Ciekawe byliny ogrodowe – część 1.

ciekawe byliny ogrodowe zogrodemnaty1
ciekawe byliny ogrodowe zogrodemnaty1

Rośliny ogrodowe, aby łatwiej było o nich rozmawiać, dzielą się na kilka głównych grup. Mam na myśli taki najogólniejszy podział, który kwalifikuje je według podstawowych cech np. rośliny liściaste, iglaste, owocowe, warzywa itd. Dalej te grupy dzielą się na kolejne podgrupy, którym przypisuje się już określone właściwości. Będąc na etapie ogólnego rozważania o roślinach do ogrodu, warto posługiwać się tym podziałem ogólnym, ponieważ dobrze określa podstawowe kategorie roślin. Jedną z takich kategorii, bez wątpienia bardzo liczną i zróżnicowaną, są byliny ogrodowe. To rośliny niezwykle efektowne, wielobarwne, bez których właściwie nie można sobie wyobrazić żadnego ogrodu. Dlatego warto je bliżej poznać i uwzględniać w swoich ogrodowych nasadzeniach.

Zanim do nich przejdę, mam dla Ciebie krótką informację: ten post, to pierwszy post z serii: ciekawe, ozdobne rośliny ogrodowe. Myślę, że na blogu ogrodniczym, takich informacji nie powinno zabraknąć. Tym bardziej, że współczesna oferta roślin jest tak rozbudowana, że faktycznie niejednokrotnie ciężko się zdecydować, i z setek gatunków wybrać te najciekawsze. Najciekawsze to znaczy efektowne wyglądające, fajnie zdobiące ogród, ale też najmniej kłopotliwe i stosunkowo łatwe w uprawie. Jest to sprawa ważna, szczególnie dla osób początkujących w tym zakresie.

.

A zatem w tej serii postów, nie zabraknie informacji o roślinach:

  • iglastych,

  • liściastych,

  • bylinach,

  • trawach.

Oczywiście ogrodowe rośliny ozdobne, to także wszelkiego rodzaju kwiaty, pnącza, róże czy chociażby rośliny wrzosowate. Niemniej jednak im poświęcę osobny cykl.

Dla porządku dodam również, że w ogrodzie nie powinno zabraknąć także rośliny tzw. użytkowych, do których zaliczają się wszelkiego rodzaju drzewa i krzewy owocowe, jak również chyba wszystkim znane warzywa i zioła. Natomiast to również rośliny na osobny cykl, chociaż wspomnę, że ziołom na blogu sporo uwagi już poświęcałem. Wiele informacji znajdziesz w tym poście, ale prawdziwą dawkę praktycznej wiedzy, która wiele aspektów Twojego życia może poprawić, znajdziesz w moich, krótkich i praktycznych poradnikach. Polecam Ci ich lekturę.

.

Ciekawe byliny ogrodowe

Byliny, jak już wspomniałem, to bardzo liczna i zróżnicowana grupa roślin, które mają jedną cechę wspólną, ciekawie zdefiniowaną przez Związek Szkółkarzy Polskich (ZSzP). A mianowicie: każdego roku, przed nastaniem zimy zamiera ich część nadziemna i faktycznie znikają one z pola widzenia. Ale tylko do wiosny, kiedy to na nowo – z pozostałych w ziemi korzeni, kłączy, cebul lub bulw – wyrastają nowe pędy gotowe do wegetacji. Na pierwszy rzut oka takie zachowanie wydaję się być wadą i zapewne jest w porównaniu z krzewami i drzewami, których pokrój, kształt konarów czy barwę pędów możemy w pełni docenić zimową porą. Ale byliny, poza tym okresem czasowej nieobecności, reprezentują tak wiele zalet, że trudno wyobrazić sobie nawet najmniejszy ogród bez kilku przedstawicieli tej ważnej grupy roślin.

ciekawe byliny ogrodowe zogrodemnaty2a

.

Zalety bylin ogrodowych

Kontynuując definicję ZSzP warto o wspomnianych zaletach bylin wspomnieć. A zaliczają się do nich w szczególności:

  • kwiaty: drobne oraz bardzo duże, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany we wszelkich możliwych kolorach oraz odcieniach barwnych. Wiele z nich o silnym i przyjemnym zapachu,

  • liście: zielone oraz ozdobione barwnymi plamami, czasami zupełnie purpurowe, sine lub pokryte srebrzystym kutnerem. Przybierają różnorodne kształty, a ich wielkość waha się od bardzo małych, mierzonych w milimetrach do imponujących rozmiarami liści,

  • pokrój: zazwyczaj przybiera formę mniej lub bardziej rozłożystej kępy, ale istnieje wiele gatunków płożących oraz pnących. Pokrój wielu bylin ulega w trakcie wegetacji widocznym zmianom, gdy pojawiają się kwiaty, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany,

  • wielkość: wśród bylin mamy gatunki miniaturowe dorastające zaledwie do paru centymetrów wysokości oraz kilkudziesięciocentymetrowe giganty, niektóre z nich przekraczają nawet dwa metry wysokości,

  • tempo wzrostu: zależy od gatunku, ale i od warunków uprawy. Mamy byliny niskie i wolno rosnące oraz rośliny szybko powiększające swoje rozmiary,

  • owoce lub nasiona: atrakcyjnie wybarwione lub przyciągające uwagę zarówno formą jak i obfitością,

  • długowieczność: byliny to rośliny “wierne i odpowiedzialne”, raz prawidłowo posadzone, przez długie lata będą rosły w wybranym miejscu bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście od tej reguły są nieliczne wyjątki. Paeonia, Hosta, Aster, Rudbeckia, Hemerocallis to przykłady gatunków, które zazwyczaj żyją dłużej od ogrodnika, który je sadził,

  • różnorodność  wymagańnie bez znaczenia jest też możliwość posadzenia bylin w warunkach znacznie odbiegających od tzw. normy. Znajdziemy wśród nich zarówno gatunki na tereny suche, piaszczyste i ubogie. Są wśród nich wielbiciele skalnych półek, jak i gatunki wodne. Są byliny wybitnie światłolubne oraz gatunki cieniolubne i cienioznośne,

  • łatwość rozmnażania: byliny można rozmnażać z siewu, przez sadzonkowanie, podział starszych egzemplarzy, odkłady oraz coraz popularniejszą metodą in vitro.

Na koniec warto zaznaczyć, że zdecydowana większość bylin to gatunki, które wykazują dużą tolerancje co do warunków w jakich zostały posadzone. Zapewne, najzdrowiej wyglądają, gdy mają zapewnione swoje wymagania, ale dobrze radzą sobie na mniej zasobnych glebach, z okresowymi niedostatkami wilgoci lub jej nadmiarem. Podobną wyrozumiałość przejawiają odnośnie niedoboru światła, okazjonalnego zachwaszczenia czy niedostatecznego nawożenia. Wprawdzie rosną wtedy słabiej i mniej obficie kwitną. Nie wolno jednak dopuszczać do nadwyrężenia tej tolerancji, co zawsze skutkuje zamieraniem roślin.

Myślę, że ten opis zalet bylin ogrodowych sporządzony przez Związek Szkółkarzy Polskich, dość skutecznie zachęca do ich uprawy. Nie będę niczego więcej dodawał, bo wydaje się on kompletny i w zasadzie opisujący wszystko, co na początek o bylinach wiedzieć wypada.

Dlatego z czystym sumieniem możemy przejść dalej, do przedstawienia najpopularniejszych, ciekawych bylin ogrodowych. Natomiast konieczna jest w tym miejscu jedna, niezwykle ważna uwaga: gatunków i odmian bylin są setki, żeby nie powiedzieć tysiące. Nie sposób ich tu wszystkich wspomnieć, nie mówiąc już o pokazaniu. Dlatego ograniczę się do kilkudziesięciu, często spotykanych i stosowanych w aranżacji ogrodów. Są to byliny zróżnicowane, zarówno wielkością, wyglądem jak i kolorem. Dlatego spokojnie, nawet tylko z ich udziałem, można ciekawie zaaranżować każdy ogród.

Poniższa grupa bylin została ułożona alfabetycznie i podzielona na dwie części. Pierwsza jest przedstawiona w tym poście, druga (ze względów technicznych) w kolejnym poście z tej serii, a konkretnie jako: Ciekawe byliny ogrodowe. Które wybrać i czym się kierować? Część 2.

.

Ciekawe byliny ogrodowe. Część 1

Bergenia

Bodziszek

Brunnera

Czosnek

Dzielżan

Dzwonek

Funkia

Gailardia

Jasnota

Jeżówka

Języczka

Jukka

Kłosowiec

Kocimiętka

Kosaciec

Krwawnik

Krwiściąg

Kuklik

Liatra

Lilia

.

Powyższa pierwsza część listy ciekawych ogrodowych bylin, to oczywiście również tylko przykłady poszczególnych gatunków, które dodatkowo występują w różnych odmianach. Niemniej jednak na początek, takie ogólne nazewnictwo i przykładowe zdjęcia w zupełności powinny wystarczyć. Natomiast koniecznie zapamiętaj jednak o tym, że każda z nazw wymienionych bylin, kryje w sobie liczne odmiany. Dla przykładu spójrz np. na jeżówki, które są na tyle efektowne, że na blogu poświęciłem im osobny wpis.

Myślę też, że powyższe zdjęcia dają Ci już ogólny obraz tego, jak bardzo byliny są zróżnicowane i jak wszechstronnie mogą dekorować każdy ogród. Stąd myśląc o samodzielnym zaaranżowaniu ogrodu, tej grupy roślin z pewnością nie wypada pomijać. Tym bardziej, że jak wspomniałem są to rośliny niewymagające i stosunkowo tolerancyjne na różne niedobory i odmienne warunki.

Na zakończenie pierwszej części serii postów z cyklu: ciekawe, ozdobne rośliny ogrodowe, a zarazem pierwszej części: ciekawe byliny ogrodowe, zapraszam Cię już do lektury kolejnych. Jestem przekonany, że będą Ci pomocne w poznaniu i wyborze ozdobnych roślin do Twojego ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: ALINA

    coś wspaniałego, te Pańskie artykuły i dzielenie się z czytelnikami tą piękną wiedzą na temat roślin ,to naprawdę wspaniała rzecz , dla mnie wprost szczęście ,ze moge dowiedzieć się tyle ciekawych i wszechstronnych informacji o tak cudnych roślinkach…
    jestem szczesliwa ,że tu przypadkiem trafiłam i ,ze pozyskam od Pana tak ciekawą wiedzę…będę śledzić z uwagą…zakładam wkrótce ogród wiejski więc ta wiedza dla mnie na wagę złota!!!! dziękuję Panu i życzę dużo radości….pozdrawiam Alina

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *