Wiecznie zielone ogrodzenie bez czekania, aż rośliny urosną i zewrą szyki? To możliwe! Tu znajdziesz przepis na żywopłot z bluszczu gotowy w kilka godzin.
Są takie sytuacje, w których zielone ogrodzenie jest potrzebne od zaraz. To tylko kilka przykładów:
- Zakładasz ogród od zera i chcesz jak najszybciej otoczyć pustą działkę zielonym parawanem.
- Konflikt z sąsiadem przybrał katastrofalne rozmiary i chcesz, by zszedł Ci z oczu natychmiast i na dobre.
- Za płotem ruszyła budowa, zwiększył się ruch na drodze lub otwarto szkołę pełną wrzeszczących maluchów, a Ty pragniesz odciąć się od zamieszania.
- Przed Twoim balkonem wyrósł blok, więc chcesz osłonić swój azyl przed ciekawskimi spojrzeniami.
- Nowo wybudowany lub istniejący garaż albo ogrodzenie są nieestetyczne, więc chcesz je czym prędzej zasłonić zielenią.
- Szanujesz swój czas i po prostu nie lubisz czekać na efekty.
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: wiecznie zielone ogrodzenie da się stworzyć w jedno popołudnie! Wystarczy, że postawisz na zielone ekrany z bluszczu.
.
Czym są zielone ekrany z bluszczu?
Bardziej szczegółowo o tym, czym dokładnie są zielone ekrany z bluszczu i jakie zapewniają korzyści, pisałem szczegółowo w tym poście. Tym razem opowiem Ci o nich w skrócie, dla przypomnienia.
Zielone ekrany z bluszczu to świetna alternatywa dla zwykłego ogrodzenia, żywopłotu lub zielonej ściany. Żywy panel z bluszczu od ITC Garden to przęsło ogrodzeniowe ze stalowej siatki, obrośnięte wiecznie zielonymi pędami bluszczu pospolitego (Hedera helix). Pojedynczy moduł ma szerokość 120 cm i wysokość 195 cm (180 cm po posadzeniu w gruncie). Zarówno stelaż, jak i porastające go pnącze są trwałe i odporne na kaprysy pogody.
Niby nic niezwykłego: siatka obsadzona pnączem. A jednak różnica jest zasadnicza: żywe panele z bluszczu pozwalają zaoszczędzić kilka lat czekania! Wyobraź sobie, że po prostu sadzisz wzdłuż drucianych paneli ogrodzeniowych sadzonki bluszczu. Potem musisz czekać kilka lat aż urosną, oplotą ogrodzenie i utworzą zwartą połać zieleni.
Czekanie to nie wszystko: młode rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji: podlewania, nawożenia, cięcia i najprawdopodobniej również regularnego wplatania w oczka siatki. Mimo to i tak nie masz gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Młode sadzonki bywają kapryśne, rosną w swoim własnym tempie i nie zawsze w pożądanym kierunku.
Gotowe żywe panele z bluszczu to rozwiązanie pewne i bezproblemowe. Już na wstępie otrzymujesz gotowe moduły szczelnie porośnięte wieczną zielenią. Musisz je jedynie zamontować w ogrodzie lub na tarasie.
.
Ekspresowy żywopłot z bluszczu krok po kroku
W praktyce montaż zielonego ogrodzenia z bluszczu przypomina układanie klocków. Pokażę Ci, jak te „bluszczowe klocki” prawidłowo ułożyć, a dokładnie posadzić.
Krok 1: Wyznacz przebieg żywopłotu z bluszczu. Zielone ekrany można montować nie tylko wzdłuż granicy posesji. Równie dobrze mogą dzielić ogród na strefy, osłaniać kącik wypoczynkowy lub taras.
Krok 2: Przygotuj teren. Dokładnie oczyść podłoże z chwastów, darni, resztek korzeni, kamieni, gruzu itp. Wystarczy w ten sposób potraktować pas ziemi o szerokości co najmniej 30 cm, wyznaczony zgodnie z planowanym przebiegiem żywopłotu z bluszczu. Oczywiście możesz połączyć montaż ogrodzenia z bluszczu z wykonywaniem innych nasadzeń albo wpasować zielone ekrany w istniejące aranżacje roślinne.
Krok 3: Wykop rów zgodnie z planowanym przebiegiem żywopłotu. Powinien mieć głębokość 15-20 cm. Jeśli gleba jest uboga, wykop powinien być nieco głębszy, tak, abyś mógł uzupełnić go żyznym podłożem pod korzenie bluszczu.
Krok 4: Ustaw moduł ogrodzeniowy z bluszczu w wykopie. Tuż obok ustaw następny, tak, by się stykały. I kolejne, aż utworzysz zielone ogrodzenie o pożądanej długości. Zielone ekrany z bluszczu od ITC mają systemem korzeniowy owinięty biodegradowalną włókniną lub matą kokosową, zależnie od partii produktu. Z praktycznego punktu widzenia liczy sie tylko fakt, iż oba rodzaje balotów z czasem się rozkładają. Nie musisz ich ściągać przed sadzeniem, ewentualnie możesz naciąć lekko włókninę lub kokosową matę. Z czasem korzenie bluszczu łatwo je przerosną.
Krok 5: Uzupełnij wykop żyznym podłożem. Jeśli ziemia w ogrodzie jest dobrej jakości, po prostu zasyp rów glebą, którą uprzednio z niego wykopałeś.
Krok 6: Wyrównaj glebę wzdłuż posadzonego ogrodzenia i lekko ją ubij. Warto ponadto wyściółkować teren agrowłókniną chroniącą przed zachwaszczeniem.
Gotowe!
.
Opcja nr 2: żywe panele z bluszczu w donicach
Tym razem jest jeszcze prościej. Zielone ekrany z bluszczu w specjalnych donicach wystarczy ustawić jeden przy drugim na nawierzchni ogrodu lub tarasu. I tyle!
.
Podsumowując
Montaż zielonego ogrodzenia z bluszczu trwa najwyżej kilka godzin, a efekt będziesz mógł podziwiać latami. A raczej dziesięcioleciami, bo bluszcz to wytrzymałe, długowieczne pnącze, a moduł ze stalowej siatki jest odporny na czynniki atmosferyczne. Twój czas jest bezcenny, a zielone ekrany z bluszczu pozwolą Ci zaoszczędzić do 3 lat oczekiwania na zwartą ścianę zieleni!
.
.
Post we współpracy z marką ITC GARDEN
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
- Okrywanie roślin na zimę od A do Z - 14 listopada 2024