Kuchnia ogrodowa z cegły. Praktyczne porady do budowy

e8cbe27d979658e389c91dc21696d9f5
e8cbe27d979658e389c91dc21696d9f5

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należy kuchnia ogrodowa z cegły, który w ogrodach swobodnych, naturalnych i rustykalnych pojawia się stosunkowo często. I bardzo dobrze, bo to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę, jednocześnie będąca efektownym i praktycznym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykonana i ciekawie wkomponowane, a przy tym praktycznie rozplanowana. Dokładnie na tej samej zasadzie co kuchnia w domu. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, a także licznych angielskich będących jak wiesz „kolebką ogrodów”, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „kuchnia ogrodowa z cegły”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Kuchnia ogrodowa z cegły. Praktyczne porady do budowy

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż kuchnia ogrodowa z cegły, mimo że w ogrodzie wygląda ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasuje. Zdecydowanie nie będzie dobrze wyglądała w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Z kolei idealnie sprawdzi się w ogrodach naturalnych, wiejskich i rustykalnych, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będzie oryginalną i praktyczna dekoracją.

Ogólne wskazówki do budowy kuchni ogrodowej z cegły

Kuchnie ogrodowe, które miałem okazje podziwiać, łączy kilka wspólnych elementów. Spójrz na nie, bo to praktyczne wskazówki:

  • kuchnia ogrodowa niczym ta domowa, w zależności od ilości miejsca jakie masz do dyspozycji, powinna mieć wygospodarowany blat i miejsce na drewno, a także kilka praktycznych miejsc na dodatki jak przyprawy czy kuchenne przybory,

  • w zależności od preferencji może mieć wkomponowany grill, wędzarnię, kuchnię, a nawet piec na pizzę,

  • jeśli jest możliwe podłączenie źródła wody, kuchnia ogrodowa może być wyposażona również w zlew, a nawet lodówkę, jeśli z kolei jest możliwość doprowadzenia energii,

  • kuchnia ogrodowa, ze względów praktycznych, powinna być zlokalizowana w pobliżu wejścia do tej domowej (zawsze coś można donieść), a także w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca biesiadowania,

  • cegła na kuchnię i sam piec powinna być mrozoodporna. Częściowo nadaje się do tego stara cegła rozbiórkowa, ale w szczególności klinkierowa. Natomiast miejsce narażone na bezpośrednie działanie ognia, musi być wykonane z cegły szamotowej, która jest odporna na wysokie temperatury,

  • planując budowę kuchni, wybierając lokalizację i jej układ, zrób to tak, aby była możliwość ewentualnej rozbudowy. Z tego co wiem od właścicieli poniższych przykładów, to bardzo częste okoliczności.

Rodzaje kuchni ogrodowych z cegły, które zaobserwowałem:

Stare dodatki i ozdoby kuchni ogrodowych z cegły:

Praktyczne do gotowania uprawy ziół i warzyw:

Inne dekoracje z kwiatów i roślin ozdobnych:

Jak widzisz na powyższych przykładach, kuchnia z cegły w ogrodzie może grać różne role. Jednak to jeszcze nie wszystko. Bo poza funkcją ozdobną, ma również duże znaczenie praktyczne:

  • przede wszystkim ułatwia wstępną obróbkę ogrodowych plonów (np. mycie, obieranie),

  • ułatwia przygotowanie i obsługę imprez ogrodowych,

  • ułatwia utrzymanie ładu i porządku w kuchni domowej.

Bez względu więc na jaką kuchnię się zdecydujesz, jedno jest pewne: będzie ciekawą ozdobą i uzupełnieniem ogrodu. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że wykonanie jest stosunkowo proste, a konieczne materiały, jeśli się dobrze poszuka, tanie i nieskomplikowane. Warto dać im drugie życie i wykorzystać do takiej właśnie aranżacji ogrodu.

Szukasz innych ceglanych inspiracji? Spójrz na ten wpis.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *