Podwyższone grządki betonowe można układać jak puzzle lub klocki, czyli w systemach montażu T i W. Co to oznacza w praktyce, przekonasz się w tym poście.
Podwyższone grządki betonowe, inaczej Modułowe Donice Betonowe, to genialne udogodnienie w dziedzinie przydomowej uprawy warzyw, ziół, truskawek… W zasadzie wszystkiego, bo rośliny ozdobne czują się w betonowym warzywniku równie dobrze, jak użytkowe.
Warzywa plonują wcześniej, dłużej i obficiej, rosną zdrowo, a ich pielęgnacja i zbiór nie wymagają wysiłku ani schylania.
Oprócz niezliczonych zalet praktycznych (opisałem je szczegółowo w tym poście) oraz olbrzymiej różnorodności dostępnych kształtów, kolorów i struktur, są wyjątkowe również ze względu na niezwykle łatwy i szybki montaż. Warzywnik podwyższony z gotowych betonowych modułów można zmontować samodzielnie w jedno popołudnie. Przy czym, ten montaż może przebiegać na dwa sposoby: w systemie „T” oraz „W”.
.
Grządki betonowe typu “T”
Grządki (warzywniki) betonowe typu „T” (takie jak mój prywatny warzywnik) buduje się z betonowych belek układanych „na zakładkę”, jak puzzle.
Oznaczenie „T” nawiązuje do kształtu zakończeń betonowych belek (czyli modułów). Każdy taki betonowy puzzel posiada otwory montażowe, przez które przechodzi pręt montażowy ze stali nierdzewnej. Dodatkowo, dla wzmocnienia konstrukcji, przeciwległe boki łączy się specjalnie dobranym płaskownikiem.
Producent, czyli marka BETMAR, oferuje trzy długości modułów – 116 cm, 86 cm oraz 56 cm, które można dowolnie ze sobą łączyć. Dzięki temu możesz zbudować sobie warzywnik dokładnie taki, jaki sobie wymarzysz, od prostej „kostki” po wybitnie fantazyjne, nieregularne kształty. Niezależnie od długości, betonowa belka w systemie T” ma zawsze wysokość 28 cm, stąd mój trzypiętrowy warzywnik ma wysokość 84 cm.
Warzywniki betonowe typu „T” są dostępne w dwóch strukturach: do złudzenia imitującej drewno lub trawertyn. Łatwo zgadniesz, którą z nich posiada mój warzywnik.
Główne zalety warzywników w systemie „T”:
- Bardzo szybki i prosty montaż, możliwy do przeprowadzenia nawet w pojedynkę.
- Niska waga poszczególnych elementów (udogodnienie podczas transportu i montażu warzywnika).
- Bezproblemowa wymiana wnętrza warzywnika (czyli podłoża oraz wszystkiego, co pod spodem – więcej na ten temat przeczytasz w tym poście).
- Lekka, smukła bryła warzywnika typu „T” prezentuje się elegancko i zajmuje minimum miejsca. W sam raz do małych, miejskich ogródków.
.
Grządki betonowe typu “W”
Grządki (warzywniki) betonowe w systemie „W” składają się ze specjalnie zaprojektowanych słupków, desek oraz listew montażowych. Słupki, przelotowe i narożne, stanowią szkielet konstrukcji. Każdy słupek posiada wnęki oraz otwory. We wnęki wsuwa się płyty, czyli ścianki warzywnika („betonowe deski”). Otwory służą do mocowania listew montażowych (skręcanych od środka śrubami), stabilizujących całą konstrukcję.
Standardowe wymiary „betonowych desek” w systemie „W” wynoszą 100 cm x 25 cm, ale producent oferuje możliwość wykonania ich dokładnie na wymiar, z dokładnością co do 1 cm. Warzywnik o wymiarach 46 cm na 137 cm? Żaden problem! Zależnie od tego, czy chcesz mieć warzywnik jedno-, dwu- lub trzypiętrowy, wybierasz słupki o wysokości odpowiednio 25, 50 lub 75 cm.
Warzywniki betonowe typu „W” są dostępne w wersjach o strukturze naśladującej drewno, kamień łupany oraz kamień gładki.
Główne zalety warzywników w systemie „W”:
- Możliwość wykonania warzywnika dokładnie na wymiar, co do centymetra.
- Można zastąpić jedną lub kilka płyt betonowych innym materiałem. Przykładowo, jeśli zastąpisz jedną ze ścianek warzywnika typu „W” przezroczystą płytą z plexi, zyskasz możliwość obserwacji wnętrza podwyższonej grządki. Rozrost korzeni, tunele drążone przez dżdżownice, stopniowy rozkład organicznych odpadków na dnie warzywnika fascynują nie tylko najmłodszych.
- Łatwa wymiana elementów warzywnika (nie trzeba rozbierać całej konstrukcji).
- Bezproblemowa wymiana wnętrza warzywnika (podłoża itd.).
.
Warto wiedzieć
Istnieje jeszcze trzecia opcja, czyli system zalewowy “Z”. Podobnie jak warzywniki typu „W”, w tym systemie można zamówić podwyższone grządki betonowe wykonane dokładnie na wymiar, co do centymetra. Struktura ścianek warzywników typu „Z” imituje cegłę. W przeciwieństwie do pozostałych, są montowane raz, a dobrze: po zalaniu (umocnieniu) betonem nie ma już możliwości wprowadzania poprawek czy wymiany poszczególnych modułów betonowej grządki. Moim zdaniem grządki podwyższone typu „Z” sprawdzą się najlepiej w przypadku roślin wieloletnich, np. drzew i krzewów ozdobnych.
.
Podsumowując
Wolisz układać puzzle czy budować z klocków? Podwyższone grządki betonowe możesz zmontować na oba sposoby, zależnie od systemu, jaki wybierzesz.
.
.
Post we współpracy z marką Betmar
- Jak „dopieścić” krawędzie trawnika? - 19 września 2024
- Jak sadzić tuje na żywopłot - 13 września 2024
- Ogród tropikalny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 15 - 13 września 2024