Kleszcze grasują nie tylko w lesie. Oprysk na kleszcze w ogrodzie zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim czworonożnym pupilom.
Podstępny krwiopijca czai się w mrocznych, wilgotnych zakątkach ogrodu. Kleszcz jest mały, ale skrajnie niebezpieczny. I to bynajmniej nie z powodu wampirzych skłonności. Ubytek krwi to błahostka w porównaniu z zagrożeniem, jakie stanowią choroby przenoszone przez kleszcze. Ale po kolei – najpierw słowem wstępu krótka charakterystyka.
.
Kleszcz – poznaj swojego wroga
Kleszcze to stosunkowo drobne pasożytnicze pajęczaki żywiące się krwią kręgowców. W Polsce występuje około 20 z blisko 900 znanych gatunków kleszczy. Kleszcz pospolity, najczęściej spotykany u ludzi, jest wybitnie niewybredny: wsysa się w różne gatunki ssaków i ptaków.
Ludzką krwią nie pogardzi również kleszcz łąkowy, atakujący rozmaite zwierzęta zarówno dzikie, jak i domowe. Wyspecjalizowany kleszcz psi to osobisty wróg Twojego psa, ale z braku laku i Ciebie może ukąsić. Podobną taktykę przyjęły kleszcz jeżowaty oraz obrzeżek gołębień: mają swoich zwierzęcych faworytów, ale również człowiek bywa wpisany w ich jadłospis.
Upodobanie kleszczy do urozmaiconej diety nasila zagrożenie z ich strony. Kleszcze przenoszą pomiędzy swoimi żywicielami należącymi do różnych gatunków wiele groźnych chorób bakteryjnych, wirusowych i pierwotniakowych. W tym potencjalnie śmiertelnych, jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz tularemia.
.
Gdzie czają się kleszcze?
Kleszcze można złapać nie tylko w lesie, ale również w parku, na łące lub w ogrodzie. Szczególnie upodobały sobie chłodne, wilgotne, ocienione miejsca.
Gęste zarośla, skupiska krzewów, wysokie trawy (dzikie, trawnikowe i ozdobne), bujne kępy bylin i paproci to częste kryjówki małych krwiopijców.
Takie miejsca zdarzają się nie tylko w ogrodach leśnych, naturalistycznych, angielskich czy rustykalnych. Łany traw ozdobnych są stałym elementem nowoczesnych nasadzeń, tak samo jak bambusy w orientalnym ogrodzie.
Jak widzisz, nigdzie nie jesteś bezpieczny. Chyba że sam zadbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.
.
Jak chronić się przed kleszczami?
Przede wszystkim profilaktyka!
- Zaszczep się na kleszczowe zapalenie mózgu – ta choroba jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna!
- W miarę możliwości unikaj przedzierania się przez wysokie trawy i gęste zakrzaczenia.
- Noś odzież z długimi rękawami i nogawkami. Warto również wsunąć nogawki do skarpetek lub założyć pełne, wysokie buty (np. kalosze).
- Zastosuj na skórę preparat odstraszający kleszcze i inne insekty.
- Dokładnie obejrzyj całe ciało po powrocie do domu z lasu lub innego miejsca częstego bytowania kleszczy. Tak, Twój ogród też się do takowych zalicza.
- Przeprowadź oprysk na kleszcze w ogrodzie.
.
Oprysk na kleszcze w ogrodzie – na czym polega?
Tu nie ma co kombinować: oprysk na kleszcze w ogrodzie polega na rozpyleniu odpowiedniego preparatu insektobójczego w miejscach chętnie zasiedlanych przez kleszcze. Jeśli masz małą posesję, warto pójść o krok dalej i wykonać oprysk na kleszcze w całym ogrodzie.
.
Oprysk na kleszcze w ogrodzie – jaki preparat wybrać?
Ogród powinien być miejscem odpoczynku od wszechobecnej „chemii”. Warto postawić na ekologię: skoro zastępujesz nawozy mineralne organicznymi, a zamiast syntetycznych pestycydów stawiasz na naturalne środki ochrony roślin, trzymaj się tej zasady również, wykonując oprysk na kleszcze w ogrodzie.
Wśród klasycznych insektycydów mających w swoim składzie całą tablicę Mendelejewa wypatrzyłem naturalny rarytas. Jest nim BROS Zielona Moc Oprysk na kleszcze, koncentrat oparty na naturalnych składnikach roślinnych.
Preparat działa fizycznie: wytwarza cienką, lepką powłokę, która skutecznie unieruchamia kleszcze czyhające w ogrodzie. Pasożyt jest dosłownie uziemiony: nie może żerować, rozmnażać się ani tym bardziej atakować ludzi czy zwierząt.
.
Jak stosować BROS Zielona Moc Oprysk na kleszcze w ogrodzie?
Rozcieńcz koncentrat BROS Zielona Moc Oprysk na kleszcze do stężenia 1,2% (120 ml preparatu na 10 l wody). W tym celu najpierw porządnie wstrząśnij zawartością opakowania, a potem wlej do opryskiwacza, uzupełnij wodą i dokładnie wymieszaj.
Zalecane zużycie cieczy roboczej (rozcieńczonego preparatu) to 40-50 ml na 1 metr kwadratowy opryskiwanej powierzchni (w zależności od wysokości opryskiwanych roślin). Oznacza to, że opakowanie 120 ml koncentratu BROS Zielona Moc Oprysk na kleszcze wystarcza na opryskanie ogrodu o powierzchni 250-200 metrów kwadratowych.
W przypadku przerw w aplikacji znowu wymieszaj ciecz przed ponownym rozpoczęciem oprysku. Wykonując oprysk, staraj się dokładnie i równomiernie pokryć roślinność (zwłaszcza krzewy i wysokie trawy) preparatem. Szczególnie starannie opryskuj miejsca, takie jak górne partie liści i igliwia, końcówki traw, a jesienią również opadłe liście. To właśnie tam najchętniej przesiadują kleszcze!
Nie zwlekaj, kleszcze już się obudziły! Aby oprysk na kleszcze w ogrodzie przyniósł spodziewany efekt, stosuj preparat od wczesnej wiosny do późnej jesieni, w temperaturze od 8 do 24°C. Wybierz suchy dzień – preparat musi wyschnąć na roślinach w ciągu około 3 godzin. W sezonie regularnie powtarzaj oprysk, dostosowując częstotliwość do nasilenia obecności kleszczy. Producent zaleca każdorazowe wykonanie dwóch zabiegów w odstępie 1-2 tygodni. W przypadku pojawienia się nowych kleszczy przenoszonych przez zwierzęta należy powtórzyć zabieg.
Co ważne, BROS Zielona Moc Oprysk na kleszcze to preparat naturalny. Nie generuje żadnych pozostałości niebezpiecznych dla pszczół ani innych zapylaczy. Wykonuj oprysk wczesnym rankiem lub pod wieczór, czyli przed lub po oblocie owadów zapylających.
.
Podsumowując
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – w przypadku groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze ta maksyma powinna stanowić priorytet. Najlepszą profilaktyką jest oprysk na kleszcze w ogrodzie. Ten prosty zabieg zapewni bezpieczeństwo Tobie, Twoim najbliższym i przyjaciołom – również tym czworonożnym.
.
.
Post we współpracy z marką Bros
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024