Nowoczesne donice z betonu nie powinny świecić pustkami nawet zimą! Daj się zainspirować! Przygotowałem dla Ciebie zimozielone kompozycje w donicach na taras i do ogrodu.
Nowoczesne donice z betonu nie powinny świecić pustkami nawet zimą! Co w nich posadzić, skoro o tej porze roku niewiele roślin dobrze się prezentuje? Brakuje kwiatów, opadły jesienne liście, więc pora na rośliny wiecznie zielone. Sama nazwa wskazuje, są zielone „wiecznie”, więc aranżacje z ich udziałem wyglądają atrakcyjnie cały rok.
Jeśli chcesz, możesz na bieżąco uzupełniać zimozielone kompozycje w donicach sezonowymi kwiatami albo kwitnącymi bylinami, które potem przesadzisz do ogrodu.
Najlepszą oprawę dla zimozielonych kompozycji na taras stanowią donice z betonu architektonicznego. Więcej o nich przeczytasz w tym poście. Wyglądają schludnie i nowocześnie, doskonale podkreślają urodę roślin, a przy tym są wytrzymałe na mróz i inne trudne warunki atmosferyczne. Mogą stać na zewnątrz cały rok, a wieloletnie rośliny mogą w nich bezpiecznie zimować.
Jest jedno „ale”: aby zimozielone kompozycje w donicach z betonu zachowały urodę przez lata, musisz dobrać rośliny odpowiednie do stanowiska. Łącząc ze sobą gatunki, bierz pod uwagę ich wymagania względem podłoża i wilgotności. Nie czujesz się na siłach, by samodzielnie je skomponować? Po prostu odtwórz wybrane kompozycje w donicach z betonu przedstawione w tym poście.
.
Warto wiedzieć
Określenie „rośliny wiecznie zielone”, inaczej „zimozielone” jest nieco mylące. Ich liście utrzymują się cały rok, nawet zimą, ale nie zawsze są zielone. Zaliczają się do nich również odmiany o całorocznie kolorowym ulistnieniu, np. trzmielina Fortunego ‘Emerald’n’Gold’. Liście niektórych wiecznie zielonych gatunków, takich jak mahonia, czerwienieją na czas zimy, by wiosną zzielenieć. U innych, m. in. u głogownika, kolorowe są młode przyrosty.
.
Jakie rośliny zimozielone wybrać do donicy?
Donice betonowe, tak jak każde inne donice, mają ograniczoną objętość. Nawet bardzo duże donice GRC 60 marki Betmar, nie pomieści dużego drzewa o normalnej sile wzrostu. Alternatywą do uprawy w donicach są karłowe odmiany drzew oraz krzewy szczepione na pniu (minidrzewka).
Świetnie sprawdzą się również wolnorosnące krzewy, krzewinki, byliny i nieekspansywne pnącza.
Rośliny wiecznie zielone są reprezentowane w każdej z tych grup, więc kandydatów nie brakuje! Jak skomponować z nich efektowne kompozycje w donicach z betonu? Odpowiedzią niech będą poniższe przykłady.
.
Czerwono-zielona kompozycja w dużej donicy z betonu na dwa sposoby
Na początek dwie aranżacje w dużej donicy z betonu, o wymiarach 100x50x45 cm, odpowiednie na lekko ocienione miejsca. Zastosuj do nich żyzne podłoże bogate w próchnicę i dbaj, by było stale lekko wilgotne. A jeśli chodzi o rośliny, to silny kontrast zieleni z czerwienią niezawodnie zwraca uwagę! Ta aranżacja jest tego dowodem.
Minidrzewko w centrum kompozycji to pienny ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolia) ‘Blue Princess’. Jego owoce czerwienią się wśród szmaragdowych liści, od późnego lata aż do wiosny. Uwaga: owocują tylko żeńskie odmiany ostrokrzewu, rosnące w pobliżu swojego męskiego odpowiednika.
Po dwóch stronach sąsiaduje z nim głogownik Frasera (Photinia fraseri) ‘Little Red Robin’. To krzew nie tyle zimozielony, co wiecznie czerwono-zielony. Zachowuje liście cały rok, a jego znak rozpoznawczy to czerwone młode przyrosty. Uzupełnienie aranżacji stanowią girlandy marmurkowego bluszczu pospolitego (Hedera helix) ‘Profesor Seneta’.
Drugiej kompozycji w dużej donicy z betonu przewodzi cis pospolity (Taxus baccata) ‘David’. To wąski, kolumnowy krzew o złoto-zielonych igłach.
Towarzyszą mu półzimozielone żurawki ogrodowe (Heuchera hybrida) ‘Little Cutie Blondine’ oraz hakonechloa smukła (Haconechloa macra) ‘Mulled Wine’. Źdźbła tej trawy ozdobnej pod koniec sezonu częściowo czerwienieją. Krańce donicy ponownie zajmuje bluszcz, tym razem w biało-zielonej odmianie ‘Variegata’.
.
Donica kwadratowa 50×50 cm w pełnym słońcu
Ta zimozielona aranżacja w kwadratowej donicy z betonu o wymiarach 50x50x50 cm nadaje się idealnie na pełne słońce i prawie nie wymaga podlewania. Użyte rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Żadna z nich nie kwitnie, za to wszystkie są wiecznie zielone – a właściwie wiecznie pstrokate. Pienne drzewko to jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Goldschatz’ zaszczepiony na pniu. Wiosenne igły tej odmiany są złociste, w sezonie stają się żółto-limonkowe. Otaczają go wrzosy (Calluna vulgaris) z serii ‘Skyline’ o ozdobnych pędach oraz dwa jałowce płożące (Juniperus horizontlis) ‘Golden Carpet’.
.
„Zimokolorowa” donica kwadratowa 50×50 cm w półcieniu
Ta aranżacja aż kipi od kolorów, mimo, że nic aktualnie nie kwitnie. Środek zajął żeński ostrokrzew ‘Argentea Marginata’ o kremowoobrzeżonych, kolczastych liściach. Tuż obok złociste kępy wiecznie zielonych turzyc (Carex) ‘Evergold’ kontrastują z czerwonymi liśćmi żurawek ‘Georgia Peach’.
.
Co posadzić w małej doniczce z betonu?
To zależy od kształtu i głębokości tej donicy. W małej donicy najlepiej wyeksponować jedną, za to szczególnie atrakcyjną roślinę. Ta doniczka kwadratowa 30×30 cm z szarego betonu gości skimię japońską (Skimmia japonica) ‘Rubella’. W ramach „kropki nad i” podsadziłem ją złotym, płożącym wrzosem ‘Wickware Flame’. Skimia ‘Rubella’ to zwarty, zimozielony krzew kwasolubny. W gruncie po wielu latach dorasta do ok. 1 m wysokości, a w donicy do 60-80 cm. Kwitnie w nietypowy sposób. Już we wrześniu zawiązuje dekoracyjne, różowe pąki kwiatowe, ozdobne całą zimę. W kwietniu rozwiną się z nich pachnące kwiaty, atrakcyjne do czerwca. Nawiasem mówiąc, to dobry zapylacz dla żeńskich odmian skimii, zawiązujących czerwone owoce jak koraliki.
.
Na koniec mała doniczka betonowa o wymiarach 20x20x36 cm, która może uzupełniać aranżację z większych donic albo stanowić akcent powtarzany w kilku miejscach. Ja postawiłem na jadalny akcent, czyli borówkę brusznicę (Vaccinium vitis-idaea). To krzewinka znana z lasów, zimozielona i oblepiona czerwonymi owockami.
Ciekawą alternatywą jest wrzos ‘Sydney’ z serii Skyline. Ta odmiana nie kwitnie, za to przez cały rok zwraca uwagę cytrynowo-limonkowymi pędami.
.
Podsumowując
W pięknej oprawie wszystko wygląda ładnie, a nowoczesne donice betonowe niewątpliwie taką oprawę zapewniają. Niemniej skoro nawet zimą możesz mieć taras pełen zieleni, to dlaczego z tego rezygnować? Zimozielone kompozycje w donicach z betonu to idealna dekoracja tarasu lub wejścia do domu. Wybór roślin zimozielonych jest zaskakująco duży, więc z pewnością uda Ci się stworzyć efektowną aranżację na każde stanowisko.
.
.
Post we współpracy z marką Betmar
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024