Jeśli jesteś stałym Czytelnikiem bloga to wiesz doskonale, że dużo podróżuję po ogrodach. Głównie tych polskich, w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”. Jednak w roku 2019 postanowiłem poszerzyć swoje zainteresowania i przyjrzeć się ogrodom zagranicznym. Na początek angielskim, bo Anglia to jak wiadomo niekwestionowana kolebka ogrodów. Zapraszam więc na piątą relację z angielskich ogrodów, a konkretnie z kilku ogrodów wiejskich, zlokalizowanych w hrabstwie Lincolnshire.
Angielskie ogrody wiejski, które miałem przyjemność zobaczyć to ogrody zlokalizowane na terenie ogrodów pokazowych, założonych przez angielską, nieżyjącą już ikonę ogrodnictwa – Geoff Hamilton’a. Jeśli więc będziesz gdzieś w okolicy, to koniecznie polecam Ci je odwiedzić. Tymczasem zapraszam na wirtualny spacer i krótką relację z tego, co udało mi się zobaczyć.
Zanim przejdę dalej spójrz na oryginalny, angielski opis tych ogrodów (pierwszego z nich, ale dotyczy ich wszystkich), który moim zdaniem stanowi idealną definicję ogrodu w stylu wiejskim.
Zbudowany dla serii BBS „Geoff Hamilton’s Cottage Gardens” przy bardzo niewielkim budżecie, wiejski ogród został zaprojektowany w oparciu o teorię staromodnego ogrodnika, że każda roślina znajdzie swoje najlepsze miejsce. Rośliny ustawiono tak, aby „przewracały się” nad krawędziami dróżek, zmiękczając wszelkie proste linie i sprawiając, że ogród wydaje się być pełen roślin i kolorów, tak bardzo jak to tylko możliwe. Wszystkie elementy są domowej roboty i mogą być z łatwością powielone przez przeciętnego entuzjastę majsterkowania. Aby ogród był praktyczny dla wszystkich, szczególnie tych o ograniczonym budżecie, większość roślin jest łatwa do rozmnażania i rzeczywiście się rozmnażała z nasion, sadzonek lub podziałów. Należą do nich róże, pelargonie, wielosiły, krwawniki, ostróżki i liliowce.
A teraz spójrz jak wygląda ogród stworzony według powyższej zasady.
.
Ogród w stylu wiejskim
Myślę, że zdążyłeś już zauważyć o co właściwie chodzi z tym ogrodem w stylu wiejskim. Niemniej dla porządku jeszcze kilka informacji, tak abyś miał pełen obraz sytuacji, gdyby przeszło Ci na myśl taki ogród założyć.
-
Ogród wiejski to ogród zbliżony do natury, sprawiający wrażenie nieuporządkowanego. Nie ma w nim regularnie strzyżonych żywopłotów czy dopracowanych form geometrycznych.
-
Nie występuje w nim wyszukana architektura, równiutkie chodniki czy eleganckie ozdoby. Mogą występować natomiast stare, kamienne lub gliniane naczynia, stare garnki czy metalowe misy lub balie. Spójrz co dokładnie odwiedzając ten post. Oraz ten.
-
Ogród wiejski to przede wszystkim rozległe rabaty, nieregularne i nieperfekcyjne trawniki, luźne (czasem kamienne lub ceglane) i wijące się ścieżki.
-
Główną ozdobą ogrodu wiejskiego są rośliny, najczęściej proste, niewyszukane i nieskomplikowane w uprawie. Rodzime drzewa, krzewy oraz wiele roślin sezonowych – zioła, kwiaty czy warzywa.
-
Kompozycje na rabatach w stylu wiejskim powinny być kolorowe i różnorodne, układające się w duże, barwne, roślinne plamy.
-
Dobrze dobrane i skomponowane nasadzenia w ogrodzie wiejskim nie sprawiają większych problemów i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W większości poradzą sobie same, a jak już widziałeś powyżej, rozmnażać się będą z nasion czy podziemnych rozłogów. Co ważne, w większości przypadków nie chorują i nie są ofiarami szkodników.
I to tyle najważniejszej teorii. Tymczasem spójrz na kilka kolejnych przykładów z angielskich, wiejskich ogrodów:
Ogród łąkowo – bylinowy z uroczym domkiem ogrodnika i piękną werbeną patagońską
Ogród kwiatowy
Ogród z donicami
Ogród warzywny
Kończąc piątą relację z ogrodów angielskich mam nadzieję, że „ogród w stylu wiejskim” dobrze kontynuuje ten cykl artykułów. Pokazane ogrody to prawdziwe wiejskie zakątki, które można nazwać prawie wzorcowymi. Myślę, że wiele elementów można podpatrzeć i mimo że dzieli nas od niego 1500 kilometrów, to można je przenieść do naszych ogrodów. Jeśli tak zrobisz, będę miał satysfakcję, że mogłem się do tego przyczynić.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024