Styl nowoczesny stawia materiały dekoracyjne na równi z roślinami. Ten ogród jest tego przykładem. Kora kamienna powtarza się w nim wielokrotnie, tworząc aranżacje proste i efektowne zarazem.
Jeśli śledzisz cykl „Busem przez polskie ogrody” zapewne wiesz, że każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Innymi słowy, staram się znaleźć główną cechę danego miejsca, która odróżnia dany ogród od pozostałych. Gdybym miał zatytułować jakoś mój prywatny ogród, byłby to bez wątpienia nowoczesny ogród z korą kamienną. Moim zdaniem zasadność tej nazwy widać na pierwszy rzut oka.
Nowoczesny minimalizm przejawia się na każdym kroku:
- Proste, geometryczne kształty (m. in. rabat i nawierzchni).
- Oszczędna kolorystyka.
- Dobór roślin ograniczony do stosunkowo małej liczby gatunków i odmian o wyrazistych formach.
- Materiały dekoracyjne najwyższej jakości.
Zaraz: minimalizm i materiały dekoracyjne? Czy to się ze sobą nie kłóci? Bynajmniej.
W nowoczesnym ogrodzie materiały ozdobne są wręcz nieodzowne, odgrywają rolę co najmniej równie istotną jak rośliny. Ale uwaga: w grę wchodzą wyłącznie materiały najwyższej jakości, do których bez wątpienia należy kora kamienna. A dokładnie kora kamienna gnejsowa, czyli, moim zdaniem, najbardziej efektowny materiał wykorzystywany do wykładania rabat i sypkich nawierzchni oraz tworzenia eleganckich aranżacji „z pomysłem”. W tym poście, z cyklu “Krok po kroku zbuduj swój ogród”, możesz prześledzić wykładanie kory gnejsowej właśnie w moim ogrodzie.
Kora kamienna gnejsowa jest wprost stworzona do nowoczesnych ogrodów, choć, nawiasem mówiąc, dobrze komponuje się z każdym stylem. Nie wyobrażam sobie, żeby w nowoczesnym ogrodzie podłoże wokół roślin na rabatach było „gołe”. Ściółka jest nieodzowna, a kora kamienna pasuje tu zdecydowanie lepiej niż zwykła kora, zrębki drewna albo rozmaite „dekoracyjne kamyczki”.
Pora przejść do sedna: przedstawiam Ci aranżacje z korą gnejsową w moim nowoczesnym ogrodzie.
.
Kora kamienna w ogrodzie nowoczesnym – aranżacje
Nowoczesna rabata przy tarasie
Kora kamienna zdecydowanie odgrywa w tej aranżacji główną rolę, chociaż teoretycznie stanowi tylko tło dla roślin. A może raczej „aż tło”! Trawy ozdobne (imperata ‘Red Baron i ostnica ‘Pony Tails’), lawenda i liatra wśród szarych, połyskliwych odłamków gnejsu wyglądają nowocześnie i naturalnie zarazem. Kora kamienna potrafi zdziałać cuda! Zresztą, bez kory kamiennej po wiosennym cięciu traw i lawendy rabata przy tarasie prezentowałaby się łyso i nieciekawie.
.
.
Ścieżki z kory kamiennej i płyt betonowych
Kora kamienna świetnie nadaje się do wykładania ścieżek. Może samodzielnie stanowić jednorodną, sypką nawierzchnię, albo, wypełniać przestrzeń wokół kamiennych lub betonowych płyt bądź drewnianych podestów.
Miejsce na palenisko
Kora kamienna, jak zresztą wszystkie kamienie ogrodowe, jest niepalna, więc nie trzeba się obawiać iskier pryskających z paleniska. W przeciwieństwie do tzw. „białych kamyczków” nie brudzi się, nawet pod wpływem czarnej jak smoła sadzy. Nawiasem mówiąc, kilka poniższych zdjęć z misą paleniskową zrobiłem jeszcze zanim odkryłem bezdymne palenisko, które nie tylko nie dymi, ale także nie iskrzy na boki.
Rabata przy oczku wodnym
Gnejs, w przeciwieństwie do większości kamieni ozdobnych, nie pokrywa się glonami ani mchem pod wpływem wilgoci. Dzięki temu kora kamienna gnejsowa może być stosowana w sąsiedztwie wody, np. oczka wodnego, i w innych wilgotnych miejscach. Przy okazji: kora kamienna doskonale komponuje się z głazami gnejsowymi – ciągnie swój do swego.
Kora kamienna, mimo sypkiej struktury, jest nawierzchnią stabilną. Gnejs ma chropowatą strukturę, więc trudniej się na nim poślizgnąć niż na gładkich otoczakach. Bez obaw ustawiłem na niej spory parasol ogrodowy oraz stąpam po niej mokrymi stopami po wyjściu z jacuzzi.
Ściółka wokół roślin sucholubnych
To nie tyle kolejna aranżacja, co ogólna zasada, sprawdzająca się w moim całym ogrodzie. Kora kamienna to odpowiednia ściółka dla roślin odpornych na suszę, w tym śródziemnomorskich ziół, traw i bylin preriowych, sukulentów oraz sucholubnych iglaków. U mnie wśród kory gnejsowej kwitną lawenda wąskolistna, szałwia omszona, liatra kłosowa i perowskia,
widać kępy traw ozdobnych (imperaty, ostnicy i rozplenicy),
srebrne liście czyśćca wełnistego,
i najeżone kulki miniaturowej sosny kosodrzewiny.
Zmieścił się również bambus oraz karłowaty wiąz drobnolistny ‘Geisha’, a’la drzewko bonsai.
.
Podsumowując
Gnejs to materiał uniwersalny i wszędzie wygląda równie pięknie. Kora kamienna w ogrodzie nowoczesnym robi wrażenie niezależnie od pory roku i zastosowania. To właśnie ten materiał definiuje charakter mojego ogrodu. Moim zdaniem wygląda wspaniale.
.
.
Post we współpracy z marką Gnejsy.pl
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024