Nawozy z mączką bazaltową – jak je stosować i dlaczego warto?

Nawozy z mączką bazaltową

Być może zauważyłeś, że wyjątkowo lubię „kombajnowe” urządzenia, narzędzia typu multitools i z wymiennymi końcówkami oraz wszelkie rozwiązania typu 2 w 1. Po prostu jeśli można zastąpić kilka produktów jednym wielofunkcyjnym, to po co tracić czas i pieniądze na cały arsenał różnych środków? Takim “ogrodniczym must have 3 w 1” są nawozy z mączką bazaltową. Dlaczego? Bo ich rola nie kończy się na nawożeniu.

Zanim przejdę do samych nawozów z mączką bazaltową, myślę, że warto wyjaśnić, co to jest mączka bazaltowa, jako że to właśnie ona odpowiada za dodatkowe korzyści znacznie wykraczające poza nawożenie roślin.

.

Co to jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to drobno zmielony bazalt, czyli skała wulkaniczna powstała z lawy zastygłej przed milionami lat. To produkt w 100% naturalny i ekologiczny. 

Mączce bazaltowej poświęciłem jedną z porad na blogu, z której dowiesz się więcej o właściwościach, rozmaitych zastosowaniach, sposobie stosowania, dawkowaniu tego produktu. Myślę, że pozwoli Ci lepiej pojąć ogrom jej cennych właściwości i wpływ na rozwój roślin. Tym bardziej zatem w połączeniu z nawozem spodziewać się można jeszcze większych, wynikających z tego korzyści.

.

Nawozy z mączką bazaltową

Sama mączka bazaltowa posiada wiele zaskakująco różnorodnych zastosowań, ale tym razem skupię się na jej roli jako składnika nawozów. 

  • Dokarmia rośliny – zawiera bogactwo makro- i mikroelementów niezbędnych do życia, wzrostu i rozwoju, m.in. żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, siarka, mangan, miedź, bor, cynk, tytan, kobalt, jod czy molibden. Uwalnia je stopniowo, zapewniając roślinom stały dostęp do składników pokarmowych przez cały okres wegetacji. W ten sposób zapobiega jednocześnie niedoborom i przenawożeniu. 
  • Wzmacnia i chroni rośliny – w jej składzie dominuje łatwo przyswajalna krzemionka, czyli tlenek krzemu. Ten związek wbudowuje się w ściany komórkowe roślin, wzmacnia je i pogrubia. Dzięki temu rośliny zyskują większą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, choroby i szkodniki.
  • Poprawia właściwości gleby – pozytywnie wpływa na procesy biochemiczne zachodzące w podłożu i wspiera pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Dodatkowo rozluźnia i napowietrza gleby ciężkie, nadając im strukturę idealną dla rozwoju korzeni.

Dzięki temu nawozy z mączką bazaltową można śmiało zaliczyć do produktów typu 3 w 1. 

Oczywiście, nawozy z mączką bazaltową składają się nie tylko z mączki bazaltowej (zawierają jej 25%), ale także szeregu innych składników. Dzięki temu dozują roślinom składniki odżywcze zarówno w postaci łatwo przyswajalnych związków dostępnych „od zaraz”, jak również w formach trudniej rozpuszczalnych, udostępnianych roślinom stopniowo.

No właśnie: nawozy, a nie nawóz, bo jest ich cała kolekcja.

.

A czy wiesz, że…

Bazalt jest skałą powszechnie stosowaną w budownictwie i budowie dróg. W ogrodnictwie jego użyteczność nie ogranicza się do roli mączki bazaltowej i składnika nawozów. Służy również do produkcji wełny mineralnej, wykorzystywanej na szeroką skalę jako podłoże w bezglebowej uprawie roślin pod osłonami, metodą fertygacji. Nie brudzi roślin (to ogromna zaleta m.in. w przypadku truskawek i sałaty), posiada korzystne właściwości powietrzno-wodne oraz jest wolna od patogenów (nic dziwnego – powstaje z bazaltu podgrzanego do temperatury ponad 1400°C). Wełna mineralna jest zaliczana do tzw. podłoży inertnych: nie zawiera żadnych substancji odżywczych i jest obojętna chemicznie. Wszystkie składniki pokarmowe są systematycznie dostarczane roślinom wraz z wodą poprzez system nawadniający w postaci silnie rozcieńczonego roztworu, czyli pożywki.

.

Rodzaje nawozów z mączką bazaltową

Mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. W przypadku nawożenia roślin ta zasada nie do końca się sprawdza, bo istnieją nawozy uniwersalne, dostosowane do potrzeb roślin o przeciętnych wymaganiach. Czyli większości roślin ogrodowych. Większości, ale nie wszystkich!

Istnieje wiele roślin o szczególnych wymaganiach, odbiegających od umownie przyjętej normy. Gatunki nastawione na produkcję mnóstwa zielonej masy, takie jak często koszone trawy trawnikowe oraz iglaki, potrzebują mnóstwa azotu. Rośliny kwitnące zużywają znacznych ilości potasu i fosforu, z kolei pomidory są żarłoczne na wszystkie podstawowe składniki pokarmowe. Rośliny kwasolubne, zgodnie z nazwą, powinny mieć zapewniony kwaśny odczyn gleby, ale poszczególne z nich różnią się zapotrzebowaniem na konkretne składniki odżywcze. 

I właśnie z tego powodu stworzono osobne nawozy dedykowane określonym grupom roślin, jak iglakom czy roślinom kwitnącym, rodzajom roślin, np. różom, różanecznikom czy hortensjom, a także poszczególnym gatunkom, na przykład borówkom, truskawkom i pomidorom.

.

Jak stosować nawozy z mączką bazaltową?

Tego, że przede wszystkim należy dobrać właściwy nawóz dedykowany danej roślinie, chyba nie muszę Ci wyjaśniać. W każdym razie, gdy już posiadasz odpowiedni nawóz z mączką bazaltową, możesz go zastosować na kilka sposobów:

  • przed sadzeniem roślin 

lub

  • pod rośliny już rosnące

Ponadto możesz:

  • zmieszać nawóz z glebą

albo

  • rozprowadzić go równomiernie wokół rośliny

.

Nawozy z mączką bazaltową można używać przez cały sezon wegetacyjny, od marca do połowy września. Tak czy inaczej, zawsze stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie częstotliwości stosowania i wielkości jednorazowej dawki preparatu. Znajdziesz je na opakowaniach nawozów oraz na stronie ich producenta. Przykładowo: przed sadzeniem pod pojedynczy krzew róży możesz zastosować do 30 g dedykowanego im nawozu Zadbane Kwiaty do róż plus mączka bazaltowa, tymczasem dla iglaków taka dawka byłaby o połowę za duża, nawet jeśli użyłbyś nawozu skomponowanego typowo dla nich. 

Starsze, już rosnące róże powinno się zasilać nawozem Zadbane Kwiaty do róż plus mączka bazaltowa 3-4 razy w sezonie, w dawce 15-30 g na krzew. W przypadku iglaków, na przykład żywotników, należy wczesną wiosną zastosować 20-25 g nawozu Zadbane Iglaki do iglaków i tui plus mączka bazaltowa na roślinę, a potem raz w miesiącu (5-6 razy w sezonie) dozować im po 10-15 g tego samego nawozu.

Z kolei nawóz Zadbany Ogród do trawnika z mchem plus mączka bazaltowa stosuje się do 6 razy w sezonie, co ok. 4 tygodni, równomiernie rozprowadzając 25-30 g nawozu na 1 m2 nisko skoszonej darni.

Niezależnie od tego, co i czym nawozisz, zawsze na koniec musisz to obficie podlać. W przeciwnym razie wysokie stężenie składników odżywczych mogłoby zaszkodzić roślinom.

Na koniec dodam, że zarówno mączka bazaltowa, jak i zawierające ją nawozy wielokrotnie towarzyszyły mi podczas podróży „Busem przez polskie ogrody”,

Nawozy z mączką bazaltową 1

nieraz stosowałem je w swoim ogrodzie i ogrodach klientów, które pielęgnuję.

Nawozy z mączką bazaltową 2

A robię tak dlatego, że to jedyne nawozy na rynku o tak bogatym i starannie dobranym składzie, co przekłada się na ich wysoką skuteczność w zasilaniu roślin. Słowem: jeśli coś działa niezawodnie, to po co to zmieniać?

.

.

Post we współpracy z marką Target

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *