Panel z bluszczu to wynalazek genialnie prosty i praktyczny. Pozwala w kilka godzin zazielenić ścianę, stworzyć zielone ogrodzenie lub żywy parawan na tarasie.
Cenię rozwiązania wielofunkcyjne, łączące nowoczesność z ekologią, dekoracyjność oraz praktyczne zastosowanie. Zielone ekrany z bluszczu w 100% spełniają wszystkie powyższe kryteria!
Żywy panel z bluszczu od ITC Garden składa się z przęsła ogrodzeniowego z siatki, po której pną się żywe sadzonki bluszczu pospolitego (Hedera helix). Pojedynczy panel ma szerokość 120 cm i wysokość 195 cm (180 cm po wkopaniu do gruntu). Stelaż jest wykonany z mocnego, stalowego drutu pokrytego warstwą cynku oraz grafitowej farby. Jest wytrzymały, stabilny i co najmniej równie odporny na zmienne warunki atmosferyczne jak bluszcz.
Produkcja gotowego żywego panelu trwa ok. 3 lat, podczas których bluszcz się rozrasta, stopniowo tworząc gęstą, wiecznie zieloną zasłonę.
To ogromna oszczędność czasu, bo montujesz gotowe, zazielenione ogrodzenie z bluszczowych modułów. Dzięki temu nie musisz czekać, aż młode sadzonki bluszczu przyjmą się nowym miejscu, zaczną rosnąć i oplatać druciana podporę.
Istnieje też wersja dla oszczędnych, czyli panel ogrodzeniowy obsadzony bluszczem, który utworzy gęstą, zieloną kurtynę po ok. 2 latach. To rozwiązanie wymaga nieco cierpliwości, ale pozwala ograniczyć koszty o ok. 30%. Wersja pośrednia to dwuletni żywy panel z bluszczu, już obrośnięty, ale jeszcze nie w pełni zagęszczony.
Zielone ekrany z bluszczu wyglądają elegancko, dyskretnie i dekoracyjnie zarazem. Pasują do każdego stylu aranżacji ogrodów, balkonów, tarasów oraz wnętrz.
No właśnie: żywe panele z bluszczu sprawdzą się zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. Można je wkopać bezpośrednio do gruntu lub wybrać wersję w specjalnej donicy.
Żywy ekran z bluszczu to ukłon w stronę ekologii. Zimozielone pnącze prowadzi fotosyntezę przez cały rok. Nawilża powietrze, absorbuje z powietrza zanieczyszczenia i je natlenia. Pojedynczy żywy panel z bluszczu pochłania aż 20 kg dwutlenku węgla (CO2) rocznie, a w zamian produkuje 15 kg czystego tlenu (O2). Bluszcz kwitnie jesienią, więc dostarcza owadom nektar pod koniec sezonu, a zimą częstuje ptaki owocami.
Zielone ekrany z bluszczu są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, nie generują żadnych dodatkowych kosztów. Codzienne nawadnianie jest potrzebne tylko w początkowym okresie po zamontowaniu żywego ogrodzenia. Potem bluszcz zyskuje odporność na suszę (zwłaszcza, jeśli wkopiesz panel do gruntu), więc z czasem wystarczy sporadyczne nawadnianie. Jedyne dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne to przycinanie nadmiernie rozrośniętych pędów oraz ich wplatanie w drucianą siatkę.
.
Gdzie stosować żywe panele z bluszczu?
Zielone ekrany z bluszczu mają zaskakująco wiele zastosowań.
Panele z bluszczu zamiast żywopłotu
Ekspresowy żywopłot z żywych paneli z bluszczu to całoroczna, estetyczna osłona przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, wiatrem, spalinami i ulicznym hałasem.
Żywe panele z bluszczu jako zielone ściany
Żywe panele z bluszczu wzdłuż fasady to doskonała alternatywa dla zielonej ściany z bylin i krzewinek, wymagających specjalnych konstrukcji do uprawy roślin w pionie.
Żywe panele z bluszczu jako zielona kurtyna
Zielona kurtyna z bluszczu pozwoli błyskawicznie i trwale zamaskować nieestetyczne miejsca, takie jak kompostownik, śmietnik albo nieciekawy domek na narzędzia.
Żywe panele z bluszczu jako zielony parawan
Zielone ekrany z bluszczu w donicach można zastosować jako osłonę tarasu lub balkonu. Za ich pomocą można również wydzielić w ogrodzie zaciszne zakątki, zaaranżować kącik wypoczynkowy albo nawet stworzyć prawdziwy zielony labirynt.
.
Podsumowując
Panele z bluszczu to wynalazek na miarę współczesnego, wiecznie zabieganego świata. Otrzymujesz gotowe, żywe ogrodzenia praktycznie od ręki, więc oszczędzasz czas, miejsce i energię poświęconą na pielęgnację młodych sadzonek. Po co czekać latami, skoro można mieć wiecznie zielony, ekspresowy żywopłot z bluszczu już po kilku godzinach!
.
.
Post we współpracy z marką ITC Garden
- Jak „dopieścić” krawędzie trawnika? - 19 września 2024
- Jak sadzić tuje na żywopłot - 13 września 2024
- Ogród tropikalny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 15 - 13 września 2024