Storczyk lewitujący pod sufitem albo wyrastający wprost ze ściany? Da się zrobić! Vanda świetnie radzi sobie bez żadnego podłoża, do tego zadziwia tęczową kolorystyką kwiatów.
Wśród egzotycznych storczyków dominują epifity i litofity, które, zamiast tradycyjnie na ziemi, rosną na drzewach i nagich skałach. Co ważne, w przeciwieństwie do jemioły, epifityczne storczyki nie pasożytują na drzewach, lecz wykorzystują je wyłącznie jako podporę. Pod tym względem Vanda jest prawdziwą specjalistką. Ten niezwykły storczyk wykształca rozbudowany system grubych, rozgałęzionych korzeni powietrznych, które pobierają wilgoć bezpośrednio z powietrza. Srebrzyste, długie i grube jak kable korzenie powietrzne wyglądają intrygująco i egzotycznie.
Uwagę zwracają też duże, podłużne, skórzaste liście, wyrastające na przemian, jeden nad drugim, równo w tej samej płaszczyźnie. Jednak najwspanialszą dekorację stanowią oczywiście kwiaty. Storczyk Vanda rozwija od kilku do nawet kilkudziesięciu kwiatów na pędzie. Pojedynczy kwiat może mieć od 1 cm u Vanda testacea, do nawet 10-15 cm średnicy, m.in. u hybryd mających w swym rodowodzie Vanda sanderiana.
Znacznie delikatniejsza uroda cechuje storczyki o dość drobnych, za to bardzo licznych kwiatach, takie jak Vanda coerulescens,
oraz Vanda lilacina.
Każdy kwiat składa się z pięciu dużych, płasko rozłożonych płatków w tęczowych kolorach. Czego tu nie ma! Vanda kwitnie w całej gamie barw: od rzadkiego u storczyków błękitu, przez różne odcienie różu,
czerwieni,
żółci, pomarańczu,
bieli,
brązu,
zieleni, purpury,
aż po prawie czarny.
.
Płatki kwiatów są często pokryte siateczką żyłek lub nakrapiane. Przykładowo, złote płatki w kontrastowe karminowe cętki prezentuje Vanda ‘Marianne’.
Vanda denisoniana i jej hybrydy mają kwiaty w odcieniach żółci, pomarańczy i kremowej bieli.
Szczególne bogactwo kolorów oferują odmiany i mieszańce pochodzące od Vanda coerulea.
Na tym nie koniec: kwitnąca Vanda roztacza przyjemny, kwiatowy aromat. Wyjątkowo intensywną, przyjemną woń roztaczają Vanda lamellata
oraz słodko pachnąca Vanda tricolor.
Prawidłowo pielęgnowana Vanda może powtórzyć kwitnienie nawet do 3 razy w roku, a każdy z jej kwiatów w odpowiednich warunkach utrzymuje się na pędzie przez miesiąc z okładem.
Hodowcy nieustannie krzyżują ze sobą różne gatunki storczyków z rodzaju Vanda, uzyskując w ten sposób nowe, wspaniałe hybrydy.
Do tego dochodzą jeszcze mieszańce międzyrodzajowe, takie jak Ascocenda, efekt skrzyżowana storczyków Vanda oraz Ascocentrum.
.
Storczyk Vanda – uprawa
Jako typowy epifit storczyk Vanda może być uprawiana bez podłoża, nie potrzebuje nawet doniczki. Roślinie wystarczy koszyczek z drewna lub plastiku, który można podwiesić na sznurku lub drucie.
Alternatywą jest przymocowanie storczyka do grubego konara lub kawałka twardej kory
albo uprawa w pustym, szklanym naczyniu, ewentualnie glinianym pojemniku z otworami w dnie i bocznych ściankach, uzupełnionym włóknem kokosowym lub dużymi kawałkami kory. Korzenie są wrażliwe na uszkodzenia i powinny mieć możliwość swobodnego rozrostu. Jedynie martwe bądź zgniłe korzenie należy usuwać.
Storczyki z rodzaju Vanda pochodzą głównie z tropikalnych i subtropikalnych stref Azji, w związku z tym lubią wysokie temperatury: 24-32°C w dzień oraz 16-20°C nocą. W naturze rosną wysoko wśród koron drzew lub na nagich skałach, więc są światłolubne. Storczyki z rodzaju Vanda można uprawiać nawet przy południowym oknie, o ile latem od szyby oddziela je przejrzysta firanka. Bezpośrednie, pełne słońce to jednak zbyt wiele, mogłoby poparzyć liście storczyka. W sezonie roślina może przebywać również na zewnątrz, na przykład na tarasie.
Podlewanie storczyka Vanda to osobna kwestia. Wilgotność powietrza powinna rosnąć proporcjonalnie do temperatury otoczenia: latem, w okresie upałów i intensywnego wzrostu rośliny, korzenie storczyka trzeba zraszać kilka razy dziennie. Pamiętaj, by rozpylać wodę wokół rośliny, Vanda nie znosi spryskiwania liści, a tym bardziej zalegania wody w ich załomach. Jesienią wilgoć należy stopniowo ograniczać, by wiosną znów wznowić obfite nawadnianie.
Innym sposobem podlewania storczyka Vanda uprawianego bez podłoża jest zanurzanie systemu korzeniowego na około 30 minut w pojemniku z wodą (lub napełnianiu wodą szklanego naczynia z rośliną) raz na trzy dni. Pamiętaj, że roślina nie może przebywać w wodzie zbyt długo!
Raz w tygodniu zasilaj storczyka Vanda płynnym nawozem do storczyków, rozcieńczonym do 1/4 zalecanego stężenia podanego na opakowaniu. Jeśli uprawiasz roślinę w pojemniku z podłożem, raz w miesiącu porządnie przepłucz system korzeniowy czystą wodą bez nawozu.
.
Podsumowując
Storczyk Vanda wyróżnia się egzotyczną urodą, a ze względu na możliwość uprawy bez podłoża pozwala na tworzenie niebanalnych aranżacji, niemożliwych w przypadku „zwykłych” roślin doniczkowych.
Bogata kolorystyka mieszańców i odmian kusi, by powiększać kolekcję o kolejne storczyki z tego rodzaju. Zresztą, uprawa orchidei jest jak nałóg: gdy „oswoisz” swojego pierwszego storczyka, najpewniej nabierzesz ochoty na kolejne. Ważne, by nie kupować roślin byle gdzie, inaczej po zakończeniu kwitnienia mają marne szanse wrócić do formy. Zawsze wybieraj storczyki pochodzące z pewnego źródła, od sprawdzonych dystrybutorów i producentów orchidei, takich jak OrchidGarden. Tylko wtedy masz pewność, że otrzymane rośliny będą zadbane, w pełni zdrowe i faktycznie przynależne do konkretnej odmiany.
.
.
Post we współpracy z marką OrchidGarden
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024