Podwyższony warzywnik – praktyczny i efektowny element ogrodu

0219cc280e07e5fa3809625b9ad56652
0219cc280e07e5fa3809625b9ad56652

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należy podwyższony warzywnik, który w ogrodach swobodnych i naturalnych pojawia się stosunkowo często. I bardzo dobrze, bo to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę, jednocześnie będąca efektownym i praktycznym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykonana i ciekawie wkomponowana. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, a także licznych angielskich będących jak wiesz „kolebką ogrodów”, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „podwyższony warzywnik – praktyczny i efektowny element ogrodu”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Podwyższony warzywnik – praktyczny i efektowny element ogrodu

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż podwyższony warzywnik, mimo że w ogrodzie wygląda ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasuje. Zdecydowanie nie będzie dobrze wyglądał w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Z kolei idealnie sprawdzi się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będzie oryginalną dekoracją, której nawet specjalnie nie trzeba maskować. Co więcej będzie ozdobą, którą zwykły warzywnik zdecydowanie nie jest. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów. Podzieliłem je na kilka grup, ze względu na różnice, które zaobserwowałem.

Podwyższony warzywnik jako oryginalna rabata w trawniku

Podwyższony warzywnik w brukowanej oraz luźnej, kamiennej nawierzchni

A zatem otoczenie podwyższonych warzywników to pierwszy podział, który zaobserwowałem. Kolejny to sposób wykonania ich ram, czyli tak naprawdę materiał, z którego są wykonane:

Wiklina wspomagana od wewnątrz plastikowym obrzeżem

Cienkie, pojedyncze deski

Cienkie, kilkupoziomowe deski

Grube, drewniane kantówki

Warzywniki mogą być jednopoziomowe, ale równie dobrze wyglądają tzw. wielopiętrowe. To przede wszystkim ciekawie wyglądająca konstrukcja, która w uprawę warzyw wprowadza zupełnie nowe światło.

Na marginesie dodam, że według tego samego klucza można tworzyć również donice dla roślin ozdobnych, które niezwykle efektownie ożywiają ogrodową przestrzeń.

Wracając na moment do otoczenia podwyższonych warzywników chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze kilka szczegółów. A konkretnie, że wyjątkowo dobrze prezentują się w otoczeniu:

Kory i drewnianych zrębków

Utwardzonej nawierzchni z kostki lub starych cegieł

Różnokolorowych grysów ozdobnych

Inne praktyczne wskazówki, które spotkałem w kontekście podwyższonych warzywników:

Warzywniki ukryte za niską, roślinną obwódką

Warzywniki ukryte w narożniku działki, za ozdobną rabatą

Warzywniki wzbogacone różnymi dekoracjami i roślinami ozdobnymi

Podwyższone warzywniki, które spotkałem, nie były tylko prostokątne. Spotkałem także kwadratowe, w kształcie litery „C”, a nawet trójkątne, co w sposób dodatkowy urozmaica całą, warzywną przestrzeń.

Jak widzisz na powyższych przykładach, podwyższony warzywnik w ogrodzie może grać różne role. Jednak to jeszcze nie wszystko. Bo poza funkcją ozdobną, ma również duże znaczenie praktyczne:

  • przede wszystkim ułatwia uprawę,
  • nie powoduje konieczności schylania (te wyższe),
  • można usiąść na jego ramie (te grubsze),
  • ułatwia utrzymanie ładu i porządku.

Bez względu więc na jaki podwyższony warzywnik się zdecydujesz, jedno jest pewne: będzie ciekawą ozdobą i uzupełnieniem nasadzeń roślinnych. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że wykonanie jest proste, a konieczne materiały tanie i ogólnodostępne. W każdym domu znajdą się niepotrzebne deski, które lata świetności mają już są sobą. Warto dać im drugie życie i wykorzystać do takiej właśnie aranżacji ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *