Jak założyć łąkę kwietną? Krok po kroku zrób to sam.

Łąka kwietna to świetna alternatywa dla trawników, które jak wiesz trzeba regularnie kosić, podlewać czy nawozić. W przypadku łąk czynności pielęgnacyjne są ograniczone do minimum, co zaoszczędza czas i pieniądze. Ponadto wprowadza bioróżnorodność przyrodniczą oraz stanowi ciekawy i efektowny element w ogrodzie. A jak założyć łąkę kwietną? Tego właśnie dowiesz się w tym poście.

.

Co to jest łąka kwietna?

Jak już zdradza nazwa jest to łąka, tylko że ładnie kwitnąca. Natomiast mówiąc wprost, łąka kwietna to mieszanka chwastów, tylko że ładniejszych niż te zwykłe. W zależności od zastosowanej mieszanki nasion może mieć w sobie określone gatunki roślin, kwitnących od maja aż do października. A zatem od wiosny do jesieni. Ponadto, również w zależności od mieszanki, łąka kwietna może być niższa lub wyższa. Są odmiany mające w sobie rośliny osiągające od dziesięciu centymetrów, do nawet półtora metra wysokości. Decydując się na łąkę kwietną wspierasz dziką przyrodę, a w nagrodę możesz cieszyć się pięknem kwitnących roślin w swoim najbliższym otoczeniu. A zatem mówiąc trochę w takiej przenośni, łąka może być alternatywą dla typowych rabat kwiatowych czy bylinowych.

 .

Gdzie sprawdzają się łąki kwietne?

Tak naprawdę sprawdzają się wszędzie – zarówno w luźnych założeniach naturalistycznych, krajobrazowych, jak i w modernistycznych, surowych miejskich przestrzeniach. Są idealne do prywatnych ogrodów przydomowych, przestrzeni miejskich, parków, terenów wiejskich, terenów zielonych przy firmach. Ich naturalna forma wpisuje się doskonale w każdy krajobraz. Myślę więc, że to wystarczający argument aby się nimi zainteresować.

.

Jaką łąkę kwietną wybrać?

Zanim przejdziemy do instrukcji jak założyć łąkę kwietną, na początek wprowadzenie, które przygotowałem wspólnie w producentem nasion m.in. łąk – Marką Legutko. Jak już wiesz, mieszanki dostępnych nasion są różne. Różnią się składem gatunkowym, a także okresem kwitnienia, tonacją kolorystyczną, wysokością roślin, a także szeregiem innych czynników. A zatem zanim zdecydujesz się na określony rodzaj, warto poznać co masz do wyboru i jakie cele możesz osiągać, jeśli na łąkę się zdecydujesz. Spójrz więc na to, w czym możesz wybierać:

MIESZANKA ROŚLIN O PACHNĄCYCH KWIATACH

Skład tej mieszanki roślin jednorocznych zapewni Ci zarówno mnogość barw roślin jak i przyjemne doznania zapachowe. Dzięki tym gatunkom możesz stworzyć zakątek o właściwościach sensorycznych i relaksacyjnych, ciesząc się przyjemną wonią kwiatów przez cały sezon.

Wysokość łąki: 10-90cm

Termin kwitnienia: VI-X

Stanowisko: słoneczne, półcieniste

Mieszanka zawiera mi.in.: goździk chiński, hyzop lekarski, kłosowiec, lak ogrodowy, maciejka dwuroga, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, tytoń ozdobny.

MIESZANKA DZIKICH ROŚLIN PRZYJAZNA PSZCZOŁOM

Jest to specjalnie wyselekcjonowana mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich, których kwiaty wabią pszczoły oraz inne owady zapylające. Pamiętaj, że stwarzanie odpowiednich warunków dla tych owadów jest niezwykle ważne, ponieważ ponad połowa pszczół jest zagrożona wyginięciem. Dzięki tej mieszance przyczyniasz się do stworzenia azylu oraz bazy pokarmowej dla tych ważnych dla człowieka owadów. Gatunki w mieszance są tak dobrane, aby założenie było atrakcyjne przez cały sezon.

Wysokość łąki: 10-140cm

Termin kwitnienia: VI-X

Stanowisko: słoneczne

Mieszanka zawiera mi.in.: chaber bławatek, cząber ogrodowy, facelia błękitna, gipsówka wytworna, koniczyna biała, koper ogrodowy, złocień właściwy, złocień polny.

MIESZANKA ROŚLIN JEDNOROCZNYCH „NA OSTATNIĄ CHWILĘ”

Mieszanka ta gwarantuje uzyskanie szybkiego efektu, gdyż rośliny zakwitają już po kilku tygodniach od wysiewu. Jej skład gatunkowy pozwala na późny wysiew, nawet do połowy lipca. Można użyć jej jeśli zapomnisz o wysiewie wiosennym lub jeśli w trakcie sezonu zwolniło się miejsce w ogrodzie np. po przekwitnięciu roślin cebulowych.

Wysokość łąki: 25-70 cm

Termin kwitnienia: VI-X

Stanowisko: słoneczne

Mieszanka zawiera m.in.: aksamitka wąskolistna, cynia wytworna, godecja, klarkia nadobna, lepnica pnąca, lepnica różowa, nagietek lekarski, pozłotka, smagliczka nadmorska, suchołuska, ubiorek okółkowy.

 

MIESZANKA ROŚLIN JEDNOROCZNYCH WABIĄCYCH MOTYLE

Gatunki roślin użyte w tej mieszance zapewnią pojawienie się motyli w Twoim ogrodzie, co niewątpliwe uatrakcyjni całe założenie. Dodatkowo wspierasz bioróżnorodność przyrodniczą i zapewniasz schronienie oraz pokarm owadom. Tym samym dbasz o dziką przyrodę, zyskując wielobarwną łąkę kwitnącą całe lato.

Wysokość łąki: 25-90 cm

Termin kwitnienia: VI-X

Stanowisko: słoneczne

Mieszanka zawiera m.in.: facelia błękitna, goździk chiński, koper ozdobny, lnica marokańska, mak polny, nagietek lekarski, ostróżka ogrodowa, ubiorek okółkowy.

MIESZANKA ROŚLIN JEDNOROCZNYCH I WIELOLETNICH DZIKO-ROSNĄCYCH

Gatunki występujące w mieszance są zróżnicowane pod względem wysokości, pokroju, barwy i terminu kwitnienia, co daje możliwość stworzenia ciekawego, urokliwego zakątka. Rośliny te występują w stanie dzikim, na różnych stanowiskach, przez co uzyskasz zamierzony efekt na każdej glebie. Mieszanka polecana jest głównie do naturalistycznych założeń. Różnorodność gatunków dzikorosnących z powodzeniem uatrakcyjni każdy ogród oraz pozwoli poczuć się jak na łonie natury.

Wysokość łąki: 25-120 cm

Termin kwitnienia: V-X

Stanowisko: słoneczne, półcieniste

Mieszanka zawiera m.in.: chaber bławatek firletka poszarpana, krwawnica pospolita, krwawnik pospolity dziki, pięciornik srebrnolistny, rumian żółty, rumianek pospolity, stokrotka pospolita dzika, szanta zwyczajna, szczaw krwisty, złocień właściwy.

Myślę, że po przeczytaniu powyższych informacji wiesz już w czym możesz wybierać oraz jakie cele możesz osiągać. A zatem czas zabrać się do pracy.

.

Jak założyć łąkę kwietną? Krok po kroku zrób to sam.

Zanim jednak zabierzesz się do pracy, na początek kilka ogólnych informacji:

  • łąka kwietna i występujące w niej rośliny, nie są to specjalnie wymagające gatunki. Jak już wspomniałem wyżej, śmiało można powiedzieć, że to chwasty, tylko trochę ładniejsze. W związku z tym nie wymagają ani specjalnego podłoża, urodzajnej ziemi czy nawożenia,

  • łąki kwietnej z założenia się nie kosi. Wystarczy zrobić nawet raz w sezonie, jesienią po zakończeniu kwitnienia albo wczesną wiosną przed rozpoczęciem,

  • łąka kwietna nie jest to coś, co zakłada się raz na zawsze. W większości są w niej gatunki jednoroczne, które jesienią po skoszeniu i pozostawieniu, częściowo wysieją się same. Niemniej w roku następnym, a już z pewnością po 2 – 3 sezonach będzie konieczność zrobienia dosiewki,

  • dosiewkę można robić również w celu urozmaicenia i zmiany składu gatunkowego,

  • wysiewając łąkę kwietną warto przestrzegać zaleceń producenta, co do ilości nasion na określoną powierzchnię. Zbyt gęste sianie szkodzi łące, ponieważ roślin jest za dużo i wyższe gatunki zagłuszają te niższe. W efekcie zamiast ładnie się rozkrzewiać i kwitnąć, mogą zanikać i się nie rozwijać.

  • określone mieszanki nasion, poza różnicami opisanymi powyżej, mają również zróżnicowanie kolorystyczne, które jednak może zmieniać się w czasie sezonu, ponieważ poszczególne gatunki przekwitają, a inne dopiero kwitnienie zaczynają.

Założenie łąki kwiatowej krok po kroku

Etap 1 – uprawa podłoża

Łąkę kwietną najlepiej zakładać wiosną, w zależności od temperatur i warunków atmosferycznych, na przełomie marca i kwietnia czy w jego pierwszej połowie. Jak już wspomniałem podłoże nie musi spełniać specjalnych wymagań jakościowych, niemniej musi być odpowiednio przygotowane. Zakładam, że jeśli zdecydujesz się na założenie łąki, będziesz to robił albo na jakimś obszarze, który wcześniej był nieużytkiem, albo na byłej rabacie, względnie jakimś starym trawniku. W każdym przypadku trzeba się starych roślin pozbyć. W miarę możliwości co się da trzeba usunąć i wyrwać, a resztę najlepiej przekopać lub jeszcze lepiej zaorać. Najlepiej zrobić to dwu lub trzykrotnie, w odstępach około tygodniowych. Gwarantuje to dobre zniszczenie wcześniej obecnych tam roślin czy chwastów, które nie będą zagłuszały wysianych nasion łąki.

A zatem etap 1 – trzykrotna orka podłoża, mniejszą lub większą glebogryzarką.

Na powyższym zdjęciu widzisz zwykłą glebogryzarkę, która ziemię przekopuje, zostawiając ją mniej więcej w takim stanie:

Natomiast przy trzeciej orce można również użyć tzw. glebogryzarki separacyjnej,

która dodatkowo podłoże wstępnie wyrównuje, a dodatkowo wywraca podłoże „na lewą stronę” wyciągając czystą ziemię na wierzch, a drobne kamienie czy szczątki roślin, zakopując na głębokość kilku centymetrów. Tym samym zostawia podłoże mniej więcej w takim stanie:

Etap 2 – przygotowanie podłoża do siewu

Etap ten to nic innego jak wyrównanie czyli wygrabienie z jednoczesnym zebraniem zalegający na powierzchni resztek roślinnych czy kamieni. W efekcie uzyskasz powierzchnię gotową do siania. Zresztą analogicznie jest w przypadku przygotowania pod siew trawy, o czym dokładnie pisałem w tym poście.

Etap 3 – sianie

I tu uważaj. To bardzo ważny etap, przede wszystkim ze względu na właściwe rozprowadzenie nasion! Zwróć uwagę, że opakowania nasion są z reguły bardzo małe, jak chociażby to, mające wielkość mniej więcej dłoni, a będące aż na 25 metrów kwadratowych powierzchni.

W związku z tym pamiętaj, że praktycznie niewykonalne jest równomiernie rozsypanie nasion bez zastosowania pewnej sztuczki! A jest nią użycie tzw. wypełniacza, czyli substancji, w której nasiona trzeba dokładnie rozprowadzić (wymieszać), przez co zwiększa się objętość materiału siewnego. Wypełniaczem tym może być zwykły piasek. Na powyższe opakowanie wystarczy go około 2,5 – 3 kilogramów.

Dopiero tak przygotowaną mieszankę można rozrzucić ręcznie, a jeszcze lepiej wysiać ją z zastosowaniem siewnika. Siewnikiem trzeba jeździć pasami wzdłuż całego terenu przyszłej łąki, a następnie kolejnymi w prostopadłym kierunku (na krzyż). Takie działanie umożliwi równomierne rozsypanie materiału siewnego, czyli piasku z nasionami.

Etap 4 – zabezpieczenie nasion

Wysiane nasiona można delikatnie zawałować lub zwyczajnie leciutko zagrabić. W jednym i drugim przypadku wbiją się nieco w podłoże, zapobiegając tym samym ich przesuszaniu na powierzchni, czy chociażby wyjadaniu przez ptaki.

Etap 5 – podlewanie

To nic innego jak zwilżenie całego zasianego obszaru delikatnym strumieniem wody, w ten sposób aby podłoże nawilżyć, ale nie tworzyć błota czy spowodować wypłukania nasion.

Ale uwaga. Etap ten nie kończy się na jednokrotnym podlaniu po zasianiu. W zależności od opadów, przyszłą łąkę warto podlewać codziennie przez okres około 2 – 3 tygodni, tak aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Łąkę warto podlewać również w późniejszym okresie, w trakcie suszy.

Myślę, że powyższe informacje będą Ci przydatne do założenia własnej łąki kwietnej. Pamiętaj, że to bardzo praktyczne rozwiązanie, które wymaga znacznie mniej pracy, niż założenie i pielęgnacja trawnika. Pamiętaj również, że nie musisz od razu zakładać łąki na całym swoim terenie. Możesz pójść na kompromis i założyć ją na przykład w rabatach. To również ciekawie wygląda.

I najważniejsze. Łąka kwietna to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne w szczególności owadom. A więc zakładając ją, przyczyniasz się również do ich lepszego życia.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

  1. says: Zielona Ola

    o tak! Łąka kwietna daje świetny efekt. Cieszy fakt, że to coraz popularniejsze rozwiązanie. Robi się pięknie, pachnąco i kolorowo, a do tego z korzyścią dla pszczół!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *