Ogród jaki jest, każdy widzi. No właśnie. A czasem może lepiej aby nie widział? Albo abyś Ty ze swojego ogrodu nie widział czegoś, co tuż za płotem nie daje Ci spokoju. Zaniedbana posesja, odrapana elewacja, zarośnięty nieużytek, brzydki krajobraz itd. Możesz oczywiście postawić mur i mieć problem z głowy “raz na zawsze”. Tylko po co? A może za chwilę ten nieużytek zmieni się w piękny ogród? Albo sąsiad posprząta posesję i otynkuje dom…. Dlatego czasem lepiej osłonić się “na chwilę”, nie tak trwale, czyli stosując tzw. siatki cieniujące na ogrodzenie.
Wiem, wiem… Są i tacy, którzy powiedzą: ale przecież można coś posadzić i też nie będzie widać. No można. Tylko jest jeden problem. Wtedy efekt osłonięcia będzie za pięć lat. Albo dziesięć jak wybierzesz gatunki wolno rosnące. Dlatego jeśli zależy Ci na efekcie “na już”, proponuję jednak zwrócić uwagę na siatki cieniujące i tym podobne maty. Tym bardziej, że wybór jest duży i bez problemu możesz coś dopasować.
.
Jak dzielą się siatki cieniujące?
Zanim cokolwiek wybierzesz do swojego ogrodu, warto poznać trochę teorii. Nie jest szkodliwa ani nadmiernie zawiła, a jednak wybór może ułatwić. A przede wszystkim sprawić, że w efekcie kupisz to, czego dokładnie oczekiwałeś.
Najogólniej mówiąc, siatki cieniujące dzielą się na:
- siatki cieniujące na ogrodzenia (typowo ogrodowe np. Ombretex lub Grandinet),
- siatki cieniujące do ochrony upraw (np. Grandinet Horti),
- siatki cieniujące do osłony obiektów sportowych, np. kortów tenisowych, przed wiatrem (np. Grandinet Tenis).
Drugie i trzecie zostawmy w tym poście w spokoju, natomiast zwróć uwagę na te pierwsze, czyli typowe siatki cieniujące na ogrodzenia, zwane również osłonowymi lub maskującymi. Ich wybór jest zróżnicowany, jest wiele rodzajów, w różnych kolorach, grubościach, czyli gramaturze, a także splocie. A zatem w zależności od tego gdzie chcesz ich użyć, oraz co i jak zasłonić, na takie powinieneś zwrócić uwagę. Najogólniej mówiąc siatki osłaniają przed:
- nadmiernym słońcem,
- wiatrem,
- kurzem,
- a także wścipskim wzrokiem przechodniów lub sąsiadów,
- i oczywiście innymi niedogodnościami, na które Ty nie chcesz zaglądać siedząc wygodnie w leżaku.
.
Siatka cieniująca na ogrodzenie – jaką wybrać?
Pierwszym kryterium, który powinien decydować o Twoim wyborze powinien być rozmiar. Czyli wysokość na jaką chcesz się osłonić. Siatki standardowo występują najczęściej w rozmiarach 1; 1,2; 1,5; 1,7; 2 metry, a także i innych. Stąd na początek ten parametr powinieneś określić, dostosowując go jednocześnie do wysokości swojego ogrodzenia.
Po drugie masz do wyboru różne długości, a zatem możesz kupić potrzebną Ci ilość w rolkach 10, 20, 50, a nawet 100 metrowych.
Znając swoje potrzeby rozmiarowe, możesz przejść do dalszych parametrów. A są one następujące:
Kolor. Tu masz do wyboru różne możliwości, najczęściej jednak zielony, brązowy i czarny.
Procent zacienienia. Czyli inaczej gęstość siatki, która zasłoni bardziej lub mniej. Najpopularniejsze rodzaje to 55% (pierwsze zdjęcie) oraz 95% (drugie zdjęcie). Oczywiście ta druga zasłania bardziej.
Dodatkowo znaczenie ma również sposób montażu. Każdą z siatek można zakładać pojedynczo lub podwójnie, uzyskując dodatkową osłonę.
Siatka 55% – montowana pojedynczo:
Siatka 55% – montowana podwójnie:
Siatka 95% – montowana pojedynczo:
Siatka 95% – montowana podwójnie:
.
Jak mocować siatki cieniujące?
Większość siatek wyposażona jest w specjalne oczka montażowe umiejscowione wzdłuż całego obrzeża, które umożliwiają łatwy i szybki montaż np. przy pomocy opasek kablowych.
Ponadto tymi samymi opaskami, które z łatwością przechodzą przez splot siatki, można mocować ją również na całej powierzchni, wzmacniając tym samym przyleganie do ogrodzenia.
.
Alternatywa dla siatek cieniujących
Pokazane siatki to oczywiście tylko jedna z możliwości osłony. A zarazem najprostsza. Natomiast jest cała gama innych rozwiązań, nazwijmy je delikatnie “z wyższej półki”, które spełniają te same funkcje, a zarazem ciekawie wyglądają. Ponadto mogą być stosowane nie tyko na ogrodzeniach, ale również na balkonach. To różnego rodzaju maty osłonowe, przede wszystkim z gęsto plecionych włókien syntetycznych, np. maty raffia, z listew bambusowych lub technorattanu.
Podobnie jak siatki, osłony również występują w kilku kolorach. W przypadku mat raffia najpopularniejsze to zielony, beżowy, czarny czy brązowy.
Technorattan to z kolei duża różnorodność zarówno kolorystyczna, jak również rodzajów samych splotów. Stąd bez problemu można dobrać coś do rodzaju ogrodzenia, bądź stylu ogrodu lub balkonu.
Jak więc widzisz, wybór osłon jest duży. Bez względu czy zdecydujesz się na typowe siatki cieniujące na ogrodzenia, czy ich alternatywę w postaci mat raffia, listew bambusowych lub technorattanu, możesz się skutecznie osłonić. Albo przed wzrokiem sąsiadów, niechcianym widokiem za płotem, czy po prostu słońcem, wiatrem lub kurzem. Czasem, ze względu na określoną lokalizację ogrodu, jest to wręcz konieczne. Stąd warto znać dzisiejsze możliwości.
Na zakończenie wspomnę również, że zarówno same siatki, a szczególnie ich wspomniane zamienniki, w określonych okolicznościach zdecydowanie mogą poprawić odbiór zagospodarowania ogrodu, tworząc dobre tło, szczególnie dla nasadzeń roślinnych. W wielu przypadkach, mając jako alternatywę zachwaszczony nieużytek za płotem, warto się na nie zdecydować. Natomiast gdybyś poszukiwał gdzie je kupić, do tego w dobrej cenie, przez poniższy baner przeniesiesz się w odpowiednie miejsce.
Myślę, że powyższe informacje będą Ci pomocne. Czasem przed dokonaniem zakupu warto spojrzeć na to, co jest do wyboru. Szczególnie jeśli jest to zebrane w jednym miejscu i obrazowo pokazane. Mam też nadzieję, że Twoje spojrzenie na siatkę cieniująca na ogrodzenie będzie łaskawe. Oczywiście, że lepiej mieć z ogrodu piękny widok na las albo co najmniej górski krajobraz. Niestety, ale rzeczywistość jest często inna. Piękne widoki mają tylko nieliczni, a pozostali muszą kombinować, czym ich sobie oszczędzić. Stąd siatki mogą być na to dobrym, szybkim i niedrogim rozwiązaniem.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
Siatka super, co prawda ja na ogrodzenia kupiłam takie taśmy służące do przeplatania między przęsłami. A na tunel do ochrony warzywek kupiłam właśnie taką siatkę osłonową Horti 42%. Wszystko pasowało idealnie tym bardziej, że miałam możliwość zakupu w jednym odcinku.