Busem przez polskie ogrody SEZON 3 – OGRÓD 15.

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już trzeci rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na piętnastą w sezonie 2020 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, piętnastego już w sezonie 3.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody znajdziesz w tym miejscu:

 

Ogród 15 – ceglano – butelkowy ogród

Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A wyróżnikiem tego miejsca są oryginalne ceglane budowle oraz urocze dekoracje ze starych butelek. Może nie dominują w tym ogrodzie, ale stanowią na tyle wyraźne akcenty, że to właśnie im postanowiłem nadać główne znacznie.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej piętnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 3 – 2020, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Jankowice, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten różowy kwadrat z numerem 15, to właśnie lokalizacja piętnastego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 160 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018.

 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2020, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment jest już piętnaście, z piętnastu ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2020?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Gabrysią. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Piętnasty odwiedzony ogród leży w niewielkiej miejscowości pod Rybnikiem, wśród zabudowań, na typowym podmiejskim osiedlu. Działka jest stosunkowo duża, ma powierzchnię kilkunastu arów. Ogród rozciąga się od wjazdu na posesję i ciągnie się w głąb nieruchomości, w której w tylnej części zlokalizowany jest budynek mieszkalny. To również częściowo ustala wygląd ogrodu, który zlokalizowany jest po obu stronach biegnącego środkiem wjazdu.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie biorą górę nad komentarzem. Co więc wartego jest podpatrzenia, a zarazem stanowi ważne elementy tego ogrodu? Jest tego trochę, bo to ogród zróżnicowany i kryjący w sobie wiele elementów.

Zatem po kolei. Ogród jak już wiesz jest stosunkowo duży, a jego główną osią jest podjazd biegnący od wjazdu na posesję, aż do zlokalizowanego w tylnej części budynku.

Ogród zatem rozciąga się po lewej i prawej stronie podjazdu, tworząc zróżnicowane i urozmaicone pod względem roślin i dekoracji aranżacje.

Natomiast od samego wjazdu zdradza, że kryje się w nim coś ciekawego, ponieważ wchodzących wita stylowy mur z otwartym na świat oknem.

Jak pewnie zauważyłeś jest ceglany, a zatem stanowi doskonałą wizytówkę tego ceglano – butelkowego ogrodu, w którego wnętrzu kryją się kolejne elementy ze starej, porozbiórkowej cegły.

Drugi charakterystyczny element to stare butelki tworzące pomysłowe dekoracje.

Jednak ogród Gabrysi to nie tylko stara cegła i butelki. W zakresie dekoracji to również cały szereg innych elementów, umiejętnie wkomponowanych w roślinne aranżacje. Spójrz na wybrane z nich, być może coś wzbudzi Twoją uwagę…

Na uwagę zasługuje także stylowa altana ukryta pod dużym orzechem, również ciekawie ozdobiona.

Ale co najważniejsze, ogród to nie tylko dekoracje. To przede wszystkim rośliny, których w tym miejscu jest wyjątkowo dużo. Tworzą piękne kompozycje i szereg odmiennych zakątków ciekawie rozmieszczonych po całym obszarze. Spójrz na kilka wybranych kadrów, w których dokładnie widać jak mocno zróżnicowany i gęsto obsadzony jest to ogród.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gabrysi.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na obejrzenie kilku dodatkowych produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji poznać różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Wytypowałem więc określone produkty od Partnerów i wspólnie z Gospodynią mieliśmy okazję się im przyjrzeć. Myślę, że i Ciebie powinny zainteresować, bo to praktyczne, ogrodnicze nowinki:

 • podkaszarka akumulatorowa od marki Stiga

 • siekiery od marki Gardena

 • szczotka i grabie z wymiennym trzonkiem od marki Ramp

 • agrowłóknina ściółkująca ze szpilkami od marki Agrimpex

 • opryskiwacz z wymienną, trzy metrową lancą od marki Kwazar

 • ziemia uniwersalna od marki Kronen

 • fartuszek i rękawice od marki Legutko

 • olej do drewna od marki Altax

Dodatkowo przywiezioną szpilkę udało nam się postawić na jednej z ogrodowych rabat.

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych. Ponadto zaciekawiło mnie pewne hasło, które jak się bliżej zastanowię jest naprawdę prawdziwe.

I właśnie to piękno i pracę w tym ogrodzie widać na każdym kroku. Zachwyca luźnym sposobem zagospodarowania, wijącymi się rabatami, w których rosną dobrze skomponowane i zestopniowane rośliny. Ponadto zaciekawia licznymi dekoracjami, wśród których szczególnie zachwycają aranżacje z cegły i starych butelek. To oryginalne pomysły warte podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Samemu go zaplanować i zrealizować, a przede wszystkim utrzymać.

 • Po drugie warto stawiać na ogrody swobodne, które dodają lekkości, a jednocześnie urozmaicają całą przestrzeń.

 • Warto ogrody ozdabiać. Tak jak Gabrysia, która nie dość, że stawia na liczne dekoracje, to jeszcze decyduje się oryginalne aranżacje, jak chociażby ceglane budowle.

 • W ogrodach warto eksperymentować. Próbować różnych stylów, rozwiązań, które mogą się wzajemnie uzupełniać.

 • I najważniejsze. Warto dawać drugie życie starym przedmiotom. Tak jak stare cegły, butelki, ale również wszelkie inne elementy. To wprowadza naturalny i ciepły klimat, a cały teren staje się bardziej swojski i przyjemny w odbiorze.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc piętnastą relację z odwiedzonego w roku 2020 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.

 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

Obserwuj regularnie strony projektuBusem przez polskie ogrody bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *