Harmonijny ogród przy nowoczesnym budynku.

4aa4743461890fe6aae781a4dec9aad4
4aa4743461890fe6aae781a4dec9aad4

Kupno działki pod budowę domu to trudna i ważna decyzja. Ma znaczenie zarówno pod kątem przyszłego komfortu mieszkania, ale także użytkowania jej w sensie ogrodowym. Często decydując się na określoną lokalizację, zastajemy na niej zadrzewienia i nie zawsze ten stan jesteśmy w stanie zaakceptować. Aż kusi, aby wszystko usunąć i zacząć urządzanie ogrodu na pustym terenie.

Jeśli jesteś posiadaczem takiej właśnie działki, myślisz o wycince i jej zagospodarowaniu, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, zastanów się 100 razy. I koniecznie przeczytaj ten post, który powinien Cię zainteresować.

Ogród, który zobaczysz, jest doskonałym przykładem, jak stworzyć harmonijny ogród przy nowoczesnym domu, a mówiąc bardziej technicznie, przy nowoczesnej bryle budynku. W różnych dostępnych poradnikach, tego typu nieruchomości pojawiają się stosunkowo rzadko, a szkoda, bo coraz więcej takich budynków się buduje. Dlatego zaprezentowany poniżej przykład jest cenną wskazówką w tym zakresie, co więcej zasługuje na szczególną uwagę. Jest dowodem na to, że zastany krajobraz i starodrzew można doskonale dopasować do nowoczesnej architektury.

Wspólnie z Anitą z Zielono mi Tu w ramach współpracy między blogowej” zabierzemy Cię na wirtualny spacer po niezwykłym ogrodzie, a dodatkowo zaproponujemy ciekawą aranżację. Oddaję zatem głos Anicie, która zna ten ogród najlepiej, bo miała udział w jego tworzeniu. Myślę więc, że sprawnie i merytorycznie przeprowadzi Cię przez temat:

Jak zrobić harmonijny ogród przy nowoczesnym budynku?

Prezentowany ogród to wbrew pozorom nie jest przykład typowego minimalistycznego rozwiązania. Nie jest to również ogród, do którego urządzania można było wejść ze sprzętem i zacząć zagospodarowanie na pustej działce. Ale taki gdzie trzeba było zachować naturalny staw oraz starodrzew, a w to wszystko wkomponować nowoczesną bryłę budynku i stworzyć ogród przyjazny dla rodziny.

To co powinno Cię zainteresować i zainspirować, a jednocześnie najbardziej zasługuje na uwagę to fakt, że nie jest to ogród stworzony przez profesjonalną firmę ogrodniczą, ale przez inwestora, który ogrodnikiem bynajmniej nie jest. A ponieważ jestem z inwestorem zaprzyjaźniona, udzieliłam mu kilka cennych porad, jak zagospodarować tą trudną działkę. Miałam tam swój drobny wkład w powstaniu kilku zakątków, które poniżej zobaczysz.

Na początek jednak kilka informacji ogólnych. Poniższe zdjęcia przedstawiają działkę przed rozpoczęciem inwestycji. Jak widzisz to jeden, wielki nieużytek, porośnięty wysokimi chwastami.

Stąd ogromne słowa uznania dla właściciela tego terenu, że dzięki determinacji i ciężkiej pracy, udało mu się stworzyć w tym miejscu nie tylko niezwykły, nowoczesny dom, ale przede wszystkim przepiękny, cudownie wpisany w krajobraz ogród. Natomiast kluczem do sukcesu było to, że wykorzystano atuty tego, co przyroda wcześniej stworzyła. Tym samym osiągnięto harmonijne połączenie budynku z otaczającym go terenem. Zachowano naturalny lasek składający się głównie z sosen, świerków i modrzewi, wśród których stworzono ścieżki z naturalnego kamienia – starego, rozbiórkowego granitu.

Pozostawiono również w prawie niezmienionym kształcie znajdujący się tuż za laskiem naturalny staw. Jednak zarośnięty i zanieczyszczony pierwotnie zbiornik, został doprowadzony do użyteczności i zagospodarowany w bardzo atrakcyjny sposób. Poniżej w trakcie prac,

oraz stanie obecnym.

.

Główne założenia przy realizacji ogrodu

Inwestor zdecydował nie ingerować zbyt mocno w zastany krajobraz. Nie wprowadził egzotycznych gatunków i całej masy kwitnących roślin. Wręcz przeciwnie, liczba gatunków i odmian jest dość ograniczona. I to była recepta na sukces, bo ogród jest naturalny i wygląda zjawiskowo o każdej porze roku.

Oprócz starych sosen, świerków, modrzewi, jarzębin, jaworów i wierzby, które tam już rosły, królują tu głównie iglaki, w większości gatunki zimozielone, jak cisy i jałowce płożące.

Od strony sąsiadów, wzdłuż granicy działki, zimozielone kompozycje ożywia żywopłot stworzony z grupy pęcherznic kalinolistnych „Diabolo” w kolorze bordo, strzyżonych regularnie do wysokości 160 cm.

Jest też spora grupa host, trzmielin i traw, które wprowadziliśmy do ogrodu w ostatnim roku. Szczególnie trawy ozdobne nadały ogrodowym zakątkom lekkości i świetnie dopasowały się do leśnego charakteru terenu.

Podświetlane nocą przez ogromne kule wyglądają naprawdę zjawiskowo.

W efekcie powstał ogród emanujący spokojem, w którym naprawdę cudownie się odpoczywa.

.

Układ terenu

Działka o powierzchni 1875 metrów kwadratowych została podzielona na 2 części. W pierwszej znajduje się budynek z przyległą mu infrastrukturą.

Do oszklonej ściany przylega ogromny, również bardzo nowocześnie zaaranżowany taras, wyłożony deską modrzewiową, ze ścieżką z kostki granitowej. Wkomponowane są w to murowane donice wykończone klinkierem, a dodatkowo w sąsiedztwie ustawiono białe, podświetlane, w których rosną chińskie miskanty. Z kolei w jednej z murowanych znalazło się miejsce dla solitera w postaci strzyżonego w formie bonzai jałowca.

Taras przed słońcem częściowo osłania nowoczesny żagiel, który rozpostarty jest nad częścią wypoczynkową.

Przy domu zbudowano również basen z przesuwnym zadaszeniem z poliwęglanu.

Do basenu przylega rozległy trawnik, który przecina granitowa ścieżka, łącząca z drugą, naturalistyczną częścią ogrodu, z wspomnianym stawem oraz zbudowanym w narożniku drewnianym domkiem, w którym mieści się sauna.

Dodatkowe elementy kompozycji:

W ramach wprowadzenia dodatkowych elementów roślinnych w otoczenie budynku, inwestor postanowił zagospodarować donicami, wykonaną z płyt betonowych część tarasu przy basenie. Nie było to jednak proste zadanie. Z jednej strony zależało mu aby z uwagi na sąsiedztwo basenu nie wprowadzać żadnych drzew liściastych, a z drugiej, chciał coś mocnego i efektownego, widocznego z daleka, co będzie atrakcyjnie wyglądać w tym miejscu.

Za moją sugestią wybór padł na duże donice, ustawione na końcu tarasu, które miały urozmaicić ten pusty zakątek. Chodziło o przykuwający uwagę dekoracyjny akcent na tle prostego, stalowego ogrodzenia.

Do kompozycji wybrane zostały donice ogrodowe SATURN w rozmiarze XXL, z oferty sklepu internetowego modnedonice.pl. Idealny wybór dla zwolenników klasycznych kształtów i sporych gabarytów.

Donice są ogromne, bo mają wysokość aż 94 centymetrów. Niemniej mniejsze modele w takiej przestrzeni byłyby niewidoczne. Ich charakterystyczna forma oparta jest na okrągłym spodzie, który równomiernie rozchodzi się ku górze, tworząc figurę w kształcie ściętego, odwróconego stożka. Na górze znajduje się dodatkowa obwódka zwana kołnierzem, nadająca donicy oryginalny wygląd. Donice SATURN nadają się do dużych ogrodów bądź innych dużych otwartych przestrzeni. Mogą zdobić także wejścia do hoteli czy restauracji. Materiał, z którego zostały wykonane przypomina plastik, jednakże jest to polietylen. Donica jest niezawodna, odporna na wszelkiego rodzaju czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy nawet mróz. Tym samym może spędzić cały rok na zewnątrz, bez obaw o to, że pojawią się na niej odpryśnięcia, zarysowania czy wgniecenia. Dużym atutem jest także lekkość donic oraz zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, które ochrania je przed blaknięciem koloru.

Te wielkie, klasyczne, ogrodowe donice produkowane są z myślą o bardzo dużych roślinach, czy nawet drzewach. Duża pojemność – 482 litrów gwarantuje wysoką stabilność konstrukcji, a roślinom zapewnia dużo miejsca na korzenie. Jednak w tym przypadku, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo basenu, zrezygnowaliśmy z posadzenia w nich drzew, choć ta opcja wydawała się bardzo atrakcyjna. Postawiliśmy więc na prostą, elegancką kompozycję, głownie z traw ozdobnych, które miały uzupełniać kompozycje z traw na rabatach.

I tak w pierwszej donicy znalazły się:

  • Miskant chiński Memory” (Miscanthus sinensis Memory”)
  • Rozchodnik okazały „Stardust” (Sedum Spectabile „Stardust”)

Z kolei w drugiej:

  • Proso rózgowate „Prairie Sky” ( Panicum „Prairie Sky”)
  • Rozplenica szczecinkowata „Rubrum” (Pennisetum setaceum „Rubrum”)

Z uwagi na wybór roślin, które nie mają dużej bryły korzeniowej i nie potrzebują dużej pojemność donic, chcąc ograniczyć ilość potrzebnej do wypełnienia ziemi, donice do połowy wysokości zostały wyłożone kawałkami styropianu,

na który nałożono agrotkaninę,

a następnie ułożono warstwę drenażową w postaci keramzytu.

Dopiero na tak przygotowane podłoże, wysypano ziemię ogrodniczą.

Wybór nie przypadkowo padł na wypróbowaną w nasadzeniach w donicach ziemię uniwersalną z humusem, nawilżaczem i nawozem marki KRONEN.

Jeśli śledzisz uważnie cykl postów o kompozycjach właśnie w donicach, wiesz zapewne, że wybór odpowiedniej ziemi to ważna rzecz. Dlatego przed jej zakupem zwróć uwagę na skład. To ważny czynnik wpływający na to, jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny.

Wybrana przeze mnie mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin, w tym również dla traw i bylin zastosowanych w tych kompozycjach. To kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.

Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawia strukturę gleby, zapobiega jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych, magazynuje wodę i sole mineralne. Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno-powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera również startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.

Jeszcze jedna praktyczna uwaga: worki ziemi mają specjalną perforację, dzięki której bez problemu otworzysz je palcami.

Pamiętaj również o wykończeniu nasadzeń ozdobną korą, która dodatkowo zabezpiecza podłoże przed szybkim wysychaniem w upalne dni i chroni przed rozwojem chwastów. I tutaj również możesz liczyć na świetnej jakości produkt KRONEN – drobną korę, w sam raz do eleganckich donic ogrodowych. Zwróć tylko uwagę, że drobna frakcja doskonale nadaje się do dekoracji oraz ochrony przed chwastami i wysychaniem podłoża w donicach, z kolei grubsza przeznaczona jest na rabaty.

Jak widzisz na poniższym zdjęciu udało się stworzyć całkiem przyjemny kącik wypoczynkowy tuż nad brzegiem basenu, nie rezygnując z towarzystwa roślin.

A to za sprawą dwóch wyjątkowych donic, w których rośliny prezentują się znakomicie. Całość wspaniale pasuje do otoczenia i wpisuje się w nowoczesny charakter domu. Z kolei prezentowany ogród udowadnia, że można stworzyć harmonijne połączenie nowoczesności z naturalnym, leśnym krajobrazem. Tym samym stworzyć piękny ogród przy nowoczesnym budynku.

Myślę więc, że powyższy przykład stanowi cenną inspirację, wartą zastosowania na dużych działkach z istniejącym zalesieniem.

Odbierając już głos Anicie i dziękując za przedstawienie sylwetki tego ogrodu, ze swej strony mam nadzieję, że post zwraca Twoją uwagę na wiele aspektów aranżacji przestrzeni w nowoczesnym ogrodzie. Jestem przekonany, że będzie stanowił dla Ciebie inspirację jak stworzyć harmonijny ogród przy nowoczesnej bryle budynku. Tym bardziej, że takich właśnie powstaje coraz więcej. Post wskazuje również, że miejsca, w których trudno cokolwiek posadzić, jak np. na prezentowanym tarasie przy basenie, można dekorować nasadzeniami w donicach. Tym bardziej, że zaproponowane gatunki roślin są sprawdzone i stanowią niezwykle ciekawą kompozycję, wartą skopiowania.

Kończąc, zapraszam do kolejnych postów z serii, jak za pomocą ciekawych donic oraz kompozycji roślinnych, zaaranżować przestrzeń w ogrodzie. Gwarantuję, że zainspirują Cię do zmian nie tylko w nim, ale także na Twoim balkonie czy tarasie.

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *