Dziury na trawniku? Pozornie zdrowe rośliny marnieją i więdną w oczach? Dość! Nornice w ogrodzie potrafią nieźle nabroić, na szczęście istnieje skuteczny sposób, by się ich pozbyć.
Wyglądają niepozornie, jak małe, szarobure chomiki. Tymczasem ogrodowe nornice funkcjonują jak tajna organizacja przestępcza, mająca na celu błyskawiczne zdewastowanie Twojego ogrodu!
- Działają pod pseudonimem – szkody w ogrodach wyrządzają norniki, nie nornice! Konkretnie złoczyńcą jest nornik zwyczajny (Microtus arvalis). Tymczasem nornica ruda (Clethrionomys glareolus) to drobny gryzoń popularny w lasach, ale rzadko spotykany w ogrodach. Jednak umówmy się: i tak wszyscy nadal będą narzekali na „nornice w ogrodzie”, nie norniki, więc by uniknąć zamieszania, ja również przy tym określeniu pozostanę.
- Zeszły do podziemia – ogrodowe nornice (czyli norniki) spędzają większość życia pod ziemią. Nieustannie rozbudowują system nor i korytarzy, dziurawiący grunt jak sito. Otwory wlotowe w postaci dziur na trawniku to najmniejszy problem: podziemny labirynt, do którego prowadzą, wysusza glebę, niszczy jej strukturę, a w skrajnych przypadkach prowadzi do fragmentarycznego zapadania się terenu.
- Żyj szybko, umieraj młodo – to dewiza norników. Dożywają zaledwie ok. 1,5 roku (o ile przedtem nie upoluje ich jakiś drapieżnik), za to mnożą się w zastraszającym tempie. Norniki zwyczajne są zdolne do rozmnażania już w wieku 2 miesięcy, najszybciej ze wszystkich ssaków. Od tego momentu samica może co ok. 3 tygodnie rodzić od 4 do 8 młodych. Po kolejnych 3 tygodniach maluchy rozpoczynają samodzielne żerowanie, a mamusia rodzi kolejne…. I tak bez końca. Jedna para nornic rocznie może wydać na świat ponad. 120 młodych. Biorąc pod uwagę, że te młode szybko zaczynają „produkować” kolejne pokolenia, w korzystnych warunkach dwa norniki po roku zmienią się w ponad 1000 osobników. Prawdziwa armia szkodników.
- Są uzbrojone po zęby – zęby nornic rosną przez całe życie. Gryzonie na bieżąco je ścierają, używając ich jak ostrego oręża. Wbijają siekacze raz po raz w podziemne organy roślin ogrodowych i korę drzewek. Przegryzą nawet drewno, a co dopiero kable biegnące pod ziemią, np. zasilające oświetlenie ogrodu.
- Licho nie śpi – norniki są aktywne cały rok, przez całą dobę. Nie zapadają w sen zimowy. W sezonie wyściubiają nosa z nor głownie nocą. W okolicach zmierzchu i świtu można dostrzec, jak przemykają po powierzchni trawnika. Zimą i na przedwiośniu, gdy dostępność pokarmu spada, żerują całą dobę, czyli również za dnia. Gdy brak innego pokarmu, norniki obgryzają również rośliny, m.in. korę drzewek.
- Nie lubią mokrej roboty – nornice i norniki najchętniej osiedlają się na terenach suchych. Jeśli intensywnie nawadniasz ogród lub założyłeś go na mokrej, ciężkiej glinie, masz szansę uniknąć tych szkodników.
- Wąchają kwiatki od spodu – no dobra, nie tyle wąchają, co podgryzają. Nornice w ogrodzie (czyli norniki) podgryzają korzenie, cebulki, bulwy i kłącza roślin, które w efekcie więdną, schną i obumierają. Szczególnie smakują im młode krzewy i drzewka owocowe, warzywa korzeniowe, rośliny cebulowe oraz byliny o mięsistych kłączach i korzeniach. Od wiosny do jesienią, gdy nocą buszują na powierzchni, chętnie łakomią się na pożywne nasiona, również te dopiero co wysiane. Nie wzeszły Ci słoneczniki? Z 50 posadzonych cebulek tulipanów zakwitł jeden? Zgadnij, dlaczego ?
- Są tchórzliwe i podstępne – nie licz, że nornica odważnie stanie z Tobą twarzą w twarz. To płochliwe zwierzątko będzie siedziało w ukryciu, aż opuścisz teren jej żerowania. Za to nocą urządzi niezłą rozróbę, zmieniając Twój zadbany trawnik w pole golfowe z dziurami (norami) zamiast dołków.
- Są bezwzględne i czynią zło – poświęcasz swój czas i energię by mieć piękny ogród: dbasz o trawnik, sadzisz cebulki, nawozisz drzewka… a nornice bezlitośnie niweczą efekty Twoich starań.
.
Jak pozbyć się nornic?
Odpowiedź zależy od efektów, jakie chcesz osiągnąć. Istnieją trzy taktyki:
- Bierny opór – możesz się poddać i uprawiać w ogrodzie tylko to, czego nie lubią nornice. Widoku dziur w trawniku nie unikniesz, za to zminimalizujesz ryzyko poważnych strat w plonach. Z drugiej strony, pozbawisz się widoku tulipanów i smaku marchewek prosto z ogródka. Poza tym, gdy inwazja nornic w ogrodzie osiągnie zaawansowane stadium, wygłodniała armia szkodników połakomi się na niemal wszystko, nawet na to, czym normalnie gardzi.
- Profilaktyka – możesz przenieść ulubione „potrawy” norników na podwyższone zagony, takie jak warzywnik z betonu, albo postawić na uprawę w donicach. Wokół roślin, na których Ci szczególnie zależy, możesz utworzyć barierę z gatunków odstraszających nornice (przeczytasz o nich w dalszej części tego wpisu). Jeśli dopiero zakładasz trawnik, możesz zastosować na całej powierzchni specjalną drobnooczkową siatkę na nornice i krety.
- Radykalne środki – trzeba przyznać, że profilaktyka to „droga zabawa”, do tego nie zawsze się sprawdza. Aby pozbyć się problemu, często trzeba sięgnąć po najbardziej skuteczny sposób na nornice, czyli zafundować im ostatni posiłek. Ale po kolei…
.
Co odstrasza nornice?
Norniki i nornice nie lubią roślin o intensywnym aromacie oraz zawierający drażniący sok. Należą do nich m. in.:
- mięta (różne gatunki)
- czosnek zwyczajny i niedźwiedzi
- szachownica cesarska
- wrotycz pospolity
- wilczomlecz
- rącznik pospolity
- aksamitka
- narcyz
- gorczyca
- bazylia
- szczaw
- chrzan
- piołun
- nostrzyk biały i żółty
Uwaga: rośliny odstraszające nornice nie zawsze są skuteczne. Gdy populacja gryzoni osiągnie gigantyczne rozmiary, głodne i zdesperowane szkodniki zrobią podkop lub po prostu zignorują roślinną barierę stojącą im na drodze do ulubionego pokarmu. Poza tym, odstraszanie nornic jest jak wymiatanie śmieci z jednego kąta w inny. Nawet, jeśli uda Ci się tymczasowo przepłoszyć gryzonie poza teren posesji, czyli do sąsiada, prawdopodobnie wkrótce powrócą. Natomiast, jak się domyślasz, z powrotem stosunków dobrosąsiedzkich może być gorzej.
.
Jak zwalczyć nornice w ogrodzie?
Jak dotąd jedyny naprawdę skuteczny sposób na nornice w ogrodzie to wyłożenie trutki. Jeśli zastosujesz preparat na początku inwazji, zanim nornice i norniki zdążą zwielokrotnić populację, masz szansę pozbyć się problemu szybko, łatwo, tanim kosztem i na długo. Konkretnie mam na myśli Granulat na Nornice i Norniki Bros.
Jest to specjalistyczna przynęta pokarmowa w saszetkach, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo stosowania (saszetki eliminują bezpośredni kontakt z preparatem). Trutka wydziela zapach zbóż, który niezawodnie wabi gryzonie na ostatnią w życiu ucztę. Działa niezawodnie już po jednokrotnym spożyciu przez gryzonie, ale z kilkudniowym opóźnieniem. Dzięki temu po pierwsze inne szkodniki nie kojarzą granulatu ze śmiercią swoich pobratymców, a po drugie zdążą „zejść Ci z oczu”, zanim wyzioną ducha. Preparat posiada właściwości mumifikujące, dzięki czemu nie narazi Cię na nieprzyjemny „aromat” rozkładających się gryzoni. Zawiera gorzką substancję, która zniechęca do konsumpcji ludzi i zwierzęta domowe (psy, koty), a jednocześnie jest ignorowana przez gryzonie.
Granulat na Nornice i Norniki Bros należy stosować wyłącznie, gdy problem się pojawi, nie zapobiegawczo. Nie wysypuj granulatu z saszetek! Saszetki, wraz zawartością, należy wykładać w bezpośrednim sąsiedztwie nor lub wprost do otworów wlotowych, na trasach wędrówek gryzoni oraz w miejscach ich żerowania. Myślę, że nie muszę Ci przypominać o środkach ostrożności, takich jak rękawiczki oraz o konieczność dokładnego stosowania się do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu preparatu.
.
Warto wiedzieć
Granulat na Nornice i Norniki Bros może być stosowany również do zwalczania innych gryzoni, takich jak myszy i szczury. Wewnątrz i wokół budynków może być wykładany wyłącznie w odpornych na manipulację stacjach deratyzacyjnych, rozmieszczonych co 5-10 m, zależnie od nasilenia inwazji. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba prowadzić inspekcję stacji deratyzacyjnych, aby ocenić skuteczności produktu, stan stacji deratyzacyjnych oraz usunąć padłe gryzonie, (koniecznie w rękawicach ochronnych lub za pomocą narzędzi, np. szczypiec). Bardzo ważne jest regularne uzupełnianie zjedzonej przynęty oraz wymiana zamokniętej lub zanieczyszczonej.
.
Pożegnanie z nornicami
Zanim sięgniesz po radykalne środki, rozważ naturalne metody odstraszania gryzoni. Ale jeśli zawiodą, nie wahaj się sięgnąć po skuteczną trutkę, czyli pokazany w poście granulat.
.
.
Post we współpracy z marką Bros
- Wiecznie zielona ściana w donicach na balkon i taras - 31 marca 2025
- Skuteczny sposób na nornice w ogrodzie - 30 marca 2025
- Zamiast „winter sowing”: ozimina i wiosenny siew pod włókniną – wczesne warzywa dla niecierpliwych - 28 marca 2025