Grill w ogrodzie albo spokojny wieczór przy ogniu powinny odbywać się w pięknym otoczeniu. Tu znajdziesz 10 pomysłów, jak zaaranżować bezdymne palenisko w ogrodzie.
Palenisko w ogrodzie to moim zdaniem niezastąpiony element wyposażenia. Sprawia, że wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody staje się jeszcze przyjemniejszy. Grill w ogrodzie stwarza okazję do spotkań z przyjaciółmi, a ciepło bezdymnych płomieni pozwala przedłużać wieczory spędzane w ogrodzie praktycznie w nieskończoność. Bezdymnych? Owszem, jeśli tak jak ja posiadasz bezdymne palenisko ogrodowe FireFly.
W przeciwnym razie nieodłącznym towarzyszem wypoczynku przy ogniu będą kłęby gryzącego w oczy dymu, typowego dla zwykłych grilli i palenisk. Być może wpadnie też wkurzony tym dymem sąsiad i zrobi zadymę. No cóż, gorące emocje murowane.
Wracając do tematu: być może zauważyłeś, że podczas tegorocznych podróży „Busem po polskich ogrodach” zawsze towarzyszy mi bezdymne palenisko żeliwne FireFly. W związku z tym spędziłem wiele wspaniałych chwil przy grillu i przy okazji zdobyłem sporo pomysłów, jak zaaranżować palenisko w ogrodzie.
Zanim Ci te aranżacje przedstawię, słowem wstępu podstawowe zasady wyboru miejsca na palenisko ogrodowe.
.
Jak wybrać miejsce na palenisko ogrodowe?
Idealne miejsca na palenisko w ogrodzie powinno się znajdować:
Z dala od łatwopalnych przedmiotów i roślin. Suche trawy lub gałęzie albo drewniane zadaszenie i wesoło buzujący ogień to zły pomysł. Nawet, jeśli są to płomienie bezdymne, jak w przypadku paleniska FireFly.
Łatwo dostępne. Podczas grillowania musisz mieć dogodny dostęp do rusztu. Nawet, jeśli chcesz się po prostu ogrzać przy ogniu, wolna przestrzeń przy palenisku jest niezbędna.
Blisko miejsc do siedzenia. Możesz ustawić palenisko ogrodowe przy kąciku wypoczynkowym lub odwrotnie, ustawić meble ogrodowe przy palenisku.
W pięknym otoczeniu. W tym miejscu na scenę wkraczają aranżacje paleniska w ogrodzie. Właściwie w 10 różnych ogrodach, które odwiedziłem tym sezonie:
Bezdymne palenisko w ogrodzie z patyków
W tym ogrodzie królują dekoracje z patyków, pni i konarów. Rośliny zimozielone uatrakcyjniają miejsce na palenisko o każdej porze roku, ale wczesną wiosną rządzą rośliny cebulowe. Drewno i ogień to ryzykowne połączenie. Palenisko ogrodowe Firefly zatrzymuje większość iskier, więc minimalizuje ryzyko. Niemniej dla pewności ustaw palenisko w bezpiecznej odległości od drewnianych elementów. Gdy całe drewno wewnątrz paleniska się wypali, przykryj je żeliwną pokrywą.
Bezdymne palenisko ogrodowe na tarasie
Morze tulipanów, elegancka magnolia i widok na przepiękny ogród – przydomowy taras to idealne miejsce do wypoczynku i biesiadowania przy ogniu. Palenisko nie dymi, więc może stać w pobliżu jasnej elewacji bez ryzyka zabrudzeń.
Bezdymne palenisko w rustykalnym kąciku wypoczynkowym
Ceglany mur osłania kącik wypoczynkowy przed wiatrem i stwarza wrażenie przytulności. Rustykalne meble ogrodowe gwarantują dogodne warunki do biesiadowania. Żeliwne palenisko ogrodowe Firefly nie dymi i wydziela przyjemne, nienachalne ciepło, więc może bez problemu stać tuż przy biesiadnikach, dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Bezdymne palenisko ogrodowe wśród „dzikiej” zieleni
Widok bujnej, półdzikiej zieleni uspokaja. Grillując w tym wiejskim ogrodzie, można się poczuć jak na biwaku! W końcu spotkania przy ogniu z założenia mają niezobowiązujący, sielski charakter!
Bezdymne palenisko przy pergoli w japońskim zakątku
Klasyczna elegancja wszędzie wygląda dobrze! Ta zasada sprawdza się idealnie zarówno w przypadku paleniska FireFly, jak i szpilki gnejsowej. Razem idealnie wpasowały się w klimat japońskiego kącika wypoczynkowego. Kratka obsadzona hortensją pnącą podkreśla zaciszną atmosferę.
Bezdymne palenisko w romantycznym kąciku wypoczynkowym
Mimo skromnych rozmiarów w kąciku wypoczynkowym w ogrodzie przy szeregówce mieści się wszystko, o czym można marzyć podczas grillowania i wypoczynku. Żeliwne palenisko ogrodowe FireFly nie produkuje dymu, więc nic nie zakłóca zapachu piwonii, azalii i róż kwitnących tuż obok.
Bezdymne palenisko w ogrodzie góralskim
Kącik wypoczynkowy z fotelami na biegunach, siermiężne belki i podmurówka z polnego kamienia, a na deser siekiera wbita w pieniek i obficie kwitnące supertunie – żeliwne palenisko ogrodowe wygląda, jakby stało tu od zawsze! Prosty design i grube żeliwo idealnie komponują się z góralskim stylem.
Bezdymne palenisko we wgłębniku
Wgłębnik obudowany kamieniem to świetne miejsce na palenisko ogrodowe – pod warunkiem, że jest bezdymne! Dym ze zwykłego paleniska mógłby w bezwietrzne dni gromadzić się w zagłębieniu terenu. Za to bezdymne palenisko ogrodowe zapewnia przyjemne ciepło, którym można się cieszyć z wygodnych foteli. Piwniczka obok to świetne miejsce na drewno do paleniska. Dodatkowa korzyść to maliny na wyciągnięcie ręki i strumień szumiący tuż obok.
Bezdymne palenisko przy basenie
Impreza przy basenie i grillowanie to murowany sukces! Palenisko pozwala ogrzać się po wyjściu z wody i od razu „wrzucić coś na ruszt”. Potem można usiąść na wygodnej kanapie wśród egzotycznych roślin na marokańskim tarasie albo w wygodnie urządzonej altanie.
Bezdymne palenisko na tarasie nowoczesnym
Prosty, szlachetny design paleniska FireFly doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnego tarasu. Lawenda dookoła odstrasza komary, a cukinie i pomidorki koktajlowe w donicach tylko czekają, by wrzucić je na grilla.
.
Podsumowując
Szlachetna prostota i solidne wykonanie sprawdzają się zawsze i wszędzie. Przykładem tej zasady jest palenisko bezdymne w ogrodzie.
.
.
Post we współpracy z marką FireFly
- Jak „dopieścić” krawędzie trawnika? - 19 września 2024
- Jak sadzić tuje na żywopłot - 13 września 2024
- Ogród tropikalny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 15 - 13 września 2024