Oświetlenie przed domem rozjaśni Ci wieczorne powroty z pracy, powita gości i wypłoszy intruzów. Zobacz ciekawe sposoby na efektowne oświetlenie ogrodu przed domem i daj się zainspirować!
Rośliny to nie wszystko! Aby zmienić teren wokół domu w ogród z prawdziwego zdarzenia, niezbędne są pewne dodatkowe elementy, m. in. nawierzchnie, mała architektura oraz oświetlenie ogrodowe.
Oświetlenie ogrodu, zwłaszcza oświetlenie przed domem, jest z wielu względów niezastąpione. Powodów jest kilka:
- Bezpieczeństwo – Lampy ogrodowe, rozmieszczone w przemyślany sposób, umożliwiają bezpieczne poruszanie się po terenie po zmroku. Kluczowe znaczenie ma oświetlenie przed domem, pozwalające dotrzeć od furtki czy samochodu do drzwi wejściowych bez ryzyka wypadku.
- Estetyka – Piękny ogród jest wart podziwiania przez całą dobę! Oświetlenie ogrodu wydobywa piękno roślin i dekoracji po zachodzie słońca. Przedogródek stanowi wizytówkę posesji – aby mógł pełnić tą funkcję nie tylko za dnia, niezbędne jest oświetlenie przed domem.
- Nastrój – Za pomocą odpowiednio rozplanowanych reflektorów, lamp stojących i wiszących, kinkietów, świetlnych punktów w stopniach schodów i innych elementów świetlnych można wyczarować niepowtarzalną atmosferę, której próżno szukać za dnia. Oświetlenie ogrodu przed domem sprawi, że polubisz późne powroty z pracy. A przynajmniej od progu poprawi Ci nastrój po ciężkim dniu.
- Bezpieczeństwo (nieprzypadkowo po raz drugi) – Licho nie śpi, zwłaszcza po zmroku! Dzięki oświetleniu przed domem każdy nocny intruz będzie dobrze widoczny. Z pewnością zniechęci złodziei, poza tym na czas ostrzeże Cię przed niechcianymi wizytami.
- Rozrywka – Za pomocą specjalnych efektów świetlnych możesz stworzyć prawdziwy spektakl! Profesjonalne techniki oświetleniowe umożliwiają zabawę światłem na najwyższym poziomie! Symulowanie księżyca, ogrodowy teatr cieni, podkreślanie konturów wybranych obiektów, zmiana intensywności i barwy oświetlenia albo ruchome reflektory witające gości przybywających na imprezę to murowany sposób na niezapomniany wieczór!
.
Jak zaplanować oświetlenie ogrodu przed domem?
Projekt oświetlenia ogrodu musi być dobrze przemyślany. Rodzaj lamp, ich ilość i rozmieszczenie należy dobrać do istniejących i planowanych nasadzeń, elementów małej architektury, układu nawierzchni, ukształtowania terenu. Aby ułatwić sobie oświetlenie ogrodu przed domem, najlepiej jest zacząć od określenia stref i elementów, które chcesz rozjaśnić.
- Podjazd
- Wejście do domu
- Ścieżka do domu
- Schody do domu
- Elewacja
- Nasadzenia i dekoracje
.
A więc po kolei – zobacz, jak można oryginalnie, efektownie i praktycznie każdy z tych elementów podświetlić.
Oświetlenie podjazdu
Oświetlenie podjazdu w klasycznej wersji opierało się na kilku wysokich lampach stojących, które rzucają światło od góry. Sprawdzone sposoby działają nadal bez zarzutu, przy czym zamiast prądożernych lamp ulicznych starego typu stosuje się znacznie wydajniejsze, energooszczędne lampy stojące LED.
Obecnie coraz częściej stosuje się niskie lampy stojące, tworzące ciąg wzdłuż podjazdu. Popularne dawniej latarenki i lampioniki, montowane w gruncie, na betonowych cokołach lub ogrodzeniu, są niezbyt praktyczne.
Znacznie lepszym rozwiązaniem są nowoczesne słupki oświetleniowe.
Oświetlenie podjazdu w najbardziej nowoczesnej wersji to moim zdaniem lampy w kostce brukowej, czyli tzw. oświetlenie najazdowe. Oprawy najazdowe montuje się bezpośrednio pomiędzy kostkami brukowymi, tak, aby nie wystawały ponad poziom nawierzchni podjazdu.
Uwaga: lampy najazdowe z definicji są narażone na ciężar kół najeżdżającego na nie samochodu, dlatego muszą być odpowiednio wytrzymałe! Bardzo ważny jest również wysoki poziom szczelności, ponieważ oświetlenie gruntowe jest wybitnie narażone na wilgoć oraz zanieczyszczenia pyłowe. Zwróć uwagę na wyprofilowanie podjazdu – nawet najszczelniejsze lampy nie powinny być montowane w mięsach potencjalnego gromadzenia się wody deszczowej. Reflektor w kałuży to zły pomysł – chyba, że chodzi o specjalne oświetlenie podwodne, które możesz zamontować bezpośrednio w oczku lub kaskadzie.
A co z oświetleniem parkingu? Miejsce postojowe w ogrodzie można podświetlić podobnie jak podjazd.
Osobną kwestię stanowi oświetlenie wjazdu do garażu, alternatywnie carportu, czyli wiaty parkingowej. W ich przypadku świetnie sprawdzają się kinkiety ogrodowe oraz lampy wiszące.
.
Oświetlenie wejścia do domu
Lampa nad drzwiami wejściowymi oraz drzwiami tarasu umożliwi Ci otworzenie tych drzwi kluczem bez sięgania po latarkę. Jako oświetlenie wejścia do domu idealnie sprawdzają się kinkiety zewnętrzne oraz lampy wiszące. Zwróć uwagę na moc oświetlenia: lampa nad drzwiami domu nie może oślepiać osób wchodzących do domu ani z niego wychodzących.
.
Oświetlenie ścieżki do domu
Oświetlenie ścieżki wiodącej od bramki do drzwi do domu jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Przy okazji za pomocą lamp wzdłuż drogi do domu możesz podkreślić styl projektu i uwypuklić walory dekoracyjne przyległych nasadzeń.
W roli oświetlenia ścieżki doskonale sprawdzają się dyskretne reflektory dolne. Są ledwo widoczne w dzień, za to po zmroku rzucają łagodne światło od dołu. Ich kierunek i szerokość wiązki światła można łatwo dostosować do każdej sytuacji i projektu. Oświetlenie ścieżki musi ujawniać wszelkie niespodziani czyhające na twojej drodze, zwłaszcza ewentualne nierówności nawierzchni, a jednocześnie nie może Cię oślepiać.
Całościowym rozwiązaniem jest połączenie kilku rodzajów lamp, np. słupków oświetleniowych, lamp stojących oraz dolnych. Eklektyzm rzadko się sprawdza, dlatego warto dobrać wszystkie lampy z jednej kolekcji, dopasowanej do stylu ogrodu. Przykładowo, kwintesencją nowoczesności jest kolekcja Modern. Apex uosabia minimalistyczną elegancję, Stella styl glamour, natomiast Pinnacle łączy w sobie rustykalny urok mosiądzu i miedzi z innowacyjną technologią sterowania światłem ZDC Technology ™.
.
Oświetlenie schodów do domu
Schody ogrodowe po zachodzie słońca zmieniają się w niebezpieczną pułapkę. Oprawy świetlne montowane w stopniach, słupki oświetleniowe i reflektory oddolne wzdłuż schodów pozwolą Ci uniknąć wypadków po zmroku. Przy okazji, oddolne oświetlenie schodów prezentuje się niezwykle klimatycznie.
.
Oświetlenie elewacji
Podświetlana elewacja po zmroku zmienia nawet mały domek jednorodzinny w rezydencję rodem z Hollywood! Nie chodzi o to, by oświetlić fasadę mocnym reflektorem jak na stadionie, w najdrobniejszych szczegółach. Wręcz przeciwnie – oświetlenie elewacji powinno te szczegóły subtelnie podkreślać i uwypuklać. Lampy podświetlające ściany domu od dołu zapewniają zupełnie inny efekt niż kinkiety zewnętrzne. Oczywiście możesz zastosować oba typy oświetlenia fasady na raz albo włączać je naprzemiennie, wedle zapotrzebowania czy po prostu kaprysu.
Wyższy poziom wtajemniczenia stanowi oświetlenie sterowane, możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii Luxor. Pozwala ozdobić fasadę teatrem cieni, tęczą zmieniających się kolorów, a nawet projekcją świetlnych obrazów.
Oczywiście Luxor nadaje się nie tylko do oświetlania elewacji. Zastosowany w całym ogrodzie sprawia, że przydomowy krajobraz dosłownie ożywa! Zachwyt i zaskoczenie w oczach sąsiadów – bezcenne.
.
Oświetlenie roślin i dekoracji
Dyskretne oświetlenie rabaty przed domem zmienia rośliny w żywe rzeźby, tworząc magiczną atmosferę. Oprawy świetlne rzucające światło od dołu wydobywają z krzewów, bylin i drzewek cienie i formy odmienne od tych widocznych za dnia.
W ten sam sposób możesz podświetlić „zwykłe” rzeźby ogrodowe z betonu, kamienia, drewna czy innego materiału.
Do podświetlenia nasadzeń możesz wykorzystać również słupki ogrodzeniowe. W przeciwieństwie do oświetlenia dolnego są dość dobrze widoczne za dnia, dlatego staraj się stosować je z umiarem i w dobrze przemyślany sposób.
.
Podsumowując
Oświetlenie przed domem to wizytówka ogrodu po zmroku. Dba o Twoje bezpieczeństwo, robi wrażenie na sąsiadach i gościach, a jednocześnie trzyma z daleka intruzów. Fenomenalny efekt zapewniają rozwiązania całościowe, dlatego warto zaprojektować oświetlenie przed domem z zastosowaniem konkretnej serii lamp, dobranych do stylu domu i ogrodu. Kluczowe znaczenie ma ich jakość: lampy ogrodowe (a także cały niezbędny osprzęt) powinny pochodzić od sprawdzonego, renomowanego producenta. Tylko wtedy masz pewność, że oświetlenie ogrodu będzie funkcjonować przez lata, a nie przez jeden sezon. Lampy zewnętrzne muszą być odporne na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć i mróz, a także bezawaryjne, łatwe w montażu i obsłudze.
Najlepiej zaufać profesjonalistom – z pewnością należy do nich FX Luminaire, producent oświetlenia o globalnym zasięgu, ceniony w wielu krajach i na kilku kontynentach. To ekspert od zewnętrznego zastosowania technologii LED oraz cyfrowego sterowania oświetleniem, wiodący w branży producent oświetlenia krajobrazu i ogrodów. Sam zobacz!
.
.
Post we współpracy z marką FX Luminaire
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024