Jak szybko i trwale zazielenić balkon lub taras, a przy okazji osłonić się od sąsiadów? Odpowiedzią jest całoroczna, wiecznie zielona ściana z bluszczu, dostępna w donicach.
Temat osłaniania się od sąsiadów i ulicy pojawiał się na tym blogu już nieraz – i nic dziwnego! Chyba nikt nie lubi, gdy wypoczynek zakłóca mu świadomość „bycia na widoku”. A tym bardziej uliczny hałas, spaliny czy porywisty wiatr. Sposobów rozwiązania tych problemów jest kilka:
- Parawan plażowy – pomysł tani i szybki, ale wybitnie nietrwały. Zdaje egzamin jedynie interwencyjnie, ustawiony na balkonie w bezwietrzny dzień. Z estetyką też wiele wspólnego nie ma, płachta materiału rozpięta na stelażu wygląda na prowizorkę, którą de facto jest. To samo dotyczy osłon z trzciny, wikliny czy bambusa.
- Mata balkonowa – rozwiązanie szybkie, tanie, praktyczne, ale ograniczone wysokością balustrady.
- Zabudowa boczna tarasu – ściany przesuwne ze szkła i zadaszenie skutecznie eliminują kwestie hałasu, spalin i niepogody. Doposażone w rolety pozwolą schronić się również przed ciekawskimi spojrzeniami. Niemniej oszklenie tarasu czy balkonu to w porównaniu z reszta przykładów kosztowna inwestycja. Poza tym dość radykalna: zmienia taras w letni ogród zimowy.
- Drewniana zabudowa balkonu – zdecydowanie jestem na tak, o czym zresztą niedawno pisałem. Pamiętaj, że tego typu inwestycja wymaga przemyślanego projektu i profesjonalnej realizacji. Poza tym, drewno to naturalny materiał, ale aby naprawdę móc cieszyć się kontaktem z naturą, drewniana zabudowa wymaga zazielenienia roślinami.
- Rośliny wokół tarasu – super, pod warunkiem, że taras jest otoczony gruntem pozwalającym posadzić drzewa lub wysokie krzewy. Minusem jest konieczność czekania, aż wspomniane rośliny urosną.
- Zielona ściana w donicy na balkonie lub tarasie – to jest to! Osłona przed światem zewnętrznym i bliskość życiodajnej zieleni w jednym! Pytanie, jaki rodzaj zielonej ściany wybrać, aby spełniła pokładane w niej nadzieje?
.
Zielona ściana w donicy na balkon i taras – z czego ją zrobić?
- Wysokie rośliny w donicach – duży plus za wykorzystanie zieleni, ale minus też sporo się znajdzie. Jeśli postawisz na wysokie trawy ozdobne, po cięciu osłona zniknie. Z kolei krzewy liściaste wiecznie zielone, takie jak laurowiśnia, a nawet tuje ‘Smaragd’, zajmują sporo miejsca wszerz. Polecam, jeśli masz spory taras, ale tylko pod warunkiem, że zapewnisz im trwałe i odpowiednio pojemne donice. Poza tym potrzeba czasu, aż rośliny osiągną odpowiednią wysokość i gęstość, by zasłonić widok i oddzielić taras od problemów zewnętrznego świata.
- Pnącza na balustradzie – to rozwiązanie połowiczne – i to dosłownie, bo balustrada rzadko miewa więcej niż 100-120 cm wysokości.
- Ogród wertykalny z roślin doniczkowych – owszem, ale nie każdy. Matę z kieszeniami na doniczki albo pułki na rośliny da się łatwo zawiesić na ścianie balkonu, ale jeśli ma zapewnić skuteczną osłonę, taki rodzaj zielonej ściany wymaga dodatkowej konstrukcji.
- Żywe panele z bluszczu – tak, to jest to! Bez żadnych zastrzeżeń, bo to zdecydowanie najlepszy sposób na trwałą, całoroczną osłonę tarasu z żywych roślin.
.
Wiecznie zielona ściana z bluszczu w donicy jako osłona tarasu
Żywe ekrany z bluszczu, w donicach lub do posadzenia w gruncie, to genialnie prosta innowacja od ITC Garden. Zamiast czekać, aż pnącze urośnie i pokryje podporę, można sobie sprawić „gotowca”, czyli mocną drucianą kratkę, gęsto obrośniętą bluszczem pospolitym (Hedera helix) lub irlandzkim (Hedera hibernica).
Żywe panele z pluszczu w donicach w roli zielonej ściany na balkonie i tarasie zapewnia co najmniej 12 korzyści na raz:
- Całoroczna osłona – Bluszcz to pnącze wiecznie zielone, więc żywy ekran pełni swoje funkcje niezależnie od pory roku. Dzięki temu sąsiad nie będzie mógł Cię podglądać nawet zimą.
- Ochrona przed wiatrem – Gęsty parawan z liści skuteczni hamuje porywiste podmuchy, a solidna kratownica i metalowa donica ocynkowana gwarantują stabilność konstrukcji.
- Bariera dla spalin – Żywy ekran z bluszczu nie tylko zatrzymuje spaliny i zanieczyszczenia pyłowe, ale ponadto pochłania aż 20 kg CO2 rocznie. Biorąc pod uwagę, że zwykle w roli osłony tarasu występuje kilka takich ekranów, poziom redukcji gazów cieplarnianych jest naprawdę spory.
- Tłumienie hałasu – Zielona ściana z bluszczu obniża poziom hałasu o kilka decybeli. To szczególnie ważne, jeśli Twój balkon lub taras sąsiaduje z ulicznym zgiełkiem.
- Fabryka tlenu – Bluszcz, jako roślina wiecznie zielona, przeprowadza fotosyntezę przez okrągły rok. Pojedynczy zazieleniony ekran produkuje aż 15 kg tlenu rocznie! Nareszcie można odetchnąć świeżym powietrzem nawet w centrum metropolii.
- Naturalna dekoracja – Ciemnozielone, skórzaste liście ozdobione jasną nerwacją prezentują się elegancko, naturalnie i niezobowiązująco zarazem. Wszędzie wyglądają dobrze, niezależnie od stylu i kolorystyki Twojego balkonu czy tarasu. Poza tym, zapewniają efektowne tło dla mebli oraz roślin w doniczkach. Nawiasem mówiąc, donica na ekran z bluszczu jest dostępna w dwóch kolorach: białym i grafitowym.
- Nawilżacz powietrza – Bluszcz nie tylko oczyszcza i natlenia, ale także nawilża powietrze w najbliższym otoczeniu. Na balkonie osłoniętym zielonymi ekranami łatwiej się oddycha, ponadto panuje tam orzeźwiający mikroklimat, chłodniejszy o kilka stopni w porównaniu do betonowej dżungli.
- Korzyści dla środowiska – Natlenianie i oczyszczanie powietrza to nie wszystko! Bluszcz jest miododajny, do tego kwitnie dopiero jesienią, zapewniając pszczołom i trzmielom ostatnią dawkę pożywnego pokarmu przed zimą. Z kolei w mroźnych miesiącach częstuje ptaki kulistymi owocami, które uwaga, dla ludzi są niejadalne!
- Natychmiastowy efekt bez czekania – Instalacja żywych paneli z bluszczu w donicach trwa tyle, ile wniesienie ich na balkon lub taras, posadzenie bluszczu wraz z panelem w donicy i ustawienie kilku takich donic w rzędzie. Zielona osłona tarasu w jedno popołudnie? Kilka godzin w zupełności wystarczy!
- Bezproblemowość – Bluszcz (pospolity oraz irlandzki) jest w pełni mrozoodporny, nie choruje i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy w miarę regularne podlewanie (zwłaszcza latem) i w razie potrzeby obcinanie pędów wyrastających nie tam, gdzie trzeba.
- Oszczędność miejsca – żywy ekran z bluszczu ma razem z donicą 220 cm wysokości i 120 cm szerokości, ale zajmuje minimum miejsca wszerz. Szerokość donicy wynosi zaledwie 40 cm, a kratownica pokryta bluszczem jest jeszcze węższa. Dzięki temu sprawdzi się nawet na małym balkonie w bloku.
- Trwałość – Bluszcz jest rośliną długowieczną – podobno w sprzyjających warunkach potrafi przetrwać ponad 600 lat! Wyjątkowa trwałość cechuje również donice i stelaż: są pokryte cynkową powłoką antykorozyjną, zapewniającą odporność na warunki atmosferyczne i upływ czasu.
.
Podsumowując
Kto powiedział, że nie można mieć wszystkiego? Wiecznie zielona ściana na balkon z bluszczu w donicy zapewnia co najmniej tuzin korzyści za jednym zamachem. 12 w 1 robi wrażenie! To najlepszy wybór, jeśli chcesz szybko i trwale zazielenić taras, raz, a dobrze.
.
.
Post we współpracy z marką ITC Garden
- Nawóz ekologiczny – czyli jaki? Skąd wiadomo, czy naprawdę jest „eko”? - 1 kwietnia 2025
- Wiecznie zielona ściana w donicach na balkon i taras - 31 marca 2025
- Skuteczny sposób na nornice w ogrodzie - 30 marca 2025