Rośliny na podmokły teren

Rośliny na podmokły teren 0

Podmokły teren nie musi być trudny do obsadzenia – poznaj rośliny na podmokły teren, które lubią nadmiar wody.

Zmiany klimatu związane z globalnym ociepleniem to nie tylko upały i susze! Również inne ekstremalne zjawiska pogodowe z roku na rok stają się coraz częstsze. Należą do nich gwałtowne burze, ulewne deszcze, a w konsekwencji powodzie. W zeszłym sezonie jedna z nich dotkliwie odbiła się na wielu polskich ogrodach, jednak niektóre zniosły ją zaskakująco dobrze. To dlatego, że rosną w nich rośliny odporne na zalewanie, dla których ciągły nadmiar wilgoci w podłożu to codzienność. Warto o nich pamiętać, jeśli zakładasz ogród na podmokłym terenie albo w okolicach nadrzecznych, narażonych na podtopienia.

Rośliny na podmokły teren 1

Rośliny na podmokły teren 2

Rośliny na podmokły teren 3

.

Podmokły teren w ogrodzie – przyczyny i możliwe rozwiązania

Przewlekle wilgotna czy wręcz mokra gleba nie bierze się znikąd – przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

  • Ciężka, gliniasta gleba – glina oraz ił słabo przepuszczają wodę, więc jej wysoka zawartość w podłożu sprzyja stagnowaniu wody. Na niewielka skalę można temu zaradzić, rozluźniając gliniastą glebę piaskiem lub żwirem.
  • Nieprzepuszczalny grunt – Nawet, jeśli wierzchnia warstwa gleby jest stosunkowo luźna i woda swobodnie w nią wsiąka, głębiej może się znajdować zbite, nieprzepuszczalne podglebie. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być dreny odwadniające, odprowadzające nadmiar wody.
  • Obniżenie terenu – Logiczne, że na obszarze położonym niżej od sąsiednich terenów poziom wód gruntowych znajduje się płycej. Ekstremalnym rozwiązaniem byłoby nawiezienie dużych ilości ziemi i „wyjście z dołka” . Niemniej wiązałoby się to z ogromnymi kosztami.
  • Bliskość cieku wodnego – teren nadrzeczny jest z natury narażony na podmakanie i okresowe zalewanie. Gdy poziom wody w rzece rośnie, np. po wiosennych roztopach lub obfitych deszczach, przyległym terenom grozą podtopienia.

Rośliny na podmokły teren 4

Rośliny na podmokły teren 5

Rośliny na podmokły teren 6

Rośliny na podmokły teren 7

.

Jak przejść z ogrodem na TY?

Rośliny na podmokły teren 7a

Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.

Rośliny na podmokły teren 7aaa

Rośliny na podmokły teren 7aaaa

.

Rośliny na tereny podmokłe – jakie wybrać?

Jedno jest pewne: podmokły teren nie powinien przekreślać marzeń o pięknym, różnorodnym ogrodzie. Wręcz przeciwnie – lepiej podjąć wyzwanie i sprytnie obejść problem, sadząc rośliny odporne na zalewanie korzeni. To znacznie prostsze i mniej kosztowne rozwiązanie niż melioracja całej posesji. Co uprawiać na podmokłym terenie ? Okazuje się, że gatunki przywykłe do przewlekłej wilgotności gleby można znaleźć zarówno wśród roślin ozdobnych, jak i owocowych; drzew, krzewów, krzewinek, bylin i roślin jednorocznych.

Rośliny na podmokły teren 8

Rośliny na podmokły teren 9

Rośliny na podmokły teren 10

.

Warto wiedzieć

Wysoki poziom wód gruntowych można wykorzystać, budując zbiornik wodny. Pomysły, jak go zazielenić, znajdziesz w poście Czym obsadzić oczko wodne w ogrodzie?

Rośliny na podmokły teren 11

.

Drzewa na podmokły teren

Drzewa z terenów podmokłych, które w naturze na co dzień radzą sobie z zaleganiem wody w glebie, bez problemu zniosą takie warunki w ogrodzie. Inspiracji warto szukać na terenach nadwodnych, bagiennych oraz w wilgotnych lasach.

  • Wierzby (Salix) – Klasyczna wierzba płacząca (Salix × sepulcralis) ‘Chrysocoma’, często sadzona nad stawami w parkach, a także rodzima wierzba biała (Salix alba) to spore drzewa, osiągające ponad 20 m wysokości. Do ogrodu lepiej wybrać dwukrotnie mniejszą wierzbę iwę (Salix caprea), wierzbę siwą (Salix eleagnos) albo poskręcaną wierzbę babilońską (Salix babylonica) ‘Erythroflexuosa’, o wzroście do 4-6 m. W małych, miejskich ogródkach sprawdzą się kompaktowe wierzby ozdobne, m. in. całolistna (Salix integra) ‘Hakuro-Nishiki’, iwa w płaczącej odmianie ‘Kilmarnock’ albo modna wierzba pleciona (czyli roślinna rzeźba, „utkana” z pędów wierzby energetycznej lub wikliny).

Rośliny na podmokły teren 12

Rośliny na podmokły teren 13
3

Rośliny na podmokły teren 14

Rośliny na podmokły teren 15

Rośliny na podmokły teren 16

Rośliny na podmokły teren 17

  • Klon jesionolistny (Acer negundo) – w ogrodach najczęściej spotykania jest odmiana ‘Flamingo’, o różowo-biało-zielonych liściach (podobnych jak u wierzby ‘Hakuro Nishiki’).

Rośliny na podmokły teren 18

Rośliny na podmokły teren 19

Rośliny na podmokły teren 20

  • Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum) – orientalne drzewo o liściach w kształcie serca. Jesienią fantastycznie się przebarwia, a do tego roztacza piernikowy aromat.

Rośliny na podmokły teren 21

Rośliny na podmokły teren 22

Rośliny na podmokły teren 23

Rośliny na podmokły teren 24

  • Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – nazwa mówi sama za siebie. Wytwarza charakterystyczne korzenie powietrzne (pneumatofory), dzięki którym jest odporny nawet na długotrwałe zalewanie. To wysokie drzewo iglaste, zrzucające igły na zimę.

Rośliny na podmokły teren 26

Rośliny na podmokły teren 27

Rośliny na podmokły teren 25

  • Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides): kolejny iglak „łysiejący” po sezonie. Nic straconego – i tak wygląda pięknie, ze względu na malowniczy pokrój i czerwonawą korę.

Rośliny na podmokły teren 28

Rośliny na podmokły teren 29

Rośliny na podmokły teren 30

  • Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – jedyne drzewo zimozielone w tym zestawieniu. Ma igły podobne do cisa, ale drobne szyszeczki oraz pokrój typowej „choinki” rozwiewają wątpliwości.

Rośliny na podmokły teren 31

Rośliny na podmokły teren 32

Rośliny na podmokły teren 33

  • Jeśli masz naprawdę duży teren podmokły do obsadzenia, możesz postawić na silnie rosnące topole (Populus), olchy (Alnus) albo dąb błotny (Quercus palustris).

Rośliny na podmokły teren 34

Rośliny na podmokły teren 35

Rośliny na podmokły teren 36

.

Zanim przejdziemy dalej wspomnę, że Partnerami tego postu są:

partner postu BLOG bopon

partner postu BLOG bros

partner postu BLOG kwazar

@zogrodemnaty

STARA CEGŁA – to bardzo dekoracyjny materiał… Polecam garść inspiracji 💚 Więcej na stronie:: www.zogrodemnaty.pl #inspiracjeogrodowe #cegła #staracegła #cegłaporozbiórkowa #kuchniaogrodowa #ogród #starociewogrodzie #starocie #ogródrustykalny

♬ Music In Your Heart (Instrumental) – BLVKSHP

.

Krzewy na teren podmokły

  • Wierzby (Salix) – po raz drugi, ale tym razem w wersji krzewiastej. Stale wilgotne gleby idealne będą np. wierzba lapońska (Salix lapponum), czarnokotkowa wierzba smukłoszyjkowa (Salix gracilistyla) ‘Melanostachys’, jej różowa wersja ‘Mount Aso’ oraz wiklina, czyli wierzba purpurowa (Salix purpurea).

Rośliny na podmokły teren 37

Rośliny na podmokły teren 38

Rośliny na podmokły teren 39

Rośliny na podmokły teren 40

  • Derenie (Cornus) – na glebach okresowo zalewanych i stale podmokłych poradzą sobie dewreń świdwa, rozłogowy (Cornus sericea) oraz biały (Cornus alba). Ich odmiany zachwycają barwnym ulistnieniem i równie kolorowymi pędami.

Rośliny na podmokły teren 41

Rośliny na podmokły teren 42

Rośliny na podmokły teren 43

Rośliny na podmokły teren 44

Rośliny na podmokły teren 45

  • Kalina koralowa (Viburnum opulus) – oprócz najpopularniejszej odmiany ‘Roseum’ o kwiatostanach jak śnieżne kule, warto wziąć pod uwagę karłowata ‘Compactum’, kwitnącą podobnie do dzikiej formy, jesienią wystrojoną w czerwone korale.

Rośliny na podmokły teren 46

Rośliny na podmokły teren 47

Rośliny na podmokły teren 48

  • Bez czarny (Sambucus nigra) – to krzew nie do zdarcia, na terenach zalewanych poradzi sobie bez trudu. Dzika forma botaniczna jest wątpliwej urody, za to odmiany ozdobne oczarowują barwnym i koronkowym ulistnieniem.

Rośliny na podmokły teren 49

Rośliny na podmokły teren 50

  • Tawuła wierzbolistna (Spiraea salicifolia) – tio rodzimy krzew o długich, różowych kwiatostanach. Dorasta do 1,5-2 m, wręcz kocha podmokłe gleby. Rozrasta się przez rozłogi, bywa ekspansywna.

Rośliny na podmokły teren 51

  • Kruszyna pospolita (Frangula alnus) – Kolumnowa odmiana ‘Fine Line’ o nitkowatych liściach robi niesamowite wrażenie. Co do dzikiej formy… powiedzmy, że  nie powala na kolana.

Rośliny na podmokły teren 52

Rośliny na podmokły teren 53

Rośliny na podmokły teren 54

.

Byliny na tereny podmokły

Ich wybór jest naprawdę duży i różnorodny, więc nie będę się o każdej z nich rozpisywał. Kwitnące rośliny lubiące podmokłe tereny i słońce to m. in.

  • Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus) i syberyjski (Iris sibirica)

Rośliny na podmokły teren 55

  • Parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Rośliny na podmokły teren 56

  • Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)

Rośliny na podmokły teren 57

  • Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis)

Rośliny na podmokły teren 58

  • Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides)

Rośliny na podmokły teren 59

  • Rdest (Persicaria) – różne gatunki

Rośliny na podmokły teren 60

  • Tojeść (Lysimachia) – różne gatunki

Rośliny na podmokły teren 61

  • Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata)

Rośliny na podmokły teren 62

  • Sadziec (Eupatorium) – różne gatunki

Rośliny na podmokły teren 63

  • Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Rośliny na podmokły teren 64

  • Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)
  • Knieć błotna (Caltha palustris),

…i wiele innych.

.

Trawy ozdobne na podmokłą glebę też się znajdą

  • Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra)

Rośliny na podmokły teren 65

  • Trzcina pospolita (Phragmites australis)

Rośliny na podmokły teren 66

  • Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea)

Rośliny na podmokły teren 67

  • Turzyce (Carax) – różne gatunki

Rośliny na podmokły teren 68

W podmokłym ogrodzie , w wilgotnym cieniu, sprawdzą się paprocie, takie jak długosz królewski (Osmunda regalis),języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) oraz wietlica samicza (Athyrium filix-femina).

Rośliny na podmokły teren 69

Rośliny na podmokły teren 70

Rośliny na podmokły teren 71

.

Rośliny osuszające teren

Na koniec wrócę do terenów popowodziowych. Aby pozbyć się nadmiaru wody zalegającej w gruncie, można posadzić rośliny osuszające teren. Przykładem mogą być wierzby, topole, olchy, jesiony i brzozy. Z mniejszych roślin w tej roli sprawdzą się m. in. trzcina, sit, sitowie, łączeń baldaszkowaty, pałka wodna. To gatunki o rozbudowanym systemie korzeniowym, który wydajnie pobiera wodę. Następnie roślina intensywnie wyparowuje wilgoć przez liście. Uwaga: pamiętaj, że po „”wypiciu” nadmiaru wody rośliny osuszające teren nadal będą ją pobierać. I, być może, podbierać wilgoć innym roślinom, bo są to przecież rośliny na podmokły teren…:)

Rośliny na podmokły teren 72

.

Podsumowując

podmokły teren może stać się inspiracja do stworzenia ogrodu jedynego w swoim rodzaju! Z pewnością docenisz go w upalne, suche dni, gdy stanie się oazą rześkiego mikroklimatu. Zadbaj więc, aby znalazły się tam rośliny na podmokły teren, które dopełnią swoim urokiem to wyjątkowe miejsce.

 

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *