Po cichu, bez spalin i zbędnych kabli. Tak pracują urządzenia akumulatorowe. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem? Spójrz na poniższe porady.
Urządzenia akumulatorowe przestają być trendem, a stają się standardem w zakresie pielęgnacji naturalnego piękna przydomowego krajobrazu. Synonimem efektywnej, a przy tym bezprzewodowej, lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu. Bez spalin szkodliwych dla środowiska, hałasu zakłócającego wypoczynek oraz plączących się kabli.
Maszyny spalinowe są zasilane paliwem, elektryczne – pracują po podłączeniu ich do źródła prądu. Urządzenia akumulatorowe natomiast czerpią energię z baterii litowo-jonowych. Jak to działa w praktyce?
Technologia litowo-jonowa jest coraz bardziej powszechna. Wszystkie marki chcą mieć w swojej ofercie urządzenia akumulatorowe, chwalą się nimi. Stosuje się je m.in. w laptopach czy smartfonach, ale też do zasilania elektronarzędzi, maszyn czy nawet samochodów. Głównymi atutami akumulatorów Li-ion, w porównaniu ze starszymi konstrukcjami, jest zdolność gromadzenia większego ładunku, brak efektu pamięci (Zjawisko utraty rzeczywistej lub pozornej pojemności akumulatora – powstaje, kiedy ładujemy akumulator przed całkowitym zużyciem zapasów energii. Istnieje wówczas ryzyko, że bateria przyjmie niższy stopień naładowania jako maksymalny, a co za tym idzie, straci na wydajności, domagając się częstszego ładowania), niższa szkodliwość dla środowiska oraz wolniejsze samorozładowywanie.
Urządzenia akumulatorowe generują też mniejszy hałas. W niektórych miejscach użyteczności publicznej, np. w okolicy szpitali czy w parkach stosowanie maszyn spalinowych jest niewskazane, a korzystanie ze sprzętów zasilanych elektrycznie może być niemożliwe ze względu na brak dostępności źródła prądu. Sprzęt akumulatorowy jest w tym przypadku jedyną alternatywą. STIGA również stawia na technologię Li-Ion, a urządzenia akumulatorowe stanowią silną pozycję marki. Są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe – nie wymagają tego typu konserwacji, jak silniki spalinowe, jednocześnie eliminując konieczność transportowania i przechowywania paliwa. Nie musisz też martwić się o regularną wymianę świec, oleju czy filtrów. Jednostka napędowa, jaką jest silnik elektryczny, nie wymaga z Twojej strony właściwie żadnej ingerencji.
.
Stiga seria 500
Ciągły rozwój technologii maszyn akumulatorowych doprowadził do skonstruowania nowej rodziny urządzeń, a mianowicie serii 500. W jej skład wchodzą kosiarki, podcinarki, kosy, pilarki, dmuchawy, nożyce do żywopłotu oraz narzędzie Multi Tool (nożyce do żywopłotów i podkrzesywarka na wysięgniku).
Główną ideą serii 500, a zarazem jej największym atutem jest modułowość systemu. Co to znaczy? To, że wszystkie urządzenia w zakresie tej rodziny bazują na jednym systemie akumulatorów. Czyli jeden akumulator pasuje do wszystkich maszyn i może być stosowany wymiennie. Zamawiając pierwsze urządzenie akumulatorowe, dokupusz do niej akumulator i ładowarkę, bądź wybierasz zestaw (urządzenie plus akumulator plus ładowarka). Kolejne sprzęty kupujesz więc w cenie pomniejszonej o koszt baterii i ładowarki – możesz korzystać z tej, którą już posiadasz. Jeden akumulator obsłuży wszystkie sprzęty z rodziny.
.
Jaki akumulator wybrać?
W ofercie STIGA odnajdziesz całą gamę wielozadaniowych urządzeń zasilanych przez jeden lub dwa akumulatory. Jaki akumulator zatem wybrać, by praca w małym, średniej wielkości i dużym ogrodzie przynosiła jednakowo dużą radość i satysfakcję?
W obrębie serii 500 znajdziesz akumulatory o pojemności 2Ah, 4Ah lub 5Ah. Im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy. Dla przykładu nożycami do żywopłotu SHT 500 AE z najmniejszym akumulatorem 2Ah można pracować aż do 50 min.
Sprzęty do pielęgnacji drzew i utrzymania porządku z pewnością poradzą sobie z pracami w każdym ogrodzie. Pojemność baterii tak naprawdę ma znaczenie głównie podczas wyboru kosiarki. Tutaj zastosuj zasadę – im większa powierzchnia ogrodu, tym bardziej pojemny akumulator. Do pracy na powierzchniach do 400 m2 zalecane są kosiarki linii SLM bazujące na jednym akumulatorze.
Na większych powierzchniach idealnie sprawdzą się kosiarki linii Combi DAE wyposażone w rewolucyjny system 500 Synchronized zarządzający pracą dwóch akumulatorów. Tę linię kosiarek wyróżnia nie tylko dodatkowy akumulator, ale też innowacyjny napęd na tylne koła. Dlaczego jest wyjątkowy? Ponieważ nie działa tak, jak w przypadku urządzeń spalinowych, gdzie przekładnia napędzana jest paskiem klinowym – tutaj zastosowano osobny silnik elektryczny, który napędza tylne koła z możliwością płynnej regulacji prędkości jazdy.
Wspomniane wcześniej kosiarki linii Combi DAE, które są zasilane dwoma akumulatorami, mają jeszcze jedną, ważną zaletę. Baterie działają na zasadzie zsynchronizowanego systemu 500 Synchronized – jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku. System zarządzania pracą akumulatorów STIGA pozwala na balansowanie zużyciem energii i rozładowywaniem baterii. W praktyce chodzi o to, że jeśli np. umieścisz w urządzeniu dwa akumulatory o różnych pojemnościach, bądź różnym stopniu naładowania, system tak zagospodaruje energią, że oba rozładują się równomiernie. Nie ma możliwości, by jeden z nich rozładował się w szybciej, a drugi wolniej.
Kosiarki akumulatorowe linii SLM oraz Combi DAE wyposażone są także w tryb ECO, pozwalający na oszczędzanie energii przez zmniejszenie prędkości obrotowej silnika noża w przypadku koszenia rzadszej trawy. Warto również zaznaczyć, że każdy z akumulatorów STIGA posiada wbudowany indykator, czyli wskaźnik poziomu naładowania, oznaczony 4 diodami. Jedna dioda to 25%, dwie – 50% mocy itd. Co ważne, poziom naładowania jest wyświetlany także w czasie pracy, więc na bieżąco monitorujesz zużycie energii. Jest to szczegół, jednak bardzo istotny.
.
Co należy wziąć pod uwagę kupując po raz pierwszy sprzęt ogrodniczy z rodziny akumulatorowej?
Wybierając kosiarkę akumulatorową, zwróć uwagę przede wszystkim na maksymalną powierzchnię trawnika, który ma być koszony. Sugerowanie się ceną i kupowanie kosiarki przeznaczonej do pracy na 200m2, podczas gdy Twój trawnik osiąga powierzchnię 300m2, jest nieefektywne – zmusi Cię do robienia przerw i częstego ładowania baterii.
Stiga opisując produkty, nie podaje szacowanego czasu pracy, tylko powierzchnię, którą kosiarka jest w stanie skosić. To Cię pewnie najbardziej interesuje – jedno koszenie na w pełni naładowanym akumulatorze lub akumulatorach.
Dobieraj zatem urządzenie do potrzeb, przy czym sugerowałbym nawet „przewymiarowanie” – czyli wybieranie mocniejszego sprzętu do niższych wymagań.
Wśród urządzeń akumulatorowych STIGA obecne są maszyny przeznaczone do użytku całorocznego, jak i sezonowego. Jak o nie dbać, by zawsze były gotowe do intensywnej pracy wokół domu?
Jeżeli chodzi o konserwację, najważniejszą kwestią jest przechowywanie akumulatora. Istnieje wiele teorii, jak najlepiej sezonować baterie. Rekomenduje się ładowanie akumulatorów do pełna, a następnie odłożenie ich na zimę do pomieszczenia o temperaturze pokojowej.
Przechowywanie samych sprzętów nie jest tak istotne – możesz trzymać je nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach, np. w narzędziowym domku ogrodowym. Przed sezonowaniem trzeba jednak dokładnie je oczyścić. Pozostałości trawy z noży usuwaj przeznaczonymi do tego, specjalnymi skrobakami. Zewnętrzne elementy czyść natomiast szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Nie należy używać do tego myjki wysokociśnieniowej. Bądź jednak ostrożny zwłaszcza podczas czyszczenia okolic kieszeni akumulatorów. W kosiarkach styki są chronione osłoną (przezroczystą – dzięki czemu w trakcie pracy możesz śledzić stan naładowania baterii), jednak w urządzeniach ręcznych, gdzie są nieosłonięte, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed wodą i zanieczyszczeniami podczas sezonowania.
Podsumowując: co lepiej wybrać: urządzenia akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe? Czy tak jednoznaczny wybór ma sens, a co ważniejsze – jest w ogóle możliwy?
W przypadku urządzeń elektrycznych są ograniczenia – na pewno jest to przedłużacz i dostępność źródła prądu. Przewód może też stwarzać niebezpieczeństwo – podczas koszenia istnieje ryzyko uszkodzenia go nożami urządzenia. Zaletą sprzętów zasilanych na prąd jest natomiast brak emisji szkodliwych dla środowiska spalin, cicha praca bez zbędnych przerw. Można ich używać tak długo, jak jest to potrzebne.
Urządzenia akumulatorowe są na pewno droższe, jednak zakup akumulatora to jednorazowy wydatek. Dokupując kolejne sprzęty, płacisz mniej. Nie ma potrzeby używania przedłużacza, a konserwacja opiera się tylko na oczyszczeniu maszyny i ładowaniu baterii.
Koszt użytkowania pilarek czy sekatorów z serii aku jest też niższy niż w przypadku urządzeń spalinowych – energia elektryczna jest dużo tańsza niż paliwo. Łatwiejsze jest również serwisowanie. Nie musisz wymieniać oleju, filtrów, świec. Rozwiązuje się też kwestia przechowywania paliwa czy mieszanek, które mają ograniczoną trwałość – starzeją się po ok. 30 dniach. Po upływie tego czasu stają się bezużyteczne, a Ty masz problem – co z nimi zrobić i jak je zutylizować.
Wybór pomiędzy urządzeniem spalinowym, elektrycznym i akumulatorowym zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb i/lub ograniczeń. Maszyny spalinowe może i są cięższe, ale tylko one poradzą sobie z trudniejszym, większym terenem i bardziej profesjonalnymi pracami. Technologia litowo-jonowa jest mocno rozwijana – akumulatory będą coraz bardziej wydajne, mocne. Już teraz zdobywają uznanie ze względu na ekologiczną, bezemisyjną i cichą pracę nieograniczoną kablem, a także doskonałe efekty osiągane niewielkim nakładem sił.
Decydując się na zakup, pamiętaj, by zwrócić uwagę na potrzeby i ograniczenia swojego ogrodu, warunki do przechowywania sprzętu i dostępność serwisu w najbliższej okolicy. Wyposażone w innowacyjny system synchronizacji baterii, praktyczne diody wskazujące poziom naładowania akumulatora i działające na zasadzie modułu (jeden akumulator wykorzystywany w całej rodzinie urządzeń z serii 500) sprzęty będą doskonałą pomocą w pracach ogrodowych.
Tekst we współpracy z Marką Stiga
- Jak osłonić taras? - 24 listopada 2024
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024