Bluszcz (Hedera helix) to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin ogrodowych.
- Wiecznie zielony, a tym samym atrakcyjny przez cały rok
- Tolerancyjny i bezproblemowy w uprawie, odporny na mróz, choroby i szkodniki
- Praktycznie samowystarczalny (nie trzeba go nawet podwiązywać)
- Cenny dla pszczół, ptaków i wielu innych dzikich mieszkańców ogrodu
- To wysokowydajna żywa fabryka tlenu, pochłaniacz CO2 i nawilżacz powietrza w jednym
- Można go stosować na różne sposoby
- Pasuje do każdego stylu aranżacji zieleni
Właśnie na tych dwóch ostatnich punktach chciałbym skupić się w tym poście. A konkretnie udowodnić te stwierdzenia na przykładzie kilku ciekawych aranżacji z bluszczem, wypatrzonych w ogrodach urządzonych w różnych stylach.
.
Dla romantyków: naturalny pomysł na bluszcz w ogrodzie
O stylu naturalistycznym pisałem ostatnio w tym poście. Tym razem celowo użyłem słowa „naturalny”. Ogród, z którego pochodzą te zdjęcia, nie jest typowo naturalistyczny. W nasadzenia z roślin egzotycznych i typowo ogrodowych wkomponowano arcydzieła stworzone przez Naturę. Do takich arcydzieł bez wątpienia należą stare, malownicze drzewa oplecione wiecznie zielonym bluszczem. Sceneria emanuje tajemniczym, pierwotnym urokiem, kojarzy się z czymś dawnym i nieprzemijającym. Zauważ, że chociaż te kadry pochodzą z listopada i marca, czyli miesięcy, w których większość roślin nie zachwyca urodą. Jak widać, nie dotyczy to bluszczu.
Gęstwina liści i pędów bluszczu przez cały rok zapewnia schronienie drobnej ogrodowej faunie. Pod koniec sezonu kwiaty bluszczu częstują owady ostatnią porcją nektaru w sezonie, a zimą ptaki podjadają jego drobne, kuliste owoce.
Niestety, ta aranżacja jest trudna do odtworzenia. Po pierwsze, trzeba mieć w ogrodzie duże, sędziwe drzewa liściaste. Po drugie czas i cierpliwość na czekanie przez kilka-kilkanaście lat, aż bluszcz szczelnie porośnie pnie i konary.
.
Dla niecierpliwych: pomysł na bluszcz na tarasie w nowoczesnym ogrodzie
Na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, ale ten ogród z tarasem powstał od zera w zaledwie kilka tygodni. Aranżacja jest podwójnie nowoczesna. Po pierwsze, taras i ogród urządzono w nowoczesnym stylu. Kompozycją rządzą proste linie i geometryczne kształty. Wykorzystano tylko kilka gatunków i odmian roślin, za to starannie dobranych i wielokrotnie powtórzonych w liniowych nasadzeniach.
Wszystkie użyte rośliny są łatwe w uprawie, ponadto wyróżniają się wyrazistym pokrojem i długotrwałą lub całoroczną atrakcyjnością. Dominują gatunki wiecznie zielone, takie jak żywotnik ‘Smaragd’, jałowiec ‘Green Carpet’ i oczywiście bluszcz pospolity. Zastosowano go w formie zimozielonych ekranów z bluszczu w donicach z wysokiej jakości aluminium. To właśnie ów drugi aspekt nowoczesności tej aranżacji: panele z bluszczu to nowe, genialnie proste rozwiązanie oferowane przez firmę ITC Garden. Producent dostarcza gotowe zazielenione panele ogrodzeniowe, porośnięte pędami bluszczu uprawianego na nich już od kilku lat. Aby stworzyć zieloną ścianę, wystarczy posadzić żywe ekrany w ogrodzie. Albo, w przypadku ekranów z bluszczu w donicach, ustawić na tarasie bądź innej nawierzchni. W poprzek żywe panele prawie nie zajmują miejsca, więc idealnie sprawdzają się w ciasnych, miejskich przestrzeniach.
W tym przypadku ekrany z bluszczu pełnią podwójną rolę: osłaniają taras przed wiatrem i wzrokiem sąsiadów, a z drugiej strony stanowią efektowne tło dla hortensji bukietowych. Butelkowa zieleń liści bluszczu pięknie kontrastuje z białą elewacją domu oraz jasną barwą żwiru użytego w roli ściółki dla hortensji.
.
Warto wiedzieć
Wiecznie zielone ekrany z bluszczu w donicach są niezastąpione w miastach, zwłaszcza na przeludnionych osiedlach w centrum. W betonowej dżungli dusznej od spalin i gorącego, suchego powietrza liczy się każdy skrawek zieleni. Ekrany z bluszczu są zielone cały rok, nawet zimą, do tego dzięki donicom można je zastosować na utwardzonych nawierzchniach (nie wymagają dostępu do gleby).
.
Jak wspomniałem na wstępie, działają cuda dla mikroklimatu. Pojedynczy ekran z bluszczu, o szerokości 120 cm m i wysokości 180 cm rocznie pochłania aż 20 kg dwutlenku węgla, w zamian produkując15 kg czystego tlenu. Na tym nie koniec: liście bluszczu nieustannie parują, przyjemnie nawilżając i delikatnie chłodząc najbliższe otoczenie. Dodatkowo zielona ściana zapewnia skrawek cienia, osłania przed wiatrem, miejskim hałasem i zanieczyszczeniami. A Jeśli zamontujesz nad ekranami z bluszczu stelaż, pnącze z czasem utworzy zielone zadaszenie.
.
Dla każdego: bramka z bluszczu
Pomysł prosty i efektowny, możliwy do zrealizowania na różne sposoby. Łuk czy bramka szczelnie pokryte wieczną zielenią bluszczu przypominają przejście do tajemniczego ogrodu.
Jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz postawić nad ścieżką w ogrodzie stelaż z drewna lub metalu (gotowy lub wykonany samodzielnie), następnie posadzić po obu stronach młode sadzonki bluszczu, a potem czekać, aż z biegiem lat konstrukcja się zazieleni.
Istnieje szybsze rozwiązanie: możesz ustawić po dwóch stronach ścieżki żywe panele ogrodzeniowe, już zazielenione bluszczem. Następnie wystarczy połączyć ich wierzchołki aluminiowymi prętami, drewnianymi kantówkami czy nawet drutami – w korzystnych warunkach już po roku szczelnie się zazielenią. Jeśli ustawisz wzdłuż ścieżki kilka żywych paneli, będziesz mógł spacerować zielonym tunelem z bluszczu.
.
Podsumowując
Z pewnością uda Ci się znaleźć swój własny pomysł na bluszcz w ogrodzie i na tarasie, bo to uniwersalne pnącze można stosować na 1001 sposobów: w pionie i poziomie, na wzór natury i w nowoczesnym stylu. Dzięki żywym ekranom na efekt nie trzeba czekać, natomiast aluminiowe donice pozwalają wprowadzić wieczną zieleń w morzu betonu z dala od zdrowej gleby. Nawet, jeśli mieszkasz w bloku i zamiast ogrodu masz tylko balkon!
.
.
Post we współpracy z marką ITC Garden
- Pomysły na bluszcz w ogrodzie i na tarasie - 26 stycznia 2025
- Jak zaprojektować ogród naturalistyczny? Inspiracje z polskich ogrodów - 22 stycznia 2025
- Rośliny do oczka wodnego w ogrodzie – inspiracje i sprawdzone gatunki - 19 stycznia 2025