Płaczące drzewa zwracają uwagę malowniczym pokrojem, a przy tym zajmują stosunkowo mało miejsca. W tym poście przygotowałem dla Ciebie przegląd najpiękniejszych odmian o zwisających pędach oraz przykładowe aranżacje z ich udziałem.
Zanim przejdę do przeglądu najatrakcyjniejszych odmian różnych gatunków, słowem wstępu przytoczę kilka argumentów, dlaczego w ogóle warto stosować płaczące drzewa w ogrodzie i na tarasie.
.
Gdzie i dlaczego warto sadzić płaczące drzewa
1. Płaczące drzewa, dzięki charakterystycznej sylwetce, zwracają uwagę niezależnie od pory roku. Również zimą, gdy opadłe liście odsłaniają malowniczo zwisające pędy, pokrój płaczących drzew można podziwiać w całej okazałości. Z drugiej strony, dodatkowym atutem wielu płaczących odmian są barwne liście, atrakcyjne kwiaty, dekoracyjne owoce albo ozdobna kora.
2. Płaczące drzewa zajmują zwykle mniej miejsca niż odmiany o pokroju typowym dla danego gatunku i cechują się wolniejszym wzrostem. Osobną kategorię stanowią miniaturowe drzewka o zwisających pędach, uzyskiwane poprzez szczepienie na piennej podkładce krzewów o płożącym pokroju. Niektóre z nich nadają się do uprawy w dużej donicy na tarasie.
3. Minidrzewko o zwisających pędach lub niewielkie płaczące drzewo sprawdzi się jako centralny punkt małego ogrodu przed domem lub wyspowej rabaty na trawniku. Ciekawie prezentują się także płaczące drzewa posadzone symetrycznie po dwóch stronach alejki lub wejścia do domu.
4. Od każdej reguły istnieją wyjątki: niektóre płaczące drzewa po latach osiągają spore rozmiary. Najlepiej sadzić je pojedynczo w dobrze wyeksponowanym miejscu. Zwisające pędy wyglądają niezwykle malowniczo nad oczkiem wodnym. Parasolowata korona drzewa rosnącego bezpośrednio na trawniku może stanowić naturalny odpowiednik altany: w słoneczny dzień cudownie jest skryć się za kurtyną wiszących pędów i cieszyć romantyczną atmosferą „zielonego azylu”.
To tylko niektóre zastosowania i zalety, jakie oferują płaczące drzewa. Przeglądając najpopularniejsze odmiany o zwisających pędach, zapewne dostrzeżesz mnóstwo innych walorów.
.
Płaczące drzewa – najpiękniejsze odmiany do małego ogrodu
1. Brzoza ‘Youngii’
Brzoza brodawkowata (Betula pendula) ‘Youngii’ tworzy gęsty parasol długich, wiotkich pędów. Odmiana jest szczepiona na pniu o wysokości 1,5-2,5 m, więc z wiekiem rozrasta się już tylko wszerz. Po latach średnica korony bywa większa od wysokości całego drzewa! Płaczące drzewa zwracają uwagę malowniczym pokrojem o każdej porze roku, ponadto brzoza ‘Youngii’ wiosną przyciąga wzrok soczystą zielenią młodych listków, jesienią złotą szatą, a zimą białą ozdobną korą pnia. Toleruje słabsze gleby, nie boi się nawet siarczystych mrozów i praktycznie nie choruje. Preferuje pełne słońce, ale poradzi sobie na lekko ocienionym stanowisku.
.
2. Buk ‘Purple Fountain’
Buk pospolity (Fagus sylvatica) to wolno rosnąca odmiana o wąskiej koronie, zwisających pędach i ciemnoczerwonych liściach. Jest znacznie mniejszy w porównaniu z formą botaniczną tego gatunku: po 20 latach uprawy osiąga 3-5 m wysokości i 1,5-2 m szerokości. Pokrój tej odmiany jest porównywany do sylwetek pochylonych wędrowców lub baśniowych czarowników. Najintensywniej wybarwia się w pełnym słońcu, lubi żyzne, gliniaste, wapienne gleby o umiarkowanej wilgotności. Jest w pełni mrozoodporny, ale zdarza się, że wiosenne przymrozki uszkodzą końcówki najmłodszych pędów. Bez obaw, szybko odrosną, zwłaszcza że odmiana ‘Purple Fountain’, tak jak wszystkie buki, dobrze znosi ciecie.
Podobną odmianą buka, odróżniającą się od poprzedniej szerszą, parasolowatą koroną, jest ‘Purpurea Pendula’.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
3. Modrzew ‘Repens’
Modrzew europejski (Larix decidua) ‘Repens’ osiąga 1 m średnicy, a jego wzrost zależy od wysokości szczepienia (zwykle wynosi około 2 m). To doskonały wybór do małego ogrodu. Tak jak wszystkie modrzewie odmiana ‘Repens’ zrzuca igły na zimę, by już wczesną wiosną na nowo pokryć się pęczkami młodych jasnozielonych igiełek. Zresztą, wąski parasol jasnobrązowych, cienkich, wiotkich pędów zwisających do ziemi wygląda atrakcyjnie nawet bez igieł. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu na zasobnej, umiarkowanie wilgotnej glebie, jednak jest w stanie znieść mniej korzystne warunki uprawy.
.
4. Morwa ‘Pendula’
Morwa biała (Morus alba) ‘Pendula’ to płaczące drzewo o długich pędach zwisających do samej ziemi. Warto przyjrzeć się jej liściom! Na jednym pędzie, tuż obok siebie, wyrastają liście o bardzo zróżnicowanym wyglądzie: sercowate, jajowate, całobrzegie i głęboko klapowane. Liście morwy słyną jako pokarm dla jedwabników oraz naturalny lek na cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne. Odmiany żeńskie rodzą jadalne, bardzo słodkie owoce, podobne do jeżyn. Owoce morwy ‘Pendula’ są czarnofioletowe, a u innych odmian tego gatunku mogą być również białe lub różowe. Morwa biała to wyjątkowo niewymagające drzewo. Najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko ocienionych, osłoniętych stanowiskach i na lekkich, przepuszczalnych glebach o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Dobrze znosi suszę i zanieczyszczenie powietrza, jest odporna na choroby i szkodniki, a w dobie ocieplenia klimatu bez okrycia wytrzymuje polskie zimy. Jedynie młode, niedawno posadzone okazy warto zabezpieczyć na czas mrozów.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
5. Wiąz ‘Camperdownii’
Wiąz (Ulmus) ‘Camperdownii’ to mieszańcowa odmiana o regularnej, parasolowatej koronie. W sezonie gęsto pokrywają ją duże asymetryczne liście, które jesienią przebarwiają się na złoto. Wysokość szczepienia wynosi zwykle 2-3 m, za to średnica starszych okazów może przekroczyć 8 m. Wiąz ‘Camperdownii’ jest świetnie przystosowany do polskiego klimatu. Preferuje żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby i słoneczne miejsca. Toleruje półcień, a także zanieczyszczone powietrze. Mankamentem jest podatność na holenderską chorobę wiązów oraz roztocza.
Wiąz ‘Camperdownii’ świetnie sprawdzi się również w roli żywej altany. Można go prowadzić przy podporach, formując płaską koronę dachową.
.
6. Wierzba iwa ‘Kilmarnock’
Wierzba iwa (Salix caprea) ‘Kilmarnock’ już w lutym pokrywa się miękkimi srebrzystymi kotkami. Wiosną bazie ustępują miejsca sporym zielonym liściom z szarawym spodem. Zwraca uwagę regularną parasolowatą koroną z pędami zwisającymi do ziemi. Zależnie od miejsca szczepienia osiąga 1,5-2 m wysokości i podobną średnicę. Kocha słoneczne, wilgotne miejsca. Podlewana podczas okresów suszy może rosnąć na słabszych piaszczystych glebach. Doskonale znosi mróz, zanieczyszczenie powietrza oraz silne cięcie po kwitnieniu.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
7. Rajskie jabłonie
Jabłonie ozdobne to odmiany i mieszańce jabłoni kwiecistej (Malus floribunda), jagodowej (Malus baccata) i kilku innych pokrewnych gatunków. Wiosną toną w różowych kwiatach, latem niektóre oferują purpurowo-zielone ulistnienie. Jesienną dekoracją są drobne i niezbyt smaczne, za to bardzo efektowne owoce, które u wielu odmian utrzymują się długo po opadnięciu liści. Zimą na szczególną uwagę zasługują płaczące drzewa, czyli takie odmiany jak ‘Red Sentinel’, ‘Royal Beauty’ oraz ‘Purpurea Pendula’. Są niższe od jabłoni o typowym pokroju, osiągają 3-4 m wysokości. Jabłonie ozdobne są mniej wymagające od sadowniczych odmian, niemniej preferują żyzne, przepuszczalne, próchniczne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Dobrze czują się w słońcu lub delikatnym półcieniu.
.
8. Wiśnie ozdobne
Wiśnie ozdobne są znane przede wszystkim z obfitego kwitnienia, które w Japonii jest okazją do narodowego świętowania. Wiele odmian, oprócz kwiatów, oferuje atrakcyjny pokrój. Są wśród nich również płaczące drzewa. Popularnością cieszy się wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) ‘Kiku-shidare’ o zwisających gałęziach i luźnej, parasolowatej koronie, dorastająca do około 5 metrów wysokości i 4 metrów średnicy. Na przełomie kwietnia i maja tworzy pęczki dużych, pełnych, różowych kwiatów zwisających na długich szypułkach. Mniej znana jest wiśnia zwisła (Prunus pendula), która przy docelowym wzroście zaledwie 1-2 m tworzy szeroką, parasolowatą koroną o średnicy aż 3-4 m. W kwietniu pokrywa się białymi drobnymi kwiatami, jesienią wzrok przyciągają pomarańczowoczerwone liście. Wiśnie ozdobne lubią słoneczne, zaciszne miejsca oraz żyzne, dość wilgotne gleby.
.
9. Jarząb ‘Pendula’
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) ‘Pendula’ to prawdziwy klejnot. Wiosną obficie kwitnie na biało, pod koniec sezonu stroi się w korale czerwonych owoców oraz pomarańczową jesienną szatę. Zimą uwagę zwraca płacząca korona ze zwisającymi, dziwacznie powykręcanymi pędami. To nieduże drzewko o docelowym wzroście 2-3 m. Urośnie praktycznie w każdej glebie, jest doskonale przystosowane do polskiego klimatu i praktycznie nie wymaga pielęgnacji.
.
10. Karagana ‘Walker’
Karagana syberyjska (Caragana arborescens) ‘Walker’ to krzew szczepiony na pniu, w formie miniaturowego drzewko o parasolowatej, ażurowej koronie. W maju i czerwcu rozwija mnóstwo drobnych żółtych kwiatów, które zmieniają się w słodkawe, jadalne strączki. To płaczące drzewo nie do zdarcia: doskonale radzi sobie na suchych, piaszczystych, wapiennych glebach, nawet zasolonych, jest odporne na zanieczyszczenia powietrza oraz w pełni mrozoodporne. Do pełni szczęścia potrzebuje słonecznego miejsca.
.
Płaczące drzewa do dużego ogrodu
11. Cedr ‘Glauca Pendula’
Cedr atlaski (Cedrus libani subsp. atlantica) ‘Glauca Pendula’ to wolno rosnące drzewo o bardzo szerokim, kaskadowym pokroju, przez okrągły rok pokryte srebrzystymi igłami. Zwykle kończy wzrost przy 5 m wysokości, ale może osiągnąć ponad dwukrotnie większą średnicę. Wymaga ciepłego, osłoniętego, słonecznego stanowiska. Odpowiada mu lekko kwaśna, umiarkowanie wilgotna gleba o przeciętnej zasobności.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
12. Wierzba płacząca
Wierzba płacząca (Salix x sepulcralis) ‘Chrysocoma’ dorasta do 15-20 m wysokości. Gruby, solidny pień kontrastuje z delikatnością cieniutkich, wiotkich, bardzo długich pędów, zwisających niemal do ziemi. Zimą w oczy rzuca się ich słomkowożółta barwa. Wierzby to chyba najbardziej znane płaczące drzewa, od ponad dwóch wieków popularnie sadzone na cmentarzach oraz w parkach, zwłaszcza nad brzegami zbiorników wodnych. Nie bez powodu: najlepiej rosną na żyznych, próchniczych glebach o co najmniej umiarkowanej wilgotności. Są w pełni mrozoodporne, wymagają słonecznego stanowiska.
.
13. Buk ‘Pendula’
Buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Pendula’ to płacząca odmiana o sile wzrostu typowej dla gatunku. Osiąga wysokość 15-25 m i podobną szerokość. Tworzy nieregularną, płaczącą koronę o fantazyjnie powykręcanych, zwisających pędach. To jedno z najbardziej malowniczych drzew parkowych, odpowiednie również do dużych ogrodów.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Płaczące drzewa to całoroczna dekoracja ogrodu. Odmiany wymienione w tym poście to nie wszystko. Płożące iglaki,
a także okrywowe i pnące róże szczepione na pniu przybierają pokrój płaczących minidrzewek, podobnie jak irgi i trzmieliny. W piennej formie oferowane są również niektóre pnącza, m.in. glicynia oraz milin. Nie brak też drzew z natury wykształcających płaczący pokrój.
Płaczące drzewa są tak różnorodne, że bez wątpienia znajdziesz idealnego kandydata do swojego ogrodu.
- Żywopłot liściasty – dlaczego warto się na niego zdecydować? - 9 września 2024
- Borówka amerykańska i jagoda kamczacka. Wyjątkowe odmiany - 5 września 2024
- Ogród polsko – włoski, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 14 - 4 września 2024