Ogród wróżek, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 18

Ogród wróżek 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten niezwykły ogród wróżek, który poza samą formą, zachęca działami swojej Właścicielki.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 18 – ogród wróżek

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku, a wyróżnikiem są niezwykłe metalowe ozdoby, o których jeszcze za chwilę, misternie wykonywane przez Właścicielkę ogrodu.

Ogród wróżek 2

Ogród wróżek 3

Ogród wróżek 4

.

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej osiemnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Warszawa położonej w województwie mazowieckim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród wróżek 5

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 18, to właśnie lokalizacja osiemnastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 440 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już osiemnaście, z osiemnastu ogrodów:

Ogród wróżek 6

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Izą – Gospodynią tego miejsca.

Ogród wróżek 7

Ogród wróżek 8

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Osiemnasty odwiedzony w tym sezonie ogród, ogród wróżek, jak już wspomniałem, położony jest w Warszawie, a mówiąc konkretnie, na osiedlu zlokalizowanym na jej obrzeżach. Działka ma powierzchnię około 10 arów i kształt zbliżony do prostokąta. W centralnej części stoi budynek mieszkalny, a ogród roztacza się wokół niego, głównie jednak w części bocznej posesji.

Ogród wróżek 9

Ogród wróżek 10

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Ogród wróżek, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, wróżki, które są na tyle unikatowe, że warto im poświęcić chwilę uwagi.

Ogród wróżek 11

Ogród wróżek 12

Ogród wróżek 13

Ogród wróżek 15

Ogród wróżek 16

Inspirowane są twórczością Robin’a White, powstają z różnych rodzajów drutu, który misternie jest zaplatany. Stworzenie jednej postaci zajmuje Izie około 2 miesięcy, a zatem możesz sobie tylko wyobrazić, jak bardzo jest to pracochłonne. Natomiast efekty są niesamowite, a zatem z całą pewnością praca nie idzie na marne.

Ogród wróżek 17

Ogród wróżek 18

Ogród wróżek 19

Ogród wróżek 20

.

Jednak ogród wróżek, tak naprawdę, ma do zaoferowania dużo, dużo więcej. Jest to ogród zdecydowanie swobodny,

Ogród wróżek 21

Ogród wróżek 22

oparty o prostą zasadę: na środku zlokalizowany jest trawnik, który otaczają obszerne, głębokie rabaty.

Ogród wróżek 23

Ogród wróżek 24

Ogród wróżek 25

Nasadzenia są również swobodne, złożone z roślin iglastych, liściastych, które dopełniają byliny i trawy ozdobne.

Ogród wróżek 26

Ogród wróżek 27

Ogród wróżek 28

Ogród wróżek 29

Jednak perłą w koronie są przeróżne formowane gatunki, które moim zdaniem, poza wróżkami, są głównym wyróżnikiem tego ogrodu.

Ogród wróżek 30

Ogród wróżek 31

Ogród wróżek 32

Ogród wróżek 33

Ogród wróżek 34

Ogród wróżek 35

Ogród wróżek 36

Efektowną ozdobą jest również kamienny klomb, którego centralnym elementem są tworzące roślinny parasol, 3 formowane graby.

Ogród wróżek 37

Ogród wróżek 38

Ogród wróżek 39

Ogród wróżek 40

Natomiast zwróć również na zlokalizowany w narożniku działki zbiornik wodny, który poza oryginalną architekturą,

Ogród wróżek 41

Ogród wróżek 42

Ogród wróżek 43

Ogród wróżek 44

Ogród wróżek 45

wyróżnia również naturalny, glebowo – korzenny filtr, o którym we wspomnianym powyżej filmie, szczegółowo opowiada Iza. Zbiornik i urządzony nad jego brzegiem kącik wypoczynkowy,

Ogród wróżek 46

ukryte są za efektowną rabatą,

Ogród wróżek 47

Ogród wróżek 48

Ogród wróżek 49

Ogród wróżek 50

Ogród wróżek 51

którą przecina kamienna ścieżka, biegnąca do przydomowego tarasu.

Ogród wróżek 52

Ogród wróżek 53

Ogród wróżek 54

Ogród wróżek 55

Ogród wróżek 56

Ogród wróżek 57

Ogród wróżek 58

Ogród wróżek to prawdziwa kopalnia pomysłów, do tego urządzona tak gustownie i elegancko, że może być idealnym wzorem do naśladowania. Trudno jednoznacznie określić styl tego miejsca, ale myślę, że jest unikalny, własny styl Izy, która wniosła w niego całą swoją, bogatą wyobraźnię.

Ogród wróżek 59

Ogród wróżek 60

Ogród wróżek 61

Ogród wróżek 62

Ogród wróżek 63

Ogród wróżek 64

Ogród wróżek 65

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

66

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Izy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród wróżek 67

Ogród wróżek 68

Ogród wróżek 69

Ogród wróżek 70

Ogród wróżek 71

Ogród wróżek 72

Ogród wróżek 73

Ogród wróżek 74

Ogród wróżek 75

Ogród wróżek 76

Ogród wróżek 77

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, mieć swój własny styl i aranżować przestrzeń według swojego pomysłu. W tym miejscu stworzone zostało wyjątkowe połączenie nowoczesności z naturalnością, co przejawia się poprzez efektowne połączenie nasadzeń swobodnych z perfekcyjnie formowanymi i prowadzonymi okazami.

Natomiast najbardziej zachwycają oczywiście wróżki, pomysłowość, talent i pracowitość Izy w tym zakresie, którą tak naprawdę ciężko wyrazić słowami.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród wróżek?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym jest nowoczesność, umiejętnie połączona z naturalnością.
 • Warto także trzymać dyscyplinę, nie stosować „wszystkich rodzajów wszystkiego”, szczególnie w doborze materiałów.
 • Ale przede wszystkim warto pamiętać, że ogród może być doskonałym miejscem do realizowania własnych pasji. Tych ogrodniczych, ale także innych, gdzie w tym przypadku są własnoręcznie wykonywane ozdoby. Innymi słowy, ogród to miejsce, w którym natura pięknie może łączyć się ze sztuką.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc osiemnastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

 

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *