwie do bębnów, wózek umożliwia swobodne przemieszczanie zwiniętego węża po całym ogrodzie (poza jego granicami zresztą też). To doskonałe rozwiązanie, gdy na terenie Twojej posesji znajduje się więcej niż jedno przyłącze wody, do którego zamierzasz podłączać wąż ogrodowy. Wózek sprawdzi się również na ogródkach działkowych: możesz kupić wózek i wąż ogrodowy na spółkę z sąsiadem i wykorzystywać go do podlewania obu działek.
Wózek na wąż ogrodowy CleverRoll jest dostępny w kilkunastu opcjach: rozmiarach S, M i L, z wężem ogrodowym w komplecie lub bez, z tworzywa sztucznego lub metalu, w wersji podstawowej lub Easy.
Każdy wózek na wąż ogrodowy CleverRoll posiada ergonomiczną korbę do zwijania węża oraz solidną metalową ramę z podpórką, gwarantującą stabilność zarówno podczas podlewania, jak również gdy wózek po prostu stoi w miejscu. Ramę można w razie potrzeby złożyć, by wózek zajmował mniej miejsca.
Dodatkowe udogodnienia to m. in. skośne podłączenie węża od wewnątrz rolki (zapobiega zginaniu się węża)
oraz system ochrony przed kapaniem.
Wózek na wąż ogrodowy CleverRoll Easy różni się od podstawowego modelu sprytną prowadnicą, która umożliwia równomierne nawijanie węża bez konieczności przytrzymywania go ręką.
.
Spiralny wąż ogrodowy z wbudowanym wieszakiem
Spiralny wąż ogrodowy ma długość 7,5 m i średnicę tylko 9 mm. Po zakończeniu podlewania wąż zwija się i wiesza na wbudowanym w wieszaku. To opcja najprostsza i najtańsza, jednak odpowiednia tylko na balkon, taras albo do bardzo małych ogródków.
.
Podsumowując
Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających estetyczne i bezpieczne przechowywanie węża ogrodowego po zakończeniu podlewania. Dzięki temu możesz wybrać opcję idealnie dostosowaną do wielkości ogrodu lub tarasu, a także Twoich indywidualnych wymagań.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
- Okrywanie roślin na zimę od A do Z - 14 listopada 2024