Nie znam nikogo, kto jako dziecko nie lubiłby się huśtać. Lata lecą, a opona zawieszona na łańcuchach zmienia się w wygodną huśtawkę ogrodową. W tym poście dowiesz się, gdzie znaleźć miejsce dla huśtawki w ogrodzie i poznasz najefektowniejsze aranżacje.
Huśtawka w ogrodzie to zaskakująco praktyczny i wszechstronny mebel, a aranżacje z jej udziałem przeniosą Cię do beztroskich dziecinnych lat. Można się na niej wyciągnąć i bujać w obłokach (i dosłownie też), spędzić relaksujące popołudnie z książką w dłoni albo podzielić się miejscem z członkiem rodziny lub przyjaciółmi. Wybór gotowych modeli huśtawek ogrodowych jest obecnie ogromny: jedno, dwu- trzy-, a nawet czteroosobowe, wykonane z drewna lub metalu, zaprojektowane w różnych stylach, montowane na stałe lub przenośne… Zresztą, domorosły majsterkowicz może spróbować samodzielnie skonstruować huśtawkę ogrodową.
Tak czy inaczej, huśtawki nie można ustawić byle gdzie. Lokalizacja huśtawki wpływa na jej funkcję. Jeśli szukasz miejsca do spokojnego wypoczynku, huśtawka powinna stać w zacisznym zakątku ogrodu. Marzą Ci się romantyczne chwile we dwoje? Przyda Ci się huśtawka wśród kwiatów, z widokiem na szczególnie malowniczy fragment ogrodu. Lubisz biesiadować przez długie godziny z przyjaciółmi? Ustaw huśtawkę blisko miejsca do grillowania albo ogrodowej kuchni. „Dorosła” huśtawka obok piaskownicy czy ogrodowego basenu to dogodne miejsce, jeśli chcesz mieć oko na bawiące się pociechy. Wnet sam się przekonasz, że huśtawka w ogrodzie i jej aranżacje to nic trudnego!
Dlatego zebrałem dla Ciebie kilka najciekawszych przykładów aranżacji huśtawki w ogrodzie, napotkanych podczas podróży Busem i tak właśnie powstał post pt. „Huśtawka w ogrodzie – aranżacje”.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Huśtawka w ogrodzie – 10 pomysłów na efektowne aranżacje
1. Pod pergolą
Dwuosobowa huśtawka zintegrowana z małą drewnianą pergolą prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Pomalowanie jej na czarno było ryzykownym, a jednak niezwykle udanym pomysłem. Pergola wypełnia niszę pomiędzy rozrośniętym krzewem forsycji oraz wrastającymi w siebie żywotnikiem i świerkiem pospolitym. Idealne miejsce na romantyczne tête-à-tête… albo rozkoszowanie się samotnością. Intensywna czerwień obficie kwitnących begonii równoważy i ożywia mroczną czerń, a tabliczka z napisem wprowadza nutę sielskości.
Drewniana skrzynia pełni jednocześnie rolę małego stolika oraz podium dla kompozycji z pelargonią, żeniszkiem i tojeścią w osłonce z wikliny.
.
2. Z pięknym widokiem
Prosta drewniana huśtawka jest przystankiem na trasie ścieżki biegnącej przez ogród. Znajduje się w pełnym słońcu, więc użytkownicy dostają opaleniznę w komplecie. Przy okazji można obserwować mecz siatkówki rozgrywający się w tle. Huśtawka stoi na żwirowej nawierzchni, a trawnik przed nią sprawia wrażenie miękkiego zielonego dywaniku. Z tyłu i z lewej oprawę stanowią żywotnik wschodni ‘Aurea Nana’, kule wystrzyżone z żywotnika zachodniego, rozchodniki oraz koło młyńskie, z prawej rabata z funkiami, dąbrówką rozłogową, bergenią i goździkami. Z huśtawki rozciąga się widok na monumentalną żywą rzeźbę wystrzyżoną z cyprysika, elegancką altanę oraz mozaikę rozmaitych krzewów ozdobnych. Zabawny akcent stanowi rzeźba dziewczynki przyglądającej się minifontannie.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
3. Przy żywopłocie
Gęsta ściana żywotników zabezpiecza tyły, więc użytkownicy huśtawki mogą bujać w spokoju. Tym razem jest to model kombinowany: aluminiowe siedzisko zawieszone na prostym, drewnianym stelażu. Jesienią jest tutaj szczególnie przyjemnie: można podziwiać spektakularną feerię barw przebarwiającego się ambrowca, a do tego ma się na wyciągnięcie ręki dojrzałe winogrona. Huśtawka sąsiaduje z ogrodowym placem zabaw, więc można z niej mieć oko na dokazujące pociechy.
Oczywiście scenariuszy huśtawki przy żywopłocie może być więcej, więc dla kontrastu, spójrz również na takie rozwiązanie.
.
4. Pod drzewem
I to nie byle jakim drzewem, tylko pod miłorzębem z pniem szczelnie pokrytym pnączami. Korona drzewa zapewnia świetlisty cień, uzupełniając płócienny baldachim huśtawki. Największe wrażenie robi rosnący tuż obok perukowiec podolski, który właśnie kwitnie. Huśtawkę ustawiono na brukowanym placyku, który zapobiega namakaniu podstawy stelaża, a także wyraźnie wyodrębnia huśtawkę jako osobny kącik wypoczynkowy.
.
5. Przy palenisku
Wiszące fotele stanowią połączenie ogrodowej huśtawki z hamakiem. W tym przypadku wiszą na konarach starego drzewa, którego korona rzuca przyjemnie chłodny cień. Jeden z foteli buja przed ogrodowym paleniskiem, więc można z niego piec kiełbaskę na kiju albo po prostu wpatrywać się w płomienie.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
6. W sadzie
Tym razem w grę wchodzi huśtawka z prawdziwego zdarzenia, czyli deska podwieszona na sznurach, na której można się porządnie bujnąć. Z pewnością spodoba się dzieciom, za to Ty powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. Powinna stać w odległości co najmniej 4 m od innych obiektów, które mogłyby znaleźć się „w polu rażenia”. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka zależy od wytrzymałości sznurów lub łańcuchów podtrzymujących siedzisko. Wracając do lokalizacji: huśtawka w sadzie kojarzy się z sielskimi wakacjami pod gruszą, zapewniając swobodną atmosferę. W każdej chwili można zrobić sobie przerwę w bujaniu i schrupać świeży owoc zerwany prosto z drzewa. Niemniej ważny jest brak ukwieconych rabatek w pobliżu, które mogłyby ulec zniszczeniu podczas zabawy lub, co gorsza, spowodować uraz Twojej pociechy. Hortensja pnąca jest bezpieczną dekoracją, za to różany krzew nie bez powodu rośnie dobrych 5-6 m od huśtawki.
.
Korzystając z okazji polecam mój kanał na Tik-Toku, gdzie również znajdziesz mnóstwo podpowiedzi i inspiracji.
@zogrodemnaty
.
7. W lesie
Oczywiście nie chodzi o to, że huśtawkę masz wywozić gdzieś do lasu. Ale jeśli Twoja działka ma taki charakter, to huśtawka ustawiona gdzieś pod drzewami, praktycznie w dowolnym miejscu, pozwoli się w pełni relaksować i delektować urokami tego miejsca.
.
8. W duecie z ogrodową altaną
Jeśli wciąż szukasz pomysłu na huśtawkę w ogrodzie i jej aranżacje, może spodoba Ci się ten przykład? Do konstrukcji drewnianej altany przymocowano ławkę, która z jednej strony daje frajdę korzystania z huśtawki, a jednocześnie umożliwia zasiadanie przy altankowym stole. Czyli mówiąc inaczej, prawdziwe rozwiązanie „dwa w jednym”.
.
9. Wśród rabat
Jeśli dysponujesz ciekawie zagospodarowanym ogrodem, gęsto obsadzonymi rabatami, to huśtawka ustawiona pomiędzy nimi, z pewnością będzie stanowiła doskonały punkt widokowy.
.
10. Tam, gdzie czuje się dobrze
I jako ostatnia kategoria, takie ogólnie stwierdzenie. Huśtawkę możesz tak naprawdę ustawić wszędzie tam, gdzie masz ochotę siedzieć i gdzie po prostu czujesz się dobrze. W większości przypadków, jeśli nie jest trwale związana z podłożem, zawsze możesz przenieść ją w inne miejsce i cieszyć się relaksem w dowolnym miejscu swojego ogrodu.
.
Podsumowując
Huśtawka w ogrodzie i jej aranżacje to prawdziwy temat rzeka. Powinna być nie tylko wygodna, ale także ustawiona w dogodnym miejscu. A zatem huśtawkę trzeba umieścić tam, gdzie najczęściej przebywasz i będziesz miał szansę z niej jak najczęściej korzystać. Myślę, że tym stwierdzeniem „Ameryki nie odkryłem’, ale jednak warto o tym wspomnieć, bo takie obserwacje i wnioski nasuwają się z moich licznych, ogrodowych podróży.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024