Olejowanie i malowanie. Czyli wakacyjna metamorfoza ogrodu

Wakacje to czas, który jak wiadomo, kojarzy się głównie z wypoczynkiem oraz mniejszymi i większymi aktywnościami. Warto wśród nich znaleźć czas i na takie, które sprzyjają metamorfozie ogrodu. A przy okazji odnowieniu elementów, które czas już lekko nadszarpnął.

Drewniane czy metalowe, duże czy małe – na nie wszystkie jest sposób. Oleje i farby. Spójrz ile dobrego mogą wnieść do ogrodu. Jako przykład posłuży ten rustykalny, leśny ogród, bogaty w dekoracje oraz mniejsze i większe budowle, w którym właściciele właśnie wykorzystali wakacyjny czas i odświeżyli jego wygląd.

Natomiast skupię się na odnowieniu drewna i olejowaniu, jako że to czynność mniej popularna, a moim zdaniem niezwykle ważna i efektowna. Z kolei malowanie potraktuję jako bonus i pokażę Ci, jak w prosty sposób można odnowić określone przedmioty, a przy okazji stworzyć ciekawe dekoracje.

.

Co to jest olejowanie drewna?

To nic innego jak nasączanie go, najczęściej naturalnymi, roślinnymi olejami. Substancja wnika głęboko w struktury drewna, a tym samym zabezpiecza go i uodpornia na czynniki zewnętrzne. Co ważne, zachowując jednocześnie strukturę i charakter naturalnego drewna. Większość dostępnych preparatów – bezbarwnych nie zmienia w sposób znaczący koloru drewna, jednak wraz z upływem czasu, elementy poddawane olejowaniu ciemnieją, a ich powierzchnia pozostaje matowa i delikatna w dotyku. Z kolei w przypadku olei kolorystycznych, jakie zobaczysz poniżej, środek głęboko wysyca drewno, a pigmenty nadają mu określony kolor.

.

Jak wykonać olejowanie?

Czynność nie jest skomplikowana oraz nie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Stąd bez trudu można ją wykonać we własnym zakresie, w ogrodowych warunkach. Natomiast warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że drewno uzyska długą i dobrą ochronę. A zatem po kolei:

Na początek oczywiście wytypowanie elementów do olejowania. W moim przykładzie to ogrodowy domek – ławka oraz drewutnia.

Jak widzisz na zbliżeniu, elementy straciły już swój blask, a drewno z pewnością wymagało odświeżenia i zabezpieczenia.

Krok drugi – właściwe przygotowanie powierzchni. Czyli trzeba pamiętać aby drewno było wyszlifowane, suche i czyste.

Dzięki temu zastosowane środki będą mogły głęboko w nie wniknąć i skuteczniej je chronić. I tu ważna uwaga: żaden produkt nie wniknie w drewno wilgotne! I sprawa druga – jeśli będziesz pracował sprzętem tzn. wiertarką czy szlifierką, warto założyć okulary. Najlepiej jakieś specjalne BHP, ale przynajmniej jakiekolwiek. Ochroni to przed odpryskami, których przy tego typu pracy jest po prostu dużo. Pamiętaj też, że sprzęt nie doszlifuje wszędzie tzn. w narożnikach i innych niedostępnych dla niego miejscach. Stąd trzeba to zrobić ręcznie.

Krok kolejny – zabezpieczenie drewna przed tzw. biokorozją – grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. W tym celu warto zastosować Altax Impregnat gruntujący do drewna, który nie zmienia koloru powierzchni, nie tworzy powłoki i może być stosowany pod wszystkie inne produkty np. lakiery, lakierobejce, impregnaty czy właśnie oleje.

Co ważne, do skutecznego zabezpieczenia drewna wystarczy jedna warstwa impregnatu gruntującego.

No dobrze. To tyle czynności przygotowawczych. A teraz najważniejsze. Olejowanie!

Zanim jednak do niego przystąpisz ważna uwaga: pamiętaj o dokładnym wymieszaniu produktu i czynność tę powtarzaj także co kilka minut już w trakcie olejowania, ponieważ pigmenty mogą osiadać na dnie i kolor będzie się przez to nierównomiernie rozkładać na powierzchni drewna.

Natomiast sam olej nakładaj w taki sposób, aby maksymalnie nasączyć drewniane powierzchnie. W tym celu wcieraj produkt wzdłuż słojów drewna za pomocą szmatki lub pędzla.

Małe porcje produktu dokładaj tak długo, aż drewno przestanie je wchłaniać (możesz to poznać po pojawianiu się smug), a nadmiar oleju zbierz z powierzchni czystą szmatką. Uwaga: bardzo ważne jest, aby nie stworzyć powłoki. Po wyschnięciu preparatu, olejowane drewno możesz wypolerować wilgotną od oleju szmatką.

.

Natomiast zabierając się za olejowanie drewna, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  • Na raz zaolejowane drewno można nakładać już tylko olej, ponieważ ma on bardzo silne właściwości odpychające. Nałożenie innego produktu na taką powierzchnię będzie skutkować łuszczeniem się i pękaniem powłoki.

  • Olej rekomendowany jest w szczególności do zabezpieczania drewna egzotycznego i twardego drewna krajowego. Podkreśla naturalne piękno i rysunek drewna. Olej do drewna marki Altax zawiera olej tungowy – najtrwalszy olej naturalny na świecie, który dodatkowo wzmacnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (deszczem, śniegiem, mrozem, promieniowaniem UV). Chroni drewno przed nadmiernym rozsychaniem i pękaniem, nie łuszczy się i nie pęka.

A jakie korzyści wynikają z olejowania drewna w ogrodzie?

  • Drewno cały czas wygląda naturalnie.

  • Proces olejowania jest stosunkowo niedrogi i łatwy do samodzielnego wykonania.

  • Olej wnika głęboko w strukturę drewnianych elementów, poprzez co gruntownie je zabezpiecza, nie tworząc jednocześnie powłoki na ich zewnętrznej powierzchni.

  • Jednocześnie drewno pozostaje odpowiednio nawilżone, a zatem nie rozsycha się i nie pęka.

  • Naolejone drewno wykazuje skłonności do tzw. samoregeneracji, co oznacza, że jeśli na drewnianej powierzchni powstanie rysa, napęczniałe drewno zasklepi się samo i ślad po uszkodzeniu staje się niemal niewidoczny.

.

No dobrze. To tyle najważniejszych informacji o olejowaniu oraz o tym, jak go prawidłowo wykonać. Czas więc na obiecany bonus – czyli kilka przykładów jak z pomocą farby Viva Garden!,

nadać nowe życie starym przedmiotom, a przy okazji stworzyć z nich efektowne ogrodowe aranżacje. Sprawa jest niezwykle prosta: coś może wyglądać tak,

ale może i w ten sposób:

Przyznasz, że jest różnica.

A zatem mam nadzieję, że ten post zachęci Cię do wakacyjnych, ale nie tylko, zmian we własnym ogrodzie. Pamiętaj, że wiele przedmiotów zamiast wyrzucać i zmieniać na nowe, wystarczy po prostu odnowić. Odpowiednio zabezpieczyć i cieszyć się nimi przez kolejne lata.

.

Post we współpracy z Marką Altax

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *