Rustykalna rabata przy ścianie

rabata przy ścianie 1

Rabata przy ścianie, zwłaszcza w pobliżu drzwi wejściowych, powinna stanowić powód do dumy i ozdobę budynku. Jest świetnie wyeksponowana, niezawodnie przyciąga wzrok gości, więc jeśli będzie zadbana i umiejętnie zaplanowana, stanie się wspaniałą wizytówką domu i ogrodu. W tym poście przedstawię Ci przykład wyjątkowo efektownej, kwitnącej rabaty przy ścianie, zaprojektowanej w rustykalnym stylu.

Podczas projektowania rabaty jedną z podstawowych kwestii jest lokalizacja. Najczęściej rabata przy ścianie domu jest długa, ale stosunkowo wąska. Jest widoczna w całej okazałości tylko z jednej strony (od strony ogrodu, chyba że Twój wzrok przenika przez ściany). W związku z tym rośliny sadzi się na niej zwykle w jednym, dwóch rzędach. W tym drugim przypadku powinny być ułożone piętrowo, tzn. najwyższe przy ścianie domu, niższe z przodu, tak aby się wzajemnie nie zasłaniały.

rabata przy ścianie 2

Stanowisko przy ścianie domu jest z jednej strony korzystne, z drugiej dość problematyczne. Warunki świetlne (nasłonecznienie) zależą od tego, po której stronie budynku znajduje się dana rabata. Logiczne: południowa fasada jest przez większość dnia skąpana w słońcu, północna skrywa się w cieniu. Na wschodnią ścianę światło pada głównie rano i w godzinach przedpołudniowych, na zachodnią po południu i pod wieczór. Kamienna elewacja (zwłaszcza południowej ściany) w dzień nagrzewa się pod wpływem słońca, a w nocy wypromieniowuje zgromadzone ciepło. Sprzyja to roślinom ciepłolubnym i zimą chroni je przed przemarzaniem, ale dla gatunków wrażliwych na upały takie warunki będą nie do zniesienia. Ściana stanowi osłonę przed wiatrem i podporę dla wysokich roślin, zapobiegając ich połamaniu się pod ciężarem kwiatów czy naporem silnych podmuchów.

Styl rabaty powinien być zgodny ze stylem budynku oraz reszty ogrodu.  Rabata przy ścianie niemal zawsze znajduje się przynajmniej częściowo pod okapem dachu, który działa jak parasol. W związku z tym może wymagać podlewania nawet po deszczu.

Rabata przy ścianie, którą Ci za chwilę przedstawię, jest zlokalizowana przy południowej fasadzie dwustuletniej wiejskiej Mazurskiej Chaty, autentycznego reliktu minionej epoki, o którym przeczytasz więcej w tym poście. W takim miejscu aż się prosi o tradycyjną, rustykalną rabatę, Ze względu na silne nasłonecznienie stanowiska przy południowej ścianie budynku powinny na niej rosnąć gatunki typowo światłolubne.

Dobrze, pora na konkrety, czyli szczegółowy opis rustykalnej rabaty przy ścianie.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

rabata przy ścianie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Rustykalna rabata przy ścianie – gatunki i odmiany

rabata przy ścianie 3

Dość nieoczywistym elementem na słonecznej rabacie są hortensje, kojarzone z upodobaniem do półcienia. Nie dotyczy to jednak hortensji bukietowych, które jeśli mają pod dostatkiem wilgoci w podłożu, najobficiej kwitną w słońcu. Jedną z najniższych odmian jest 1. hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Polestar’ o wysokości do 60 cm i wybitnej mrozoodporności. Od czerwca aż do września rozwija baldachy białokremowych kwiatów, które pod koniec lata różowieją. W centralnej części rabaty przy ścianie rośnie 2. hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘Little Alf’ osiągająca do 1 m wysokości, o stożkowych białokremowych kwiatostanach. Na rabacie w pełnym słońcu nie mogło zabraknąć 3. lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), uwielbianej przez pszczoły i motyle. Magnesem na owady zapylające są również wszystkie pozostałe byliny kwitnące na tej rabacie. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) występuje w kilku odmianach: białej 7. ‘White Swan’, różowoczerwonej 8. ‘SunSeekers Magenta’, żółtej 9. ‘Kismet Intense Yellow’ oraz miniaturowej czerwonej 10. ‘Red Skipper’. Mniej więcej pośrodku rabaty złoci się 11. rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) ‘Goldsturm’. W kilku miejscach powtarzają się dwie odmiany liatry kłosowej (Liatris spicata): 12. ‘Floristan Violet’ oraz 13. ‘Alba’. Zgodnie z naczelną zasadą planowania nasadzeń najniższe byliny posadzono z przodu. Oprócz wspomnianej już karłowej jeżówki 10. ‘Red Skipper’ są to 14. przetacznik kłosowy (Veronica spicata) ‘Red Fox’ oraz 15. rozchodnik okazały (Sedum spectabile) ‘Stardust’. Rabata składająca się wyłącznie z obficie kwitnących bylin, krzewinek i krzewów mogłaby sprawiać wrażenie przeładowanej. Aby nieco rozluźnić kompozycję i dać odpocząć oczom od przepychu jaskrawych kolorów, pomiędzy kwitnące rośliny wkomponowano trawy ozdobne, a konkretnie miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) w odmianach 5. ‘Gracillimus Nana’ oraz 6.  ‘Gracillimus’. Po lewej stronie, tuż przy bramie, rabatę zamyka sosna kosodrzewina (Pinus mugo) szczepiona na pniu.

rabata przy ścianie 4

rabata przy ścianie 5

rabata przy ścianie 6

Zimą zimozielona kosodrzewina i lawenda, suche kępy miskantów, zaschnięte kwiatostany hortensji, jeżówek i rudbekii sprawiają, że rabata przy ścianie pozostaje dekoracyjna także po sezonie.

Wiosną, gdy przyjdzie pora przyciąć hortensje, trawy, lawendę i byliny, puste miejsce wypełnią rośliny cebulowe z tulipanami na czele.

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

rabata przy ścianie 101

.

Podsumowując

Stworzenie udanego projektu rabaty przy ścianie to wyzwanie: na tak eksponowanym stanowisku nie ma miejsca na niedociągnięcia. Jednak przy znajomości podstawowych zasad tworzenia całorocznych kompozycji oraz doboru roślin to zadanie po prostu musi się udać! A jeśli nie czujesz się na siłach, by stworzyć swój własny, indywidualny projekt, zawsze możesz zainspirować się rustykalną rabatą przy ścianie przedstawioną w tym poście.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *