Kiedy przycinać trawy ozdobne i jak to zrobić prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poście.
Trawy ozdobne to obecnie jedna z najmodniejszych grup roślin. Podbiły polskie ogrody, skwery miejskie i tereny zieleni osiedlowej. Nic w tym dziwnego: są różnorodne, łatwe w uprawie, pasują do każdego stylu aranżacji ogrodów, do tego zachowują atrakcyjność przez całą zimę aż do przedwiośnia.
Niemniej nic nie trwa wiecznie: suche kępy traw ozdobnych z nadejściem nowego sezonu są już nieco nadwerężone tygodniami zimowych chłodów, wilgoci, śnieżyc i wichur. Zaschnięte, martwe liście szarzeją lub brązowieją, zeszłoroczne kwiatostany zdążyły już porządnie „wyłysieć” i utracić dawną puszystość.
Spokojnie: już wkrótce w ich miejsce wyrosną nowe, świeże liście. W końcu niemal wszystkie ogrodowe trawy ozdobne to byliny, czyli rośliny wieloletnie, odradzające się co roku jak feniks z popiołów.
Stare musi ustąpić nowemu – zgodnie z tym powiedzeniem suche liście traw ozdobnych muszą zniknąć, by zrobić miejsce dla młodych przyrostów. I tu przechodzę do sedna: nim na dobre ruszy wegetacja, trzeba przeprowadzić przycinanie traw ozdobnych.
.
Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Początek nowego sezonu to najlepszy moment na przycinanie traw ozdobnych. Jednak dokładny termin należy dostosować do wymagań danego gatunku trawy ozdobnej, a także aktualnych warunków pogodowych.
W najcieplejszych, południowo-zachodnich częściach kraju przycinanie traw ozdobnych można rozpocząć już na początku marca, a nawet pod koniec lutego, jeśli prognozy pogody nie zapowiadają powrotu silnych mrozów. Mieszkańcy centralnej, wschodniej i północnej Polski powinni się wstrzymać do połowy marca, nim chwycą za sekatory lub nożyce do trawy.
Najwcześniej, czyli na przełomie lutego i marca, „pod nóż” idą trawy ozdobne w pełni mrozoodporne, m.in.:
- Trzcinnik ostrokwiatowy, krótkowłosy i leśny
- Mozga trzcinowa
- Manna mielec
- Rajgras wyniosły
- Palczatka miotlasta
- Śmiałek darniowy
- Wydmuchrzyca piaskowa
Przycinanie traw ozdobnych pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych przeprowadza się kilka tygodni później, zwykle od połowy marca najpóźniej do pierwszych dni kwietnia. Późniejszy termin cięcia jest zalecany dla takich gatunków, jak:
- Miskant chiński i olbrzymi
- Rozplenica japońska
- Imperata cylindryczna
- Hakonechloa smukła
- Kortaderia (trawa pampasowa)
- Ostnica cieniutka
- Proso rózgowate
.
Ale, jak zwykle, wszystko zależy od pogody. W tym roku wiosna przyszła wyjątkowo szybko, więc w pierwszych dniach marca przycinanie traw ozdobnych mam już za sobą, wliczając w to gatunki ciepłolubne. Lepiej nadmiernie nie opóźniać tego zabiegu: suche źdźbła trzeba usunąć, zanim wegetacja ruszy pełną parą, inaczej podczas przycinania łatwo uszkodzić młode pędy wybijające spod ziemi.
.
Dlaczego nie warto przycinać traw ozdobnych jesienią?
Jedno jest pewne: przycinane traw ozdobnych jesienią, tuż po zaschnięciu liści, to zły pomysł. Z kilku powodów:
- Suche kwiatostany i liście traw ozdobnych pozostają dekoracyjne całą zimę, czyli w terminie, gdy większość roślin ogrodowych wygląda nieciekawie.
- Gęste kępy zaschniętych źdźbeł pełnią funkcję ciepłej pierzynki chroniącej korzenie traw ozdobnych przed mrozem.
- W suchych kępach traw chętnie zimują drobne ssaki i owady.
- Kwiatostany traw ozdobnych skrywają pożywne nasiona. Stanowią cenne źródło pokarmu dla ptaków zimujących w ogrodzie, m.in. dla wróbli.
Późną jesienią poprzestań na wycięciu połamanych kwiatostanów, ponadto zwiąż w chochoł długie źdźbła wysokich traw ozdobnych, takich jak miskant oraz kortaderia (trawa pampasowa).
.
Jakich traw ozdobnych nie trzeba ciąć?
Przycinanie traw ozdobnych zimozielonych i półzimozielonych można zastąpić wyczesywaniem. W tym celu, używając grabi do liści jak grzebienia, usuwa się suche, martwe, zbrązowiałe źdźbła spomiędzy żywych liści, które zachowały kolor naturalny dla danego gatunku i odmiany. Dodatkowo możesz lekko skrócić suche końcówki źdźbeł. Wyczesywanie lubią:
- Turzyce
- Sesleria jesienna
- Owsica wiecznie zielona
- Kostrzewa sina, Gautiera, owcza i niedźwiedzie futro
.
Jak przycinać trawy ozdobne?
Zasada jest prosta: niskie trawy ozdobne przycina się nisko, tuż nad ziemią, wysokie wyżej. Znaczenie ma zarówno gatunek, jak i odmiana trawy ozdobnej. Przykładowo, miskant chiński w odmianie ‘Little Zebra’ osiąga maksymalnie do 70-80 cm wysokości, natomiast ten sam gatunek w odmianie ‘Malepartus’ dorasta do 2-2,2 m.
Większe kępy wysokich traw ozdobnych, zwłaszcza miskantów, można dla wygody związać w chochoł i dopiero wtedy przystąpić do cięcia. Dzięki temu łatwiej będzie też zebrać ścięte źdźbła. Wysokie odmiany miskanta przycina się 15-20 cm nad ziemią, niższe na wysokości 10-15 cm.
Proso rózgowate oraz trzcinniki również ścinam na wysokości 10-15 cm, natomiast imperatę, hakonechloę oraz rozplenice japońskie tnę odrobinę niżej, do ok. 10 cm.
Jeszcze silniej, ok. 5-10 cm nad ziemią, ścinam ostnicę oraz palczatkę. Przy okazji „pod nóż” nawinęły się suche kwiatostany rozchodników, więc wycięliśmy je tuż nad ziemią.
.
Warto wiedzieć
Bambusy ogrodowe to wyjątkowa grupa traw ozdobnych.Są wśród nich gatunki zimozielone i o liściach sezonowych, wysokie i niskie, kępiaste, okrywowe, mniej lub bardziej ekspansywne… Jest tego sporo, dlatego przycinanie bambusów postaram się opisać szczegółowo w innym poście. Generalna zasada brzmi: nie podchodź do bambusów ogrodowych z ostrym sprzętem przed całkowitym ustąpieniem przymrozków.
.
Czym przycinać trawy ozdobne?
Kępy traw ozdobnych składają się z setek źdźbeł, więc nie ma co bawić się z sekatorem. Zamiast tego lepiej sięgnąć po porządne nożyce do żywopłotu.
Ręczne nożyce do żywopłotu idealnie nadają się do przycinania traw ozdobnych o delikatnych, cienkich źdźbłach, np. rozplenicy japońskiej oraz imperaty cylindrycznej. Mało kto poprzestaje na jednym egzemplarzu trawy ozdobnej w ogrodzie. Warto zainwestować w porządny sprzęt, zwłaszcza że z pewnością przyda Ci się nie tylko do cięcia traw ozdobnych. Ja wybrałem nożyce do żywopłotu EnergyCut marki GARDENA.
Łączą w sobie możliwość szybkiego cięcia oraz pracy z dużą siłą i wydajnością. Dzięki opcji 2 w 1 równie dobrze radzą sobie z kępami traw oraz zdrewniałymi gałązkami, które trafiają się w żywopłocie. Faliste ostrza z powłoką antyadhezyjną zapobiegają przywieraniu ścinków pędów czy źdźbeł. Komfort pracy ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli masz zamiar przyciąć jednorazowo większą liczbę roślin. Nożyce EnergyCut posiadają ergonomiczne uchwyty. Ich zaokrąglony kształt oraz łagodna amortyzacja nożyc sprawiają, że ręce nie męczą się podczas długotrwałego cięcia.
Jeśli uprawiasz karłowe odmiany oraz niewielkie gatunki traw ozdobnych o filigranowych źdźbłach, lepszym wyborem mogą okazać się mniejsze, bardziej precyzyjne, lekkie nożyce do żywopłotu PrecisionCut. Ich proste, bardzo ostre ostrza pokryte powłoką antyadhezyjną gwarantują szybkie, czyste, dokładne cięcie. Zostały wyposażone w uchwyty ErgoTec, idealnie dopasowane do kształtu dłoni, oraz system skutecznej amortyzacji. Nożyce do żywopłotu PrecisionCut są wyjątkowo lekkie, co jest ogromną zaletą podczas długotrwałej pracy.
Wysokie trawy ozdobne o twardych źdźbłach i grubych łodygach wymagają „cięższej artylerii”. Kierując się tą zasadą, przycinanie miskantów chińskich przeprowadziłem za pomocą akumulatorowych nożyc do żywopłotu EasyCut marki GARDENA.
Są niewielkie, poręczne i bardzo lekkie, przystosowane do precyzyjnego cięcia małych i średnich żywopłotów. Dzięki nim przycinanie traw ozdobnych, konkretnie miskantów, trwało dosłownie chwilę i nie wymagało większego wysiłku.
Nożyce do żywopłotu EasyCut ważą zaledwie 2,3 kg razem z akumulatorem, więc ich ciężar nie nadweręży Ci ramion. Ergonomiczny uchwyt ErgoTec ze zintegrowanym włącznikiem sprawia, że narzędzie bezpiecznie leży w dłoniach bez względu na pozycję.
Długość listwy tnącej wynosi 40 cm – w sam raz, by za jednym przyłożeniem „skosić” rozrośniętą kępę miskanta. Wycinane laserowo i szlifowane ostrza zapewniają precyzyjne i szybkie cięcie z dużą mocą, przy niewielkim wysiłku i bez przerw. W trakcie cięcia blisko ziemi (tak jak w przypadku traw ozdobnych) oraz wzdłuż ścian ostrza nożyc do żywopłotu są chronione przez osłonę na końcu listwy. Wyświetlacz LED w uchwycie pozwala w każdej chwili sprawdzić stan naładowania akumulatora. W pełni naładowany akumulator 2,0 Ah załączony w komplecie umożliwia cięcie przez ok. 70 minut. To aż nadto, abym zdążył przyciąć wszystkie miskanty w moim ogrodzie.
.
Spójrz jak wyglądało to w krótkim ujęciu filmowym:
@zogrodemnaty WIOSENNE CIĘCIE TRAW OZDOBNYCh w moim ogrodzie rozpocząłem od miskantow i rozplenic. Tak to wyglądało w największym skrócie. A przy okazji miałem okazję sprawdzic nożyce akumulatorowe od GARDENA. Spisały się idealnie. #cięcietrawozdobnych #nożyceakumulatorowe #gardena #miskant #rozplenica #wiosna #trawyozdobnewogrodzie
.
Na koniec pozostało sprzątanie. To żaden problem: szerokie grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL Vario mają szerokość roboczą aż 77 cm, więc niezwykle wydajnie „przeczesują” przestrzeń. Co więcej, składają się na pół, umożliwiając wygodne zebranie zgrabionego materiału. Są częścią systemu Combisystem: można je zintegrować z dowolny trzonkiem, dostosowując jego długość i kształt do swoich indywidualnych potrzeb.
.
Gotowe!
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024